«Невже ви думаєте, що молода вчителька, яка виросла на Рясному, могла б таке зробити?»

ZAXID.NET LIVE з Любомиром Мельничуком, ВО «Свобода»

СуспільствоZAXID.NET, 3 травня 2018, 23:01 6081 9

Минулого тижня львівські та українські ЗМІ згадували про партію «Свобода» незвично часто. Причиною такої уваги з боку журналістів стали дві жінки – депутатка Львівської міськради Мар’яна Батюк, на сторінці якої у фейсбуці з’явився схвальний відгук про Гітлера, і колишня народна депутатка Ірина Фаріон, яка заявила, що Революцію Гідності організувала саме «Свобода», а всі інші політики – «просто притерлися до нас».

Саме тому ми запросили сьогодні на прямий ефір програми ZAXID.NET LIVE голову львівської міської партійної організації Любомира Мельничука.

Доброго вечора.

Давайте почнемо з гучнішої історії Мар’яни Батюк, яку в результаті звільнили зі школи. Пропоную коротенький сюжет переглянути, щоби наші глядачі згадали суть.

***

Через Гітлера втратила роботу – заступницю директора львівської школи №100, вчительку історії і членкиню ВО «Свобода» Мар’яну Батюк звільнили за допис про Адольфа Гітлера. Схвальний пост з’явився на її сторінці у Facebook 20 квітня і провисів майже годину. Батюк стверджує – її акаунт зламали. Однак «свободівка» відмовилася надати докази зламу.

Зоряна Довганик, керівниця міського управління освіти: «Сьогодні, знову ж таки, було запропоновано в присутності працівника управління, щоби вона зайшла на свою сторінку і показала насправді ті дописи, які вона робила. Тобто, знову ж таки, треба було завантажити отой архів її акаунту мережі Фейсбук, на що вона також відмовилася від цієї пропозиції».

Мар’яна Батюк має намір оскаржити своє звільнення у суді. В управлінні освіти ж певні – після такого запису у трудовій книзі знайти роботу педагога їй буде надзвичайно складно.

***

Як ми бачимо, і міська влада, і дирекція школи зробили якісь свої висновки з цієї історії – пані Батюк втратила роботу. Проте реакції з боку партії – а вона є депутаткою Львівської міськради від партії «Свобода» - досі немає. Не було жодної офіційної заяви від партії на її підтримку чи із засудженням її дій. Окремі рядові партійці у тому ж Facebook захищають її, але ніхто з лідерів партії не висловився.

Насправді це не відповідає дійсності. Офіційна позиція партії була висловлена Христиною Равлюк, речницею ВО «Свобода», у п’ятницю – в той день, коли це сталося.

Ви маєте на увазі в коментарі «Українській правді», так? А офіційні заяви…

Саме так, в коментарі «Українській правді». Я би хотів, знаєте, закликати всіх, в тому числі чиновників міської ради, не брати на себе роль судді, слідчого і головного моралізатора і борця з фашизмом у місті Львові.

Відбулося абсолютно ганебне явище у місті Львові, де без жодного рішення суду, без жодного доказу, повністю нівелюючи поняття презумпції невинуватості була засуджена, затаврована молода вчителька тільки тому, очевидно, що вона є депутатом від ВО «Свобода» і є в опозиції до тієї влади, яка її зібралася звільняти, карати і травити.

Тобто ви вважаєте, що якби вона була просто вчителькою, а не членкинею «Свободи», то вона могла б таке писати і її ніхто би не зауважив?

Ну ви ж бачите: людей ловлять, звинувачують у хабарах (є відео), людей звинувачують у дуже важких злочинах – і їх навіть від роботи не відстороняють! А з пані Мар’яною Батюк реакція була з управління освіти у той самий день, в який її засудили. Причому вдумайтеся – чиновники міської ради засуджували Мар’яну Батюк, не читаючи посту!

Послухайте, засуджували вчинок – і читаючи пост, і не лише чиновники

Щоби засуджувати вчинок, треба бути переконаним, що людина зробила цей вчинок. Засуджували, клеймили позором, проклинали – причому навіть не знаючи імені! Одна чиновниця міської ради називала її Наталією Батюк. Мені це нагадує такі сталінські розстрільні трійки, де без суду і слідства приходили, виносили вирок і вчиняли абсолютно неправильні дії по відношенню до людей.

