Вірогідність створення українсько-російського газового СП досить висока, – РНБО
Заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України, політолог Дмитро Видрін вважає, що вірогідність створення спільного підприємства (СП), до якого можуть бути внесені видобувні активи з боку ВАТ "Газпром" і транзитні з боку НАК "Нафтогаз Україна", досить висока.
"Думаю, що сама Європа буде підштовхувати Україну і Росію до створення спільного підприємства, оскільки це запорука успішного транзиту, беззаперечного виконання міжнародних законів, запорука ефективності, тому що ми один одного дуже органічно доповнюємо. Тому я вважаю, що вірогідність дуже-дуже висока" , - сказав він агентству "Інтерфакс-Україна" за підсумками конференції "Енергетичні проблеми Європи і питання російсько-українського співробітництва".
У свою чергу, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов зазначив, що найоптимальніший час для модернізації української газотранспортної системи за участю Європейського Союзу Україні вже втратила.
"Найкращий, ідеальний, оптимальний час для реорганізації української газотранспортної системи за участю ЄС Україна втратила. Це можна було зробити два, три роки тому", – сказав він.
На думку В.Карасьова, наявні проблеми країн ЄС не дозволяють йому брати активну участь у модернізації української ГТС.
"Європейський Союз сьогодні перебуває під впливом кризи і необхідності рятувати євро, валютну зону, оберігати від можливих технологічних дефолтів південноєвропейські країни. Це сильно відволікає інтелектуальні, інвестиційні та ідеологічні сили від вирішення проблеми: що робити з Україною і з українською газотранспортною системою", - зазначив він.
Водночас політолог наголосив, що модернізація ГТС зараз вкрай необхідна, оскільки Україна, у зв'язку з введенням обхідних транзитних потужностей, може стати периферійною на енергетичній карті Європи.
"Немає симетрії в зацікавленості до модернізації української ГТС з боку Росії та Європейського Союзу, тому тут якраз домінує російський інтерес", - додав В. Карасьов.
"Тому Україна має або самостійно модернізувати ГТС, або вона починає її модернізацію за участю Росії, а потім вже Євросоюз, залежно від того, як відбувається модернізація у форматі Україна-Росія, приєднується до модернізації української ГТС", - резюмував політолог.