«Заборгованість за виконані ремонти доріг на Львівщині становить близько ₴500 млн»

«Що не так?» із ремонтом доріг в області

ЕкономікаZAXID.NET, 17 квітня 2018, 18:47 2260 1

Важливе і болюче питання ремонту доріг. Сьогодні продовжуємо його обговорювати в студії програми «Що не так?» із нашими гостями, вітаю їх. Руслан Кандибор – виконувач обов’язків начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області. А також Олександр Клімов, голова громадської організації «Дорожній контроль Захід».

***

Мар’яна Романяк: «Траса Р–15. В лютому ми вже показували цю дорогу в нашій програмі, адже вона добре відома водіям як одна з найгірших».

[Сюжет з попередньої програми]

«Мар’яна Романяк: Дорога Львів – Червоноград – Сокаль – Великі Мости. Насправді тут яма на ямі.

Водій: Напевно, навіть десь в Афганістані такої нема».

Мар’яна Романяк: «Тоді в обласній адміністрації нам сказали, що цю дорогу відремонтують навесні».

[Сюжет з попередньої програми]

«Роман Кокотайло (в. о. директора департаменту дорожнього господарства ЛОДА): Ми цього року її почнемо робити, є передбачено 65 мільйонів гривень».

Мар’яна Романяк: «Ми, як і обіцяли, повертаємося сюди, щоби показати, чи якісно ремонтують цю дорогу.

Ви раді, що дорогу ремонтують?»

Водій 2: «Ми не те, що раді – ми щасливі з того. Ви не уявляєте, наскільки ми тішимося!»

Водій 3: «Нарешті дійшла влада до того, що треба дороги робити».

Водій 4: «Щось страшне було, але бачу – вже можна їхати. Надіємося, що зроблять».

Мар’яна Романяк: «Стільки техніки я ще в житті не бачила. Ремонтує Автомагістраль-Південь, надіюся на те, що вони добре відремонтують. Хлопці, ви добре зробите ту дорогу? Обіцяєте?»

Ремонтник: «Обіцяємо».

Мар’яна Романяк: «Ну як їм можна не вірити?

Машини пускають, рух ніхто не перекриває, але хлопці ніби працюють».

Олександр Чорний (інженер відділу технічного контролю «Автомагістраль-Південь»): «В ідеальному випадку треба, щоб закрити дорогу повністю і виконувати роботи на закритій ділянці. Але так як об’їзних доріг немає, ми змушені працювати на одній половині, на другій пропускати реверсний рух автомобілів.

Будемо тут робити фрезерування 6 см. Після того, як ми зробимо фрезерування, – приступаємо до вирівнюючого шару основи із щебенево-піщаною сумішшю, обробленою цементом (вона складає 17 см в середньому). І після неї ми накриваємо вирівнюючим дрібнозернистим асфальтобетоном.

Водій 5: «Ну, порівняно з тим, що було, – то супер».

Мар’яна Романяк: «Як ви думаєте, скільки років прослужить така дорога?»

Водій 5: Якщо не будуть пускати такий крепко навантажений грузовий транспорт, то років 5–6 повинна відстояти.

Водій 6: «Але це повністю зроблять так, як має бути? Надіємся».

Олександр Чорний: «Дорога має гарантійний термін після здачі – біля п’яти років на верхній шар».

Мар’яна Романяк: «А вірите, що зроблять добре?»

Водій 2: «Є такий шанс».

Пасажир: «Але дуже великі сумніви. При моїй пам’яті – напевно, одна дорога, котру зремонтували, що дійсно заслуговує уваги. Все решта – рік-півтора. Подивимося, як будуть обслуговувати».

Мар’яна Романяк: «То якщо з’явиться ямка в межах п’яти років, ви переробляєте всю дорогу?»

Олександр Чорний: «Ні, не всю дорогу ми переробляємо, а тільки той дефект, якщо це по нашій вині».

Мар’яна Романяк: «Цю дорогу ми вже обговорювали в студії разом із Романом Кокотайлом».

[Сюжет з попередньої програми]

«Мар’яна Романяк: Надіємося на те, що ми з вами зустрінемося у 2018 році, і ви скажете: “Ми зробили цю ділянку дороги”».

Мар’яна Романяк: «Пане Кокотайло, вітання вам ще раз. Пане Романе, як вам цей ремонт на перший погляд?»

Роман Кокотайло: «Плановий ремонт – так, як ми і планували. Тендер проведений минулого року, він був проведений на повну ділянку від Великих Мостів до Сільця, точніше Червонограда. В межах виділеного фінансування – це є 65 мільйонів гривень з Державного дорожнього фонду на державні дороги. Продовжуємо далі виконувати роботу».

– А чому якась частина дороги – це капітальний ремонт, а інша – ямковий?

– Тому що ділянка, яка йде до Великих Мостів, у кращому експлуатаційному стані, ніж ця ділянка, на якій ми з вами зараз знаходимось. І щоб забезпечити належний проїзд і належний експлуатаційний стан, хватає тільки того, щоб у межах експлуатації провести відповідні роботи ямкового ремонту або поточного дрібного.