У мене як представника ВО «Свобода» немає жодних підстав не вірити Мар’яні Батюк. Вона, на противагу оцього скріна, який ви показуєте, що ви зафіксували в неї на сторінці, вона – жива людина – дала своє пояснення. Вона засудила Гітлера, вона засудила Сталіна. Вона пояснила, що цей допис з’явився в неї на сторінці під час того, як вона була в школі. Як вона його побачила, вона його моментально видалила. А потім на перерві написала, дала офіційні пояснення. Як тільки закінчилися уроки (це було десь година четверта-п’ята), вона моментально зв’язалася з усіма журналістами і дала свої офіційні пояснення. Але вже до того було прийнято рішення розправитися з Мар’яною Батюк. Вже до того керівник управління освіти сказала, що це ганебний вчинок, який має бути наказаний.

Послухайте, звичайно, і директор школи… А як оцінювати цей вчинок інакше? Як не ганебний?

Може, треба переконатися спочатку, що цей вчинок був? Жива людина вам говорить: «Я засуджую нацистський режим, я засуджую Гітлера».

Звичайно, вона це сказала, але уже коли скандал був у розпалі...

Невже ви думаєте, що Мар’яна Батюк, вчитель історії, не знає, які звірства робив Гітлер з українською нацією? Не менші, чим Сталін.

Я вірю в те, що вона знає.

Невже ви думаєте, що вона не розуміє, що будь-який її крок є повністю підконтрольним ЗМІ, підконтрольним громадськості. Невже ви думаєте, що вона, молода вчителька, яка народилася, виросла на Рясному, змогла таке зробити?

В мене особисто є значно більше довіри до слів Мар’яни Батюк, чим до слів чиновників.

Звичайно, ви просто поясніть, чому…

Ще один маленький буквально нюанс… Абсурд ситуації – хочете?

Це питання слова – ви вірите: переконаний, що вона ваша колега, ви їй довіряєте.

Ні, пане Олеже, тут не питання слова – тут питання, що відбувся прецедент: без доведення вини людину затаврували і звільнили з роботи.

Тому, що це кидає тінь на школу і на всю освітню систему Львова, але питання не в тому…

Послухайте, у нас міська влада робить такі вчинки, що це кидає тінь на всіх львів’ян! Вона би мала давним-давно, за такою логікою, бути звільненою.

Є вибори – можна проголосувати. Давайте повернемося до Мар’яни Батюк.

До речі, стосовно виборів. Маряна Батюк народилася на Рясному-2, закінчила цю школу і виграла в тому районі вибори.

Ми знаємо.

І не даремно все Рясне, по суті, стало на її захист, не вірячи жодному слову чиновників, жодному скріну з інтернету і т. д.

Послухайте, я хотів запитати, чому тоді Мар’яна Батюк не надала доказів? Їй двічі пропонували якимось чином: «Ей, покажи, що в тебе там у Facebook робиться».

«Ей, покажи, що в тебе там у Facebook» – ви знаєте, це…

Може, не було би цього скандалу.

Скандал би був при любих діях Мар’яни Батюк. Більше того…

Тобто ви пропонуєте вірити просто на слово?

Ви ж не говорите про те, що Мар’яна Батюк офіційно погодилась надати – ось вона про це написала – офіційно погодилася надати управлінню освіти архівні дані! Вона про це їм повідомила у вівторок в другій половині дня. На наступний день, в середу, з самого ранесенька на уроки прийшли чиновники Львівської міської ради і сказали – «або ти даєш нам паролі від своєї сторінки»… Поки вона пішла радитися по телефону, за дві хвилини вже був готовий акт про те, що вона відмовилася надавати, вже був готовий наказ на її звільнення, і вже був готовий пост в Facebook мера Львова Андрія Садового! Скажіть мені, будь ласка, як це можна назвати, як не політична розправа?

Скажіть, будь ласка, після того вже пройшло з тиждень, певно, часу – чому досі ні партія, ні Мар’яна Батюк, ні друзі, товариші, співчуваючі не надали [доказів зламу]? Для того, щоби посадити в калюжу всю цю мерію і особисто мера Садового – чому ви не показали це?

Послухайте, Мар’яна Батюк була готова показати ці архівні дані – але ці архівні дані нікому не потрібні. Звичайно – вони хотіли з самого початку затаврувати абсолютно адекватну молоду дівчину.

Їм не потрібні її приватні дані – але показати, чи був злам треба було…

Та як не потрібні? Вони вимагали паролі! Ви би дали паролі від своєї Facebook-сторінки, наприклад, мені?

Для того, щоби довести, що я чогось не робив, — так, я би надав.

А кому доводити, скажіть мені, будь ласка, кому доводити?

Послухайте, її ж звільнили з роботи!

