ЄС залишився без бюджету на 2011 рік
Представники Європарламенту i країн-членів ЄС не змогли досягти компромісу в бюджетному питанні. У ніч з понеділка на вівторок (15-16 листопада) переговори завершилися провалом.
Європарламент перевіряє межі своїх можливостей - так європейські оглядачі коментують бюджетну ситуацію ЄС. Відколи набрала чинності Лісабонська угода, яка значно посилила позиції Європейського парламенту, він намагається по максимуму використовувати свій вплив на ухвалення рішень у ЄС. Так само сталося й цього разу, коли йшлося про бюджет на наступний рік. Упродовж наступних місяців у Євросоюзі знову дискутуватимуть про фінансову політику на 2011 рік, але слово Європейського парламенту теж залишатиметься вагомим, пише Німецька хвиля. Європарламентарі спочатку вимагали, щоб ЄС збільшив статті видатків 2011-го року приблизно на 6% у порівнянні з попереднім роком. Натомість представники урядів країн ЄС, просиляючись на борги та рекордний дефіцит національних бюджетів погоджувалися максимум на 2,9%, проти чого категорично виступили євродепутати. Згодом Європарламент уже був готовий погодитися на ці умови, однак потім висунув додаткові вимоги.
У 16 листопада Європейська комісія почала розробляти новий план головного європейського фінансового документу на наступний рік, але на це потрібен час, зауважив єврокомісар з питань бюджетної політики Януш Левандовскі. Тому ЄС змушений йти в 2011 рік, спираючись на умовний бюджет, що базується на цифрах з 2010 року. За словами Левандовскі, блокування бюджету позначиться на фінансуванні європейської дипломатичної служби та певних важливих нових проектах спільноти. На гальма натиснули насамперед Великобританія та Нідерланди. Ще під час саміту ЄС наприкінці жовтня британський прем'єр-міністр Девід Камерон висунув вимогу жорсткого обмеження бюджетних видатків.
Таким чином ЄС нині немає бюджету-2011. Це означає, що всі поточні справи продовжуються відповідно до статей цьогорічного бюджету, а от на нові проекти грошей немає. Процес ухвалення нового кошторису, як прогнозують у Єврокомісії, затягнеться на місяці. Бюджет Європейського Союзу нині становить приблизно 125 мільярдів на рік. Для порівняння: бюджет ФРН майже вдвічі більший.