Вірогідна енергетична криза більше всього ударить по Україні
Регіон Східної і Центральної Європи зіткнеться з енергетичною кризою, якщо в найближчі 20 років не інвестує в свою енергетичну інфраструктуру більше 3 трлн дол., а найсильніше можлива криза ударить по Україні, - заявив директор департаменту Світового банку по стійкому розвитку в регіоні Європи і Центральної Азії Пітер Томсон.
На його думку, основна загроза полягає в можливих перебоях з постачаннями газу і з електропостачанням, - повідомляє ТСН.
"Хоча Росія зможе, ймовірно, підтримувати досягнутий рівень експорту газу протягом наступних п'яти років, проте по мірі відновлення внутрішнього попиту постачання з цього регіону скорочуватимуться за відсутності відповідних інвестицій. Москва вже припинила експорт дешевого природного газу своїм сусідам, - відзначив Томсон. - Без інвестицій в видобуток і без підвищення ефективності використання енергоресурсів в самій Росії може трапитися так, що до 2020 р. у неї взагалі залишиться мало газу для експорту".
У разі розвитку сценарію енергетичної кризи Україна постраждає найбільшою мірою, оскільки надмірно залежить від постачань російського газу, вважає Томсон. "Крім того, енергетична інфраструктура країни дуже зношена і неефективна. Багато потужностей з виробництва теплової енергії потребують модернізації або заміни, а системи центрального опалювання знаходяться в критичному стані і піддаються високому ризику збоїв і технічних неполадок", - упевнений експерт.
Він також звернув увагу на технологічну відсталість української газотранспортної системи. "Серйозної модернізації вимагає газотранспортна система: її компресорні станції використовують майже на 50% більше газу, чим сучасне обладнання. В цілому по країні показник енергоємності (споживання енергії на одиницю ВВП) є одним з найвищих в регіоні, удвічі перевищуючи середній по ОЕСР", - відзначив Томсон.
Перспективи енергопостачання для України не менш тривожні, вважає експерт. "Близько 80% електростанцій в регіоні було побудовано до 1980 р., а більшість ТЕС працюють, набагато перевищивши проектний термін експлуатації. Ця несприятлива ситуація посилюється тим, що в 1990-х роках капітальні ремонти не проводилися (ця ситуація повторюється в умовах нинішньої фінансової кризи), а інвестиції в нові потужності з 1990 р. були незначними", - пише Томсон.
"В результаті Україні і іншим країнам регіону тепер доводиться долати наслідки багаторічної практики ігнорування потреб енергетичного сектору і нарешті задуматися про необхідність значних інвестицій у відновлення і введення в дію нових потужностей, щоб уникнути регулярних перебоїв з подачею електроенергії", - додав Томсон.