Її звільнили з роботи ще в той момент, коли вона в п’ятницю про це довідалася!

Більше того – можна, я ще буквально одне уточнення? Насправді Мар’яна Батюк з радістю би відповіла на всі ваші питання. Але то, до якого стану її зараз довели… Тобто психоемоційний стан цієї дівчини є вкрай жахливий, вкрай важкий.

Як ви думаєте, хто її довів?

Я вам скажу, хто її довів до цього.

Скажіть.

Її до цього довели погрози, які поступають на її телефон, в її Facebook, де погрожують її облити кислотою, де погрожують вбити її батьків.

Тобто люди знають якимось чином її телефон? Мають доступ до її Facebook?

Всі ці дані подаються з підконтрольних терористам територій – «ЛНР», «ДНР». Вона реально боїться за своє життя! Люди в Рясному-2 зголосилися там охороняти її. Тобто довели молоду дівчину до такого стану, якого не побажав би нікому. Причому не додавши жодного доказу її вини. Вона жива людина!

Любомире, питання в тому, що коли хтось зробив дурницю, то найпростіше би визнати цю дурницю – і забулася б ця історія…

У мене таке враження, що ви хочете що? Щоб вона призналася в тому, чого вона не робила? Кров’ю розписалася? Поклялася?

Ви вірите їй, зрозуміло.

Давайте будемо діяти в межах чинного законодавства.

Згода.

Ніхто не може бути визнаний винним, поки його вина не доведена є. Вина не доведена, тому що комісія по Мар’яні Батюк (вдумайтеся в абсурдність ситуації!) – комісія по доведенні вини Мар’яни Батюк ще дотепер працює – а її вже звільнили! А ви знаєте, до речі…

А знаєте, що буде, коли доведуть? Я сподіваюся, буде суд – Мар’яна заявляла, що буде поновлюватися.

Так, безперечно.

Бо у випадку суду, я так розумію, якщо буде доведено, що це було опубліковано, вона може відповісти і кримінально за пропаганду нацизму – не лише адміністративно, втративши роботу…

Я розумію, що багато хто хоче на себе взяти роль головного борця з фашизмом. Але таку роль вже мали одні політики...

А ви вважаєте, що суспільство не повинно висловлюватися?

…вони погано закінчили – в Ростові-на-Дону. І коли ви хочете з української патріотки, з молодої вчительки, яку знають змалечку і дотепер всі жителі Рясне, знають батьки…

Ви повторюєтесь.

…знають батьки тих дітей, яких вона вчила, хочете зробити з неї фашистку?

Ні.

Так у вас нічого не вийде.

Дивіться – ви вірите Мар’яні як товаришці, членкині партії. Пам’ятаєте історію з пані Фаріон?…

А кому ви вірите, скажіть мені, будь ласка?

Давайте я питання…

А кому ви вірите?

Давайте я задаю питання, а ви відповідаєте?

Давайте, задавайте…

Пам’ятаєте історію з пані Фаріон і її членством в комуністичній партії? Пані Фаріон довго все заперечувала, називала журналістів гієнами, брехунами, себе орлицею називала… Врешті-решт під тиском доказів вона визнала, що була. Тоді теж партійці захищали пані Фаріон. Тут не буде тієї самої ситуації?

Пане Олеже, у вас якесь дуже специфічне ставлення до Ірини Фаріон. Я думаю, що ви можете всі питання Ірині Фаріон задати особисто.

Я вас питаю, як одного з лідерів партії.

Якщо вона буде вважати за потрібне – вона їх надасть. А то ви вже друкували матеріали про те, що пані Фаріон очолить управління освіти після перемоги Руслана Кошулинського…

ZAXID.NET цього не публікував.

…і дуже багато різноманітних бздурів.

Добре. Розумієте, просто це більш-менш схожа історія, коли слово проти слова є.

А при чому тут слово проти слова?

Я наводжу аналогію.

Ви показали скрін з Facebook-сторінки. От дивіться, я взяв з собою.

Послухайте, я особисто бачив цей пост на сторінці.

Що це таке, от що це таке, ви можете показати? (показує відредагований скіншот з дописом про Гітлера, де "Мар'яна Батюк" замінена на "Андрій Садовий").

Це скрін, де Садовий вітає Адольфа Гітлера з днем народження. Це – фейк. Я розумію, що це фейк.

А хто це зробив?

Я не знаю, я його знайшов в інтернеті так само, як і скрін з Мар’яною Батюк.

А я вам скажу – це фотошоп, і це елементарно робиться. А про Мар’яну Батюк – скрін з її сторінки. Я особисто вам стверджую, що бачив на її сторінці це і я зробив цей скріншот.

