ЗМІ повідомили, що ЄБРР відмовився надавати фінансову допомогу ДТЕК через її власника
Компанія належить українському олігарху Рінату Ахметову
До теми
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) категорично відмовився надавати фінансування українським компаніям, які перебувають у власності та контролюються олігархами, зокрема й енергетичному холдингу ДТЕК. Про це повідомило у неділю, 24 листопада Corriere della Sera із посиланням на очільницю ЄБРР Оділь Рено-Бассо. Втім, в ЄБРР згодом назвали цю інформацію викривленою.
За словами президентки ЄБРР, установа дотримуватиметься «фундаментальної» мети звільнити економіку України від впливу олігархів. Рено-Бассо наголосила, що Рінат Ахметов, якому належить енергохолдинг ДТЕК, має поступитися контролем над ним, аби компанія отримувала фінансову підтримку.
«Ми твердо стоїмо на цьому, адже це одна з ключових реформ для вступу України до ЄС. Якщо ми підемо на компроміс у цьому питанні, то зашкодимо довгостроковим перспективам країни», – заявила президента ЄБРР.
Рено-Бассо підкреслила, що після завершення війни, яка ослабила вплив олігархів на економіку, ситуація може кардинально змінитися. На заяву голови банку відреагував гендиректор ДТЕК Максим Тимченко, який заявив, що в умовах постійних обстрілів енергетичної інфраструктури та постійних руйнувань компанія звертається за допомогою до всіх фінансових установ.
Доповнено 26 листопада. ЄБРР надіслав листа виданню та заявив, що стаття «не відповідає суттєвій підтримці інституцією України та її енергетичного сектору». Зокрема, пресслужбі банку апелювала до того, що Рено-Басо не згадувала прізвища Ахметова у розмові, та звинуватила журналіста видання Федеріко Фубіні у викривленні інформації.
«Підзаголовок статті “Компроміси шкодять вступу України до ЄС” також неточно передає слова президентки банку Рено-Бассо. Вона не пов'язувала “компроміси” зі шкодою для шансів України на вступ до ЄС. Вона сказала, що банк “пильно стежить” за роллю олігархів у цьому контексті», – йдеться у листі ЄБРР,
Сам Федеріко Фубіні відповів, що його матеріал базувався на дослівній транскрипції слів Рено-Басо, питання про ДТЕК та Ріната Ахметова «були очевидними у контексті розмови». Крім того, журналіст заявив, що цитати у статті про допомогу ЄБРР є точними.
До слова, 25 листопада Forbes із посиланням на Єврокомісію та уряд США повідомило, що ДТЕК отримає 107 млн євро для відновлення потужностей, зруйнованих внаслідок російських атак. Гроші нададуть для придбання обладнання та будматеріалів.
Зазначається, що до 90% потужностей ДТЕК Росія знищила та пошкодила навесні та влітку 2024 року. Крім того, окупанти знову пошкодили об’єкти енергетики під час масованої атаки 17 листопада. За даними ДТЕК, у Києві, а також на Київщині, Донеччині та Дніпропетровщині застосували екстрені відключення світла.