«Вона володіла даром передбачення і врятувала не одного упівця»
Львівський режисер Тарас Химич запрезентував фільм «Жива»
До теми
Львівський режисер Тарас Химич запрезентував фільм «Жива», заснований на реальних подіях із життя зв'язкової УПА Анни Попович.
Режисер Тарас Химич чув десятки історій упівців, коли знімав документальний фільм «Хроніка Української Повстанської Армії 1942—1954». З-поміж усіх розповідей його найбільше зачепила доля Анни Попович із Надвірної. Зв'язкова УПА зимувала у криївках, пережила Сибір, у неї стріляли впритул, але вона залишилася жива, мала дар передбачення і цим врятувала не одне життя.
«Обрав її долю, бо вона найбільше незвичайна. Історичне середовище і її історія не сходяться до купи, вони якісь дуже екзотичні виходять. Ми два роки слухали пані Анну і весь час щось нове дізнавались, ми зайшли в світ, якого собі навіть не уявляли, що він існує. Та історія почалася ще, коли ми слухали, і коли ми почали роботу, з нами також почали відбуватися цікаві ситуації», ― розповів Тарас Химич, режисер, оператор і співсценарист фільму.
Двох головних героїв зіграли актори Івано-франківського театру, бо режисер вирішив, що вони генетично відчують те, що відбувалося на їхній землі, у них та ж говірка.
«Багато речей в наших сім'ях передавалося між слів, навіть якщо пісню співали чи колядку, десь колись щось сказали. Тому, коли ми почали працювати над фільмом і конкретно над образами, було таке відчуття, що ти раптом вживаєшся в якийсь генотип, начебто в тебе це вже колись було», ― зізнався виконавець ролі «Довбуша» Ростислав Держипільський.
Знімали у тих же горах Горганах і навіть знайшли ті ж криївки, де насправді відбувалися ті події із Анною.
Більше того, головна акторка встигла поспілкуватися зі справжньою Анною Попович.
«Вона взяла мене за руку і сказала: це все важко, але з Богом. Поблагословила мене. Мене вразило, що вона пройшла такий шлях і не те, що вижила, а вона не зламалася, не збожеволіла і до кінця залишилася вірити в людей», ― розповіла виконавиця ролі Анни Ольга Комановська.
Айдарівець, сотник Майдану Володимир Правосудов вдало на екрані втілив свою цілковиту протилежність ― НКВДиста.
«Вже маю досвід, бачачи, що ця російська наволоч робить на Донбасі, я відігравав, майже не граючи. Бачачи кров і трупи в реальному житті, себе трошки по-іншому почуваєш», ― пояснив Володимир Правосудов.
Для Тараса Химича це дебют в ігровому кіно. «Живою» він доводить: в Україні можливо знімати якісне кіно, навіть без державного фінансування.
Саунд-трек до фільму створив Сашко Положинський.
«Жива» у прокаті мережі кінотеатрів «Планета кіно» буде до 7 грудня.