Я вам більше того скажу. Мар’яна Батюк не заперечує того, що на її Facebook-сторінці був цей допис. Але вона заперечує те, що вона його розміщувала.

Я це розумію.

От в чому різниця. А як ви, наприклад, ставитеся до того, що наказ про її звільнення…

Можна звернутися в кіберполіцію.

…наказ про її звільнення, який підписала очільниця Львівської освіти, в чотирьох реченнях має вісім помилок? Наказ про звільнення Мар’яни Батюк.

До чого це все?

Я до того, що судді хто? Хто вимагав в Мар’яни?

Я вимагав як громадянин Львова, наприклад. Я вважаю, що якщо людина…

Ви можете вимагати виключно то, що передбачено чинним законодавством.

Звичайно, звичайно.

І чинним законодавством передбачено захист в суді. І Мар’яна Батюк звернеться в суд і оскаржить це абсолютно нікчемне рішення.

Я цілком вважаю, що вона має на це право – і історія, можливо, буде мати продовження. Але ми дуже багато часу присвятили Мар’яні Батюк - давайте повернемося до нашої улюбленої Ірини Фаріон.

Це ваша улюблена, я так бачу.

Моя. Остання гучна заява – вона дуже гостра на язик, цим і відома. Але остання її заява, коли вона сказала, що саме «Свобода» організувала Революцію гідності, а всі решта просто «притерлися» – я цитую: «А всі решта просто притерлися до нас»… Ви (як один з лідерів партії) якось можете прокоментувати?…

Вам не пасує займатися ось такими дрібними маніпуляціями, виривати з контексту.

Вам дослівно прочитати?

В мене є дослівно, я спеціально про це, можу вам тоже процитувати.

Давайте я. «Пані Ірино, ось ви піддаєте владу критиці. Але ж на сцені під час Революції гідності стояв і Олег Тягнибок». Нагадаю, це в контексті розмови про критику нинішньої влади. Відповідь пані Ірини Фаріон: «Він стояв там власне тому, що саме ми були організаторами Революції гідності. Всі решта просто притерлися до нас».

Розумієте, доводити абсолютно і відповідати на якісь абсолютно абсурдні звинувачення є дуже недостойне заняття. Але добре – я відповім на ваше питання.

У вас роль така – ви партійний функціонер.

Мова йшла (як видно з контексту цієї розмови) про політичні партії. Я думаю, що ніхто не буде сумніватися в тому, що «Свобода» – це не є політичний проект. «Свобода» – це є політична партія, з реальним членством, чуть не єдина на момент Революції гідності.

Я згоден тут, що пані Фаріон говорила про політиків.

Так. Тобто, щоб ви не маніпулювали тим…

А я і не маніпулюю – все дослівно.

Ми прекрасно розуміємо, що революція не сталася в один день. Передреволюційні зміни назрівали завдяки різноманітним процесам. В тому числі, головним каталізатором (одним з каталізаторів) – це був прихід націоналістів до влади – не до влади, а у Верховну Раду в 2012 році, де націоналісти показали там ефективну боротьбу. І в момент, коли мала відбуватися Революція гідності, «Свобода» долучилася дуже серйозно: в тому числі сценою, в тому числі купою організаційних рішень, в тому числі…

Долучилася – це коректно. «Ми організували» – це некоректно.

Послухайте, ми (в тому числі) організували Революцію гідності.

В тому числі – це теж коректно.

Але реалізувала Революцію гідності українська нація. Тому що це абсолютно доконаний факт. Ви знаєте, мені дуже боляче…

А хто притерся тоді, до речі, до української нації, до Революції?

Послухайте, мені насправді дуже боляче про оці всі речі говорити.

Мені теж.

Ми втратили дуже багато людей – 18 членів ВО «Свобода» є в Небесній сотні. І ми відчуваємо за них свою відповідальність. І ми розуміємо всі важкі наслідки.

І ми бачимо, що відбулося після закінчення Революції гідності, коли до влади прийшли негідники. Повні негідники. Спочатку вони утворили конституційну більшість. Ви пригадайте: одразу після виборів утворилася конституційна більшість – небачене в Україні. Де до влади прийшли: Блок Петра Порошенка, Народний фронт, партія «Самопоміч», партія Ляшка і блок Юлії Тимошенко. Розділили між собою уряд…

Логічно – вони пройшли [в парламент]…

…а потім пересварилися – і до влади знов прийшли олігархи. «Свободу» в цей парламент (ви прекрасно знаєте) технічно не пустили, вкравши голоси. І ми бачимо зараз – парламент без націоналістів.

