Верховна Рада направила законопроект про децентралізацію до Конституційного суду

СуспільствоОксана Руда, 16 липня 20157500
Верховна Рада направила законопроект про децентралізацію до Конституційного суду

У четвер, 16 липня, Верховна Рада прийняла постанову про направлення до Конституційного суду України законопроекту № 2217а «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)». За відповідне рішення проголосували 288 народних депутатів.

Зазначимо, цей проект передбачає внесення змін до Конституції України, якими закріплюється відхід від централізованої моделі управління в державі, забезпечується спроможність місцевого самоврядування та спроваджується нова система територіальної організації влади в Україні на основі принципів субсидіарності, повсюдності і фінансової самодостатності місцевого самоврядування. Окрім цього, допускається можливість специфічного порядку місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Відповідний законопроект передбачає, що виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти. Префект є державним службовцем, якого  призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабміну президент України.

Також законопроект регламентує, що префект під час здійснення своїх повноважень відповідальний перед президентом України, підзвітний та підконтрольний уряду.

Префект на відповідній території здійснює нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади.

Згідно із законопроектом, перфект спрямовує і організовує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечує їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації.

Систему адміністративно-територіального устрою України, як передбачено у проекті закону, складають адміністративно-територіальні одиниці: громади, райони, регіони. Територія України поділена на громади. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. Декілька громад становлять район. АР Крим та області є регіонами України. Особливості Києва, Севастополя у системі адміністративно-територіального устрою України визначаються окремими законами.

Законопроектом передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом.

Окрім того, законопроект передбачає, що територіальна громада здійснює місцеве самоврядування як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування шляхом самостійного регулювання суспільних справ місцевого значення та управління ними в межах Конституції і законів України.

Голова громади, депутати ради громади, районної, обласної ради обираються на вільних виборах на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

У законопроекті зазначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є земля, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти, що є у комунальній власності територіальної громади. Окрім того, фінансовою основою передбачаються  місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків та інші доходи місцевих бюджетів.

Законопроект № 2217а регламентує, що повноваження сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад, обраних на чергових виборах у жовтні 2015 року та місцевих виборах у період з жовтня 2015 року до жовтня 2017 року, припиняються з дня набуття повноважень відповідно головами громад, радами громад, районними та обласними радами, обраними на наступних чергових місцевих виборах у жовтні 2017 року.

Як зазначив народний депутат Руслан Князевич, запропоновані зміни не передбачають послаблення центральної влади у питаннях безпеки держави.

«Запропонована децентралізація не передбачає послаблення централізації влади у питаннях оборони, зовнішньої політики, національної безпеки, верховенства права, дотримання прав і свобод людини», - сказав Князевич.

За словами Петра Порошенка, ці пропозиції щодо змін до Основного закону України повністю відповідають мінським угодам.

При цьому запропоновані зміни зберігають унітарну форму державного устрою України.

Нагадаємо, у Верховній Раді, а також в самій парламентській коаліції не було консенсусу з цього проекту закону змін до Конституції України в частині децентралізації. Серед всіх спірних моментів, основним каменем спотикання було питання про внесення або невнесення в текст Основного закону положення про особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу.

Зазначимо, згідно з регламентом Верховної Ради України, після внесення законопроекту до порядку денного сесії, народні депутати приймають постанову про спрямування до Конституційного суду України законопроекту про внесення змін до Основного закону для отримання висновку щодо відповідності законопроекту Конституції країни.

Отриманий висновок КС одразу роздається парламентарям і спрямовується президентові України.

Після цього парламент заздалегідь схвалює законопроект (у першому читанні) 226 голосами. Потім на наступній сесії для остаточного прийняття закону про внесення змін до Конституції необхідно не менше 300 голосів парламентарів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук