Верховна Рада посилила відповідальність за контрабанду лісу і обмежила експорт дров
Верховна Рада обмежила внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу в розмірі 25 млн куб. м в рік на термін дії заборони на експорт необроблених лісоматеріалів. За законопроект №5495 про внесення змін до деяких законів України, що стосуються збереження українських лісів і запобігання незаконного вивозу необробленого лісоматеріалу у другому читанні і в цілому проголосували 234 народних депутати на засіданні Верховної Ради у вівторок, 3 липня.
Згідно з врахованими правками, суттєво посилено адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну вирубку лісу і його подальший експорт поза митним контролем (контрабанду). Зокрема, в Кодекс України про адміністративні правопорушення вноситься норма, згідно з якою незаконна порубка і перевезення, зберігання незаконно вирубаних дерев тягнуть за собою накладення на громадян штрафу від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 неоподатковуваний мінімум – 17 грн), а на посадових осіб – від 75 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (в чинному на сьогодні законодавстві – від 5 до 10 і від 7 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно).
У разі повторного правопорушення протягом року розмір штрафу становить для громадян від 30 до 60 неоподатковуваних мінімумів, для посадових осіб – від 300 до 600.
Крім цього, згідно зі змінами до Кримінального кодексу України, переміщення через митний кордон України поза митним контролем або приховування від митного контролю необробленого лісоматеріалу або пиломатеріалів цінних або рідкісних порід карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Ті ж дії, які вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або службовою особою з використанням службового становища караються позбавленням волі на строк від п’яти до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна. А якщо ці дії вчинені організованою групою осіб або в особливо великих розмірах, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 12 років з позбавленням права займатися певною діяльністю протягом трьох років і з конфіскацією майна.
У законопроект також внесено норму про заборону терміном на вісім років з дня набуття чинності закону вивозити за межі митної території України в митному режимі експорту паливної деревини. Окремо наголошується, що під заборону експорту не потрапляють пелети або паливні гранули, які вже є продуктом переробки.
«Цей закон знімає останні застереження наших міжнародних партнерів щодо відповідності мораторію на експорт лісу-кругляка нашим міжнародним угодам. Друге: він передбачає надзвичайно жорстку кримінальну відповідальність за контрабанду лісу-кругляка, яка за останні п'ять років перевищила 1 млрд. Дол. Закон також забороняє експорт дров, з яких ми теж можемо робити пелети», – наголосив у заключному слові перед голосуванням голова профільного комітету ВР, співавтор законопроекту Віктор Галасюк, якого процитувала агенція «Інтерфакс-Україна».
Документ набуде чинності з 1 січня 2019 року.