Добре, а чому тоді при Януковичі «Свободу» тоді (за вашою логікою) пустили, не вкрали?

Нє-нє, ви не пересмикуйте факти.

Можливо, тому, що ніхто не зрозумів, що ви організували Революцію гідності, люди й не проголосували за вашу партію?

Тому, що дуже багато бруду вилилося на ВО «Свобода».

Така доля політиків.

В тому числі і за допомогою тут присутніх.

За моєю допомогою?

В тому числі.

Слухайте, я ніколи не декларував себе симпатиком «Свободи», але я завжди стараюся триматися об’єктивності стосовно вашої партії.

Вам не завжди це виходить.

Ваша думка… Хотів останнє – буквально коротко. «Свобода» наполягає на тому, щоби християнську етику запровадити як обов’язковий предмет в усіх школах. Про це навіть більшість депутатів Львівської міськради прийняли спеціальне звернення до Міністерства освіти.

А хто ця більшість?

Я вам зараз скажу. Там, в тому числі, і «Самопоміч» голосувала, і «Свобода».

І «Громадянська позиція».

Так, і «Громадянська позиція»... Єдина депутатка, яка проголосувала проти, – це пані Вікторія Довжик із «Самопомочі», от я би хотів про це зазначити. А тепер мені поясніть: навіщо християнська етика в школах?

Ну, поясню. Насправді це не зовсім, це не тільки пропозиція…

Обов’язкове – наголошую!

Це не зовсім і не тільки позиція ВО «Свобода». Це ініціатива, яка є від людей, які говорять і декларують саме такий підхід до релігії в місті Львові. В нас не так багато речей, які нас об’єднують. Україна – це є країна християнська, в нас є християнські цінності, які мають бути зреалізовані.

Я уточню. Ми провели спеціальне опитування у нас на сайті…

У вас на сайті багато, багато…

…і я вам скажу, що дві третини, 66% виступили проти, що це не має бути обов’язковим, це може бути факультативним предметом. І тільки 33% підтримують оце звернення депутатів міськради, які представляють ніби, за логікою, всю громаду Львова – а от такі результати. Тобто я не впевнений, що львівська громада вимагає обов’язково запровадити …

Не вся львівська громада читає ваш сайт, я вас трошки розчарую.

Звичайно, тому я підкреслюю, що це наші читачі.

Але те, що це рішення підтримала не тільки «Свобода», але, в тому числі, і «Самопоміч», «Громадянська позиція», представники (якщо не помиляюсь) «Народного контролю» – це говорить про те, що більшість обранців цієї громади ставляться до християнської етики, до християнських цінностей саме так.

Вам це не подобається – не знаю, можете оскаржити це рішення в суді.

Я хотів би у вас запитати: а ви усвідомлюєте, що будь-який примус породжує спротив, у таких особливо речах, як нав’язування релігії. Є такий навіть жарт, що найбільше атеїстів виходять з католицьких шкіл, гімназій, університетів. Це, звичайно, жарт, але доля правди в цьому є. От, наприклад, як в Івано-Франківську мер-«свободівець» Марцінків…

Не маніпулюйте.

Ні-ні, я просто, наприклад…

У мене є розпорядження – але про що, ну-ну?

Проща всіх випускників шкіл…

А вам як головному редактору пасує от такі плітки переповідати?

Чому плітки? Це – цитата з франківського поважного сайту «Курс».

А в мене є розпорядження міського голови.

Ага, і що там написано?

А там написано, що міський голова Івано-Франківська зобов’язався забезпечити доїзд до цієї прощі учнів і пенсіонерів (насправді у розпорядженні міського голови Івано-Франківська у пункті 1 чітко вказано: «Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради (І.Смаль) 5 травня 2018 року організувати участь випускників 11-х класів у ХХІІІ Євхаристійному з’їзді учнівської молоді "Ви – світло для світу"» - ред.).

Так само, до речі, забезпечити присутність медиків, присутність поліції – так само, як це робить Садовий .

На відміну, до речі, від Садового, в Івано-Франківську студенти, точніше учні, їздять безкоштовно, пенсіонери їздять безкоштовно, введено електронний квиток...

В питаннях релігії ви якраз з паном Садови, напевно, є соратниками - я не про те.

Я вам подарую розпорядження, щоби не користувалися неперевіреною інформацією.

Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE був голова Львівської міської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Любомир Мельничук. Мене звати Олег Онисько, побачимось через тиждень. Дякую.

Вам дякую.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук