Яценюк хоче продати 1 млн га державної землі

СуспільствоОксана Руда, 28 лютого 201621285
Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк вважає за необхідне в рамках земельної реформи продати на відкритому аукціоні 1 млн га землі, що є в державній власності.

«Треба продовжувати земельну реформу. Вважаю, що необхідно продати на відкритому прозорому аукціоні 1 млн га саме державної землі, яка знаходиться в тіньовому і корумпованому обороті», – сказав Яценюк 28 лютого в ефірі програми «10 хвилин з прем'єр-міністром».

Разом з тим, прем'єр не уточнив, чи має він на увазі землі саме сільгосппризначення, на продаж яких в Україні з року рік продовжується мораторій.

На підтримку законопроекту №3404, який передбачає продовження терміну дії мораторію на продаж або відчуження земель сільськогосподарського призначення на один рік, до 1 січня 2017 року, на засіданні 10 листопада проголосували 309 народних депутатів.

Закон передбачає, що до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Як пише Інтерфакс, цей закон дозволить за відведений час врегулювати процедуру обороту земель сільськогосподарського призначення на законодавчому рівні і розробити необхідні нормативно-правові акти. Прикінцевими ж положеннями доручається Кабінету міністрів розробити до 1 березня 2016 року і внести на розгляд Верховної Ради проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

7 грудня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав цей закон.

18 грудня 2015 року голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) Максим Мартинюк повідомив, що держслужба розробила законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, що передбачає поетапне зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

«Чесно кажучи, на сьогоднішній день я не відчуваю великого оптимізму щодо зняття мораторію в якомусь зрозумілому часовому періоді. Законом (про продовження мораторію, –ред.) передбачено внесення урядом до Ради законопроекту про обіг земель. Я приблизно розумію, як він буде внесений, але як він буде прийнятий, я не розумію, поправками можна будь-який законопроект розгорнути на 180 градусів», – сказав голова Держгеокадастру.

Він пояснив, що законопроект передбачає поетапне зняття мораторію та впровадження ринку землі. На першому етапі буде дозволений продаж через аукціони державних земель, які наразі відводяться без продажу. Коли сформуються ціни, орієнтовно через два роки, з'явиться можливість для продажу земель, які перебувають у приватній власності, тобто паїв.

«Така концепція законопроекту, але у мене немає оптимізму щодо того, що навіть така плавна модель впровадження ринку буде підтримана Верховною Радою. Законопроект досить збалансований, але щоб це зрозуміти, потрібно його прочитати, а це складніше, ніж отримати політичні дивіденди. Про викуп за безцінь взагалі мова не йде, це було основним питанням, яке ми хотіли вирішити, виписуючи законопроект», – сказав Мартинюк.

За його словами, на випадок неприйняття депутатами закону про обіг землі існує «план Б», щоб все-таки надати громадянам можливість реалізувати своє право власності на землю: продавати, дарувати, закладати її в банку. План полягає в тому, щоб надати громадянам-власникам паїв право продажу землі, але при цьому встановити монополію держави на покупку.

«Знову-таки, я говорю про «план Б», який мені самому не в усьому подобається. Далі, на державні землі встановити заборону на продаж і тільки передавати їх в оренду, але закрити всі можливості робити це без аукціону», – додав голова держслужби.

За його словами, ще одна позиція плану – зробити право оренди землі товаром. Тобто продавати не землю, а право її оренди. Відповідно це ж право закладати в банках і під це ж право отримувати кредити.

«Таким чином, при такій моделі ми начебто вирішуємо всі проблеми, ми не знімаємо мораторій, але даємо людям можливість залучення кредитів у сільське господарство», – зазначив Мартинюк.

На його думку, в разі реалізації «плану Б» ціноутворення відбуватиметься виходячи з орендної плати.

«Якщо ми не проводимо аукціони і не маємо ринкової ціни, очевидно, що нам необхідно відштовхуватися від орендної плати. Тобто середню орендну плату по району множимо на 30 років як період життя одного покоління. Якщо все це екстраполювати в нинішні ціни, паї віддають в оренду за 2,5 тис. грн / га в рік, це приблизно $ 100, за 30 років – приблизно $3 тис. / га», – сказав він.

Разом з тим голова відомства зазначив, що до можливого викупу землі державою за такою ціною має бути виконано ще безліч умов. Крім того, якщо в першій хвилі бажаючих продати землю буде 15-20%, то державі для задоволення попиту знадобитися близько $2 млрд для викупу, тобто ресурс, недоступний в рамках бюджету.

«Ми аналізували введення ринку землі в постсоціалістичних державах, і майже завжди в початковій точці спостерігалося падіння ціни, яке на себе мало взяти держава», – сказав чиновник.

За його словами, передбачається, що держава буде консолідувати земельні ділянки для подальшої передачі в оренду. Наразі під управлінням Міністерства аграрної політики і продовольства є близько 1 млн га сільськогосподарських земель.

Він також повідомив, що Держгеокадастр спочатку пропонував обмежити кількість площі землі у одного громадянина 200 га, але ведеться обговорення про розширення обмеження до 1 тис. га.

За словами Мартинюка, зараз законопроект про оборону земель проходить останні етапи узгодження з центральними органами виконавчої влади та іншими міністерствами.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук