Яресько розповіла про роботу Міністерства фінансів та його досягнення за останні два роки
Наталія Яресько вважає, що її команда змогла врятувати країну від дефолту, проте нинішній уряд проводить неправильну політику щодо реструктуризації державного боргу.
Екс-міністр фінансів Наталія Яресько на свої сторінці у Facebook розповіла про досягнення Міністерства фінансів за час її роботи на посаді міністра фінансів.
«Рівно два роки тому, на початку грудня, ми сформували новий уряд, в якому я обіймала посаду міністра фінансів.
В той час країна вела війну одразу на двох фронтах: один фронт був на Сході, другий –в економічній сфері, де Україна зіштовхнулася з важкою економічною кризою. Це була реальність нашої країни, – і саме так, як країну «на межі», нас сприймали у світі. Коли я прийшла на посаду міністра, падіння ВВП в Україні становило 6.9% (2014), падіння виробництва становило понад 20% щомісяця, резерви НБУ складали лише $7.5 млрд. Прогноз дефіциту платіжного балансу на наступні чотири роки становив $40 мільярдів. Ключове питання, що стояло перед нами тоді – як перекрити цей дефіцит і втримати країну та економіку цілою?
Ми змогли успішно домовитися про нову угоду з МВФ, що відкривала перед Україною 17,5 мільярдів доларів фінансової підтримки, які допомогли запобігти економічному колапсу країни. Невід’ємною умовою цієї угоди була необхідність провести реструктуризацію державного боргу, яка би зменшила цей дефіцит ще на $15 мільярдів. Для цього потрібно було провести перемовини з власниками єврооблігацій України. Тільки разом, $17.5 мільярдів кредитів від МВФ, $7.5 мільярдів кредитів від інших міжнародних партнерів та $15 мільярдів зменшення дефіциту платіжного балансу через операцію реструктизаціі давало всім впевненість, що ми перекриємо цей прогнозований дефіцит, відбудуємо резерви Національного Банку та врятуємо економіку, яка знаходилася за крок до коллапсу», – написала Яресько.
«Успішні ми були чи ні? Кожен має право на свою думку. Але консенсус щодо того, що угода з реструктуризації була успішною, був і в Україні, і на міжнародній арені. Закони, що дозволяли здійснити реструктуризацію, було ухвалено неймовірною більшістю у Верховній Раді – 307 та 309 голосів. За них голосували «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Самопоміч», «Батьківщина», «Радикальна партія Олега Ляшка», та опозиція.
Експерти, економісти, фінансисти та партнери дали свої оцінки... Ця угода отримала величезну підтримку з боку наших міжнародних партнерів: США, ЄС, МВФ, ЄБРР, Міністрів фінансів Великої Сімки, всесвітньо відомих економістів та ключових міжнародних ЗМІ, що визначають напрям економічної дискусії в світі. Єдина сторона, єдина, яка виступила проти угоди, була Російська Федерація.
Ця угода дозволила нам стабілізувати економічну ситуацію в Україні, переламати негативний тренд і вийти нарешті на економічне зростання. Якщо в третьому кварталі 2015 року економіка України скоротилася на 7.2%, то вже в першому кварталі 2016 року, – вперше після 8 кварталів постійного падіння, – розпочалося стримане, але вкрай довгоочікуване зростання економіки України. Зростання, згідно з останніми прогнозами МВФ, очікується до 1.5% в 2016 і 2.5% у 2017 роках. Гривня стабільна. Інфляція зменшилась до 13.5% в 2016 році», – пояснює екс-міністр фінансів.
«Я здивована та засмучена тим, що сьогодні бачу ознаки негативної PR кампанії, що ведеться проти угоди щодо реструктуризації боргу, проти наших успішних інвестиційних промоцій, проти наших успішних дій. Сьогодні, коли Україні потрібно бути єдиною, аби перемогти економічні, безпекові виклики та виклики, що існують у питанні створення правової держави – нам разом потрібно працювати на реальні подальші структурні зміни та на відбудову інвестиційного клімату, і зберегти ті позитивні напрацювання щодо іміджу нашої країни, які вже існують. Ми – демократичний, сильний, відважний, талановитий та працьовитий народ. І ми варті того, аби саме так нас і сприймали – не лише всередині країни, але й за її межами. Бо ми цього варті», – заявила Яресько.