Новий закон про середню освіту: що зміниться для учнів і вчителів
Ухвалений Верховною Радою закон скасовує конкурси при наборі до початкової школи і дозволяє учням будувати індивідуальну освітню траєкторію
Верховна Рада ухвалила новий закон про повну загальну середню освіту, який передбачає низку нововведень як для учнів, так і для вчителів. Закон підтримали 327 народних депутатів, повідомила прес-служба Міністерства освіти і науки України в четвер, 16 січня.
Закон передбачає скасування конкурсів при наборі в початкову школу, запровадження педагогічної інтернатури, контракти для директорів та вчителів на пенсії, регулює учнівське самоврядування, дає можливості для створення справжньої старшої профільної школи. Крім того, новий закон дає можливість учням обирати свою освітню траєкторію. Крім того, закон посилює фінансову автономію шкіл і, як наголосили в Міносвіти, дає більше можливостей для професійного зростання та збільшення зарплат вчителів.
Закон гарантує зарахування дітей до початкової школи без жодних конкурсів, при цьому заклад має бути територіально доступним для дітей незалежно від їхнього соціального статусу чи місця народження. Інклюзивність – тобто можливість дітям з особливими освітніми потребами навчатися в звичайних школах за власною освітньою траєкторією – також передбачена законом і гарантується учням.
Закон також дозволяє учням будувати свою індивідуальну освітню траєкторію. Як пояснили у Міністерстві освіти, дає можливість кожному учню гнучко та з урахуванням власних потреб і талантів будувати своє навчання. Закон також запроваджує право учнів обирати курси, навчальні предмети (інтегровані курси). Як зазначили у МОН, це важливо передусім для дітей з особливими освітніми потребами й тих учнів, що додатково поглиблено навчаються поза школою чи прагнуть навчатись вдома.
«Для роботи за індивідуальною траєкторією учень та/або його батьки повинні будуть звернутися із заявою до школи. Під це створюватимуть індивідуальний навчальний план, який писатимуть разом педагоги, батьки та учень, схвалюватиме педрада та затверджуватиме директор. Далі для підтвердження знань з предметів, які здобуваються поза закладом, проводиться звичайне річне оцінювання чи ДПА. Якщо ж йдеться про підтвердження результатів за домашньою формою, школяру потрібно буде здавати семестровий контроль (тобто 2 на рік)», – сказано в повідомленні МОН.
Також закон вперше відкриває можливість надання учням, що цього потребують, індивідуальних чи групових консультацій на базі школи. Планується, що такі консультації оплачуватимуться за рахунок держави.
Крім того, вперше на законодавчому рівні встановлено право учнів на справедливе, неупереджене, об’єктивне, незалежне, недискримінаційне та доброчесне оцінювання результатів навчання, незалежно від виду та форми здобуття ними освіти.
Щодо учнівського самоврядування, то новий закон про повну загальну середню освіту прописує його чіткі повноваження, гарантує право керівникові учнівського самоврядування на невідкладний прийом керівником школи, а також гарантує право учнів через своїх представників брати участь у засіданнях педагогічної ради з усіх питань, які стосуються організації та реалізації освітнього процесу.
Закон також регламентує вивчення державної мови учням – представникам корінних народів і національних меншин.
Що стосується вчителів, то новий закон дає їм автономію у створенні навчальних програм, розробці власної системи оцінювання та заохочення учня, а також дозволяє підвищувати кваліфікацію за власним вибором та за державний кошт.
Крім того, документ передбачає більше доплат для вчителів, зокрема від 10 до 20% від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами. Окрім цього, педагоги зможуть отримувати додаткові доплати, які завдяки закону матиме змогу встановлювати засновник закладу.
Детально про новий закон читайте на сайті Міністерства освіти.