Як «Голосу» вдалося об’єднати парламент та полегшити життя підприємцям

Що зміниться для малого та середнього бізнесу

Галина Васильченко
народна депутатка України від партії «Голос»

Останнього сесійного тижня сталася ніби непомітна для багатьох, але насправді – велика і важлива перемога. Верховна Рада рекордною кількістю голосів підтримала мою правку до законопроекту №1210 про зміни до Податкового кодексу України щодо адміністрування податків. Ця правка, за яку проголосували 340 народних обранців з усіх парламентських фракцій, по-перше, дозволить полегшено зітхнути представникам українського малого бізнесу, а, по-друге, дасть їм можливість не переховуватися у «тіні» і працювати відкрито, не применшуючи свої справжні прибутки.

Йдеться про підвищення лімітів річного доходу для фізичних осіб-підприємців. Тепер, після ухвалення законопроекту і зокрема правки «Голосу», ці обмеження для ФОПів І, ІІ та ІІІ груп складатимуть, відповідно, 1, 5 та 7 млн грн. Нагадую, що досі діяли застарілі та економічно неактуальні ліміти у 300 тисяч грн для І групи, 1,5 млн грн – для ІІ групи та 5 млн млн – для ІІІ групи. Що ж, тепер власники малого та середнього бізнесу можуть нарешті зекономити собі нерви та забути про приховування прибутків. З чим я всіх нас і вітаю.

Тож, що саме і як зміниться у житті українських малих та середніх підприємців?

Востаннє ліміти для фізичних осіб-підприємців збільшували у 2014-2015 роках. Погодьтесь, за стільки часу в економіці багато що змінилося. Наприклад, мінімальна заробітна плата зросла в 3,4 рази, курс долара з 15,65 грн зріс до 24 грн, а ціни на споживчі товари – на 201,1%. Усе це, безумовно, неабияк вплинуло на розвиток і функціонування малого бізнесу. Точніше, поставило підприємців в умови, за яких вони, аби заробляти, мали приховувати свої справжні прибутки. Як можна відбивати інвестиції у невеличкий бізнес, сплачуючи неспівмірні з прибутком податки та вкладаючись при цьому у розвиток? Відповідь є очевидною – обманюючи державу. Через такі обставини держбюджет, за різними оцінками, щороку втрачав до 2,6 млрд грн.

Зміни, які впроваджує наша правка до нового закону, дадуть ФОПам можливість працювати по-білому, не приховуючи свої ліміти, а когось навіть заохотять розпочати власну справу. Тобто більше підприємців зможуть користуватися «спрощенкою», а підприємці-початківці отримають від держави запас часу, аби спокійно стати на ноги.

У результаті зросте не тільки сума сплачених податків, але й сплата єдиного соціального внеску. Також варто додати, що застарілі ліміти створювали перешкоди для винаймання «спрощенцями» працівників, оскільки за останні роки відбулось зростання податкового навантаження на фонд оплати праці, а от вартість найманої праці зросла в рази. Підвищені ліміти – це передусім суттєва детінізація бізнесу та нові робочі місця для людей.

Поясню на прикладах. Уявімо собі Остапафотографа, що має невеличку студію і є ФОПом І групи. Останні роки Остап чесно сплачував податки, працював легально і став досить успішним, заробляючи улюбленою справою. Однак, коли споживчі ціни відчутно зросли, Остапові довелось підняти вартість послуг своєї студії, аби нормально прогодувати свою сім'ю. Ціни зростали, а старі ліміти доходів для ФОП І групи залишались такими ж, як і 5 років тому, і становили 300 тис. грн на рік. А от річний дохід Остапа почав трохи перевищувати позначку 300 тис грн.

Що ж робити? У нашого фотографа було два способи вирішення проблеми: перевестись на ІІ групу ФОП або ж взагалі відмовитись від спрощеної системи оподаткування. Остапу з його річним доходом і специфікою діяльності не був вигідним жоден із варіантів, адже це означало б: вищі податки та більше проблем із заповненням звітності, і, як наслідок – втрата доходу й борги. Що ж йому лишалося? Правильно – ховати «надлишкові», з точки зору держави, ліміти оборотів у тінь, аби не позбутись своєї І групи. Але тепер завдяки збільшеним лімітам Остап зможе повернутись до чесної діяльності, коли він, як і раніше, сплачуватиме всі податки і працюватиме легально.

Або візьмемо до прикладу власницю маленької кав’ярні Уляну. Вона хоче вести справи лише так, як того вимагає законодавство. На відміну від фотографа Остапа, Уляна є ФОПом ІІ групи, а тому може не лише будувати власну справу, але й наймати працівників (ФОП ІІ групи може мати до 10 працівників). Старі ліміти обороту для ФОПів ІІ групи становили 1,5 млн грн. І спочатку Уляну все влаштовувало: її невеличка власна справа процвітала, а офіціанти, кухар та бухгалтер були задоволені зарплатою. Однак за 5 років оплата праці найманих робітників зросла втричі, оренда приміщення також стала влітати в копієчку, і, звісно, річного обороту в межах 1,5 млн грн власниці кав’ярні стало замало, аби покривати всі витрати, а тим більше мати якийсь дохід. Однак вона не змогла піти в тінь через свою принциповість, а тому була змушена звільнити шістьох працівників. Люди втратили робочі місця. Але тепер, коли ліміти для ФОПів II групи зростуть до 5 млн грн на рік, Уляна зі спокійною совістю зможе знову найняти працівників і далі розвивати свою маленьку власну справу, сплачуючи податки.

А от, наприклад, Оксана має маленьке виробництво з пошиву одягу. В неї достатньо велика кількість найманих працівників і вона ФОП ІІІ групи (ФОП ІІІ групи може мати необмежену кількість працівників). Оксана працювала чесно та сплачувала всі податки. Вона не тільки гідно оплачувала роботу працівників, але й змогла створити для них комфортні умови праці. Тому її поважали як у бізнес-середовищі, так і поза ним. Але роки йшли, обставини змінювались (зарплати, ціни, комунальні послуги), натомість ліміти для ФОПів ІІІ групи не підвищувались. І так само, як і в 2016 році, становили 5 млн грн. До того ж нещодавно Оксана дізналась, що скоро в дію вступають закони щодо тотальної фіскалізації. У таких умовах її малесенький бізнес просто би не витримав. І щоб його врятувати, підприємниці безумовно був потрібен вищий ліміт оборотів. Але це, на жаль, суперечило законодавству, і фактично їй залишалось лише одне – переводитись на загальну систему оподаткування. Проте Оксана розуміла: за таких обставин її невеличкий бізнес просто зазнає краху, оскільки не витримає високого податкового навантаження. Тому вона постала перед важким вибором – піти в тінь і звільнити працівників чи взагалі закрити бізнес.

Та після після підвищення лімітів для ФОПів ІІІ групи до 7 млн Оксана зітхне з полегшенням, оскільки її важка дилема просто зникне.

Ще одна принципово важлива обставина, яка свідчить про давно назрілу необхідність збільшення лімітів – закони 128 та 129. Вони зобов’язують підприємців використовувати касові апарати і вводять електронний чек на товари й послуги. Такі норми щодо тотальної фіскалізації ускладнюють життя малого бізнесу в Україні, а підвищення лімітів дозволить його зберегти та захистити.

Рішення сидіти і чекати на кращий момент ніколи себе не виправдовувало. Підвищення лімітів – це перший серйозний крок до усунення штучних бар’єрів для розвитку малого бізнесу, що дасть змогу в подальшому збільшити конкурентоспроможність ФОПів і підвищити інвестиційну привабливість України. Іншими словами, зміни у законодавстві, про які йдеться, наближають Україну до цивілізованого світу та стандартів Європейського союзу. Адже основою будь-якої успішної держави є саме малий бізнес.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук