З 1 травня 2018 року в Україні почала діяти нова програма житлових субсидій. Урядовці твердять: усі ті, хто справді потребує субсидії, будуть її отримувати, натомість заможні громадяни втратять державну допомогу з оплати житлово-комунальних послуг. Ті, хто їздить на дорогих авто і по декілька разів на рік виїжджає за кордон, субсидії більше не отримають.
За даними Львівської міськради, у Львові 135 259 домогосподарств отримували субсидії. На думку начальника управління соцзахисту ЛМР Ігоря Кобрина, із запровадженням нової програми житлових субсидій, до 40% таких сімей втратять право на субсидії.
Загалом на Львівщині субсидії отримують майже 460 тис. сімей. Начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соцзахисту ЛОДА Василь Гельбич також вважає, що субсидії втратять до 40% домогосподарств, але наголошує, що громадян з низькими доходами це не торкнеться.
ZAXID.NET вибрав найважливіші моменти з нової програми житлових субсидій, яка почала діяти з 1 травня 2018 року.
Хто про субсидію може забути?
1.Власники великих квартир і будинків
Якщо родина чи навіть одна людина мешкає у квартирі, площа якої перевищує 120 м2 чи будинку – 200 м2 , то з 1 травня 2018 року мешканці такого помешкання будуть оплачувати комунальні послуги з власної кишені.
Виняток зроблено лише для дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей та родин, у складі яких є троє дітей, що проживають у цьому приміщенні довше, ніж один календарний рік.
2. Власники нових транспортних засобів
Коли хтось із членів домогосподарства має у володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда), на перерахунок субсидії може не сподіватися. До уваги не беруться лише ті транспортні засоби, які люди отримали безкоштовно чи придбали на пільгових умовах через підрозділи соцзахисту.
3. Одноразова покупка на суму понад 50 тис. грн
Якщо будь-хто із членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією купив або набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги на суму понад 50 тис. грн, про субсидію може забути.
4. Боржники
Тим, хто має заборгованість понад два місяці з оплати житлово-комунальних послуг на суму, більшу, ніж 340 грн, і хоче отримувати субсидію, мусить спершу погасити борг.
На що сподіватися безробітним, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості?
Їм уряд запропонував на вибір два варіанти.
Перший: чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду.
Другий: людям працездатного віку органи соцзахисту автоматично нарахують умовний дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів - 5286 грн (1762 х 3).
Також необхідно буде сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці у розмірі, що не менший ніж мінімальний - 22% від мінімальної заробітної плати (819,06 грн х 3 = 2457,18 грн).
Якщо вони не приймуть цих умов, то втратять право на субсидії.
Кому на перерахування субсидії слід заново писати заяву і заповнювати декларацію?
Більшості мешканців міста і області, які отримували субсидії, з 1 травня їх перерахують автоматично (якщо не було змін у сім’ї, доходах, покупок на великі суми тощо). Однак є група людей, котрі мусять заново писати заяву і заповнити декларацію про доходи. Це треба зробити за таких умов:
- якщо у домогосподарстві проживають особи, котрі не мають доходів;
- коли дохід хоч одного працездатного члена домогосподарства менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати (3723 грн);
- коли хоч один працездатний член домогосподарства не сплатив єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом трьох місяців (819,06 грн х 3 = 2457,18 грн);
- внутрішньо переміщені особи;
- особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою;
- особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
- особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.
Слід зауважити, що у декларації про доходи, з’явилась нова графа – «інші доходи». У ній громадяни повинні декларувати кошти, отримані, зокрема, від здачі в оренду квартири.
Ще один нюанс. При розрахунку розміру субсидії мешканцям сіл, які здають молоко, з 1 травня цього року у дохід зараховуватимуть лише 30% доходу від реалізації молока (раніше зараховувати 100%).
Обов’язковий платіж будуть платити усі
З 1 травня усі громадяни, які отримують субсидію, мають платити обов’язковий платіж. У кожного сума обов'язкового платежу різна, бо вона залежить від сукупного доходу членів родини. Раніше, якщо люди економно використовували газ, воду, електроенергію і вкладалися в розмір субсидії або коли на особових рахунках мешканців були переплати за отримані субсидії, то вони обов’язковий платіж могли не платити. Тепер це правило скасували.
Скорочені соціальні норми споживання газу та електроенергії
З часу запровадження субсидій, норми споживання газу і електроенергії переглядають вже в третє, у сторону зменшення. У Мінсоцполітики кажуть, що наблизили їх до реальних потреб людей.
Якщо у 2016 році на місяць на 1 м2 опалювальної площі в опалювальний період виділяли 5,5 кубів газу, то з жовтня 2017 року – вже 5 кубів, а з 1 травня 2018 року – 4,5 куба газу.
Зменшилися і норми споживання електроенергії: спершу було 65 кВТ/год, потім зменшили цю норму до 51 кВт/год, а з 1 травня 2018 року – 30 кВт/год.
Особливо економних обіцяють преміювати
Як і торік, якщо у домогосподарствах будуть економно використовувати газ і електроенергію, то таких людей уряд обіцяє нагородити. Максимальний розмір виплат може бути 135 грн за зекономлених 150кВт/год і 695 грн – за 100 куб. газу.
Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у платіжці або звернутися до постачальника газу чи електроенергії. На основі цих даних відділи соцзахисту нараховуватимуть премію.
Особливо хитрих будуть карати
Мешканців Львова і області закликають подавати правильні дані про склад сім’ї, доходи, покупки, нерухомість тощо. Усі внесені громадянами дані перевіряють і якщо людина щось приховала, а при перевірці це виявили, її змусять повернути субсидію.
І у Львові, і в області вже були випадки, коли людей через вказані неправдиві дані змусили повернути розмір отриманої субсидії на суму 7-20 тис. грн.
Таким людям спершу пропонують повернути ці суми добровільно повністю або з розтермінуванням боргу. Якщо людина на такий варіант не погоджується, на неї подають до суду і вже виконавча служба зніматиме борг з пенсії чи соціальної допомоги.
Наразі до суду справи не доходили – люди повертали нечесно отримані суми добровільно.
Куди звертатися за роз’ясненням?
Під час будь-яких змін є багато нюансів, які просто нереально всі описати і далеко не всі з них потрапляють під загальні правила,тому й існують винятки з правил. Тож кожна людина, яка хоче отримувати субсидію, а з якихось причин її не нараховують, може звернутися у спеціальну комісію (вона є при кожній РДА), яка врахує життєві обставини мешканців міста і області й може дати дозвіл на призначення субсидії.
Відповіді на запитання також можна отримати у відділах соціального захисту районів м. Львова за телефонами:
- Галицький відділ: тел.: 261-44-50
- Личаківський відділ: тел.: 235-71-62
- Залізничний відділ: тел.: 295-82-28
- Франківський відділ: тел.: 237-50-81
- Шевченківський відділ: тел.: 252-28-40
- Сихівський відділ: тел.: 254-64-80
У районах області будь-яку інформацію щодо нарахування субсидій, можна отримати у відділах соціального захисту. Якщо там не дадуть вичерпної інформації, тоді можна зателефонувати у департамент соціально захисту ЛОДА (тел.: 235-24-70).