Мар’яна Романяк: «Як ви ставитеся до ямкового ремонту?»

Олег Грандуш (інженер технічного наряду Служби автомобільних доріг): «У наших реаліях без ямкового ремонту не обійтися, тому що коштів не хватає, щоб відремонтувати всі дороги одночасно».

Мар’яна Романяк: «Хто контролює якість цього ремонту?»

Роман Кокотайло: «Дороги, які ремонтуються зараз за рахунок державного бюджету, обласного і, відповідно, митного експерименту – вони мають так званий трьохрівневий рівень контролю. В першу чергу – це Служба автомобільних доріг».

Олег Грандуш): «Якість матеріалу – ми відбираємо в свою лабораторію і проводимо в ній аналіз цієї суміші. Так само після завершення робіт приїжджає лабораторія і вирізають керни – перевіряється товщина, укатка, міцність того асфальтобетону».

Роман Кокотайло: «Це є технічний нагляд, який є в підрядника разом із його ж лабораторією. І це є незалежні висновки відповідних інститутів про якість виконаних робіт».

Мар’яна Романяк: «Якщо вона буде неякісна – що тоді?»

Олег Грандуш: «Будуть переробляти – і не будуть прийматися, відповідно, до оплати».

***

Пане Руслане, яке ви майбутнє ставите для цієї дороги Р–15, яку ми побачили? І чи ви задоволені тим ремонтом, який зараз там проходить? Чи достатньо його?

Руслан Кандибор: Цей ремонт, що зараз проходить – його цілком достатньо: він з основою, з двома шарами асфальту, і така дорога має служити мінімум п’ять років, а сама основа – 10 років. Це у випадку того, якщо пройде гарантійний термін на асфальтне покриття, то за п’ять років зніметься верхній шар асфальту, перекладеться знов – і ще буде служити. Тобто 10 років на таку дорогу ми цілком маємо гарантії.

Олександре, ваша думка з цього приводу? Тому що багато доріг роблять і всім дають гарантії – та не всі вони добре служать. Як ви ставитесь до цього ремонту, який є зараз? Чи також вірите, що 10 років прослужить така дорога?

Олександр Клімов: Ну, я особисто їздив по цій дорозі й бачив, яку «подушку» давали підрядники «Автомагістраль–Південь». Думаю, що вона як мінімум п’ять років витримає, тому що найгірші ділянки цієї дороги вони підняли мінімум на 20 см висоти, так що там не повинна бути вода. Але я не бачив місцями, чи вони робили водовідведення. Якщо та вода буде під’їдати знизу асфальт, то можливо, що боки асфальту будуть обвалюватись.

Пане Руслане, чи є там водовідведення?

Руслан Кандибор: Це в подальшому робиться кювети – і йде пониження ґрунтових вод. Ці всі роботи будуть виконані.

Тобто це буде робитися в рамках цього ремонту, який проходить зараз?

Руслан Кандибор: Так. Це поточний ремонт.

Зрозуміло. Та все ж на цій дорозі був і ямковий ремонт. Я особисто не вірю, що він довго прослужить – думаю, ці залатані ями і цей асфальт вилетять як пломби. Чому цей ремонт все-таки проходить, які на нього йдуть витрати, і чи не краще, знову ж таки, зробити генеральний ремонт?

Руслан Кандибор: Скажу вам дуже прості речі. Я колись пішов працювати в 2010 році в місто Львів заступником голови адміністрації Франківського району, і ми постійно підтримували ямковим ремонтом вулицю Героїв УПА, вулицю Антоновича, ряд інших вулиць. Я вже два роки не працюю там – і ті дороги до сих пір стоять і чекають свого ремонту, тому що в один момент ми не можемо відремонтувати.

Як всі вулиці в місті не може міська влада відремонтувати, так і ми не можемо відремонтувати всі дороги в Львівській області. Через що ямковий ремонт є вкрай необхідний – це забезпечення ліквідації аварійної ямковості для того, щоб автомобілі могли проїхати безаварійно.

Олександре, як ви ставитеся до ямкового ремонту і чи вірите, що він справді такий необхідний і може виручити в такій ситуації?

Олександр Клімов: Всі ми розуміємо, що ямковий ремонт – це не є добрий ремонт дороги. Але те фінансування, яке має чи міська влада, чи державний бюджет – ми мусимо це робити або вони мусять це робити. Їжджу я також по Європі, був на автобанах в Австрії. Я бачив – там також латають, роблять ямковий ремонт. Але він там стоїть.

Чому? Тому що вони це роблять відповідно до якихось норм. У нас більшість підрядників це роблять так, аби зробити і заробити гроші. А щоби це зробити правильно – то біля кожної ямки треба працювати. Але більшість цього не роблять.

Пане Руслане, а чому тоді в нас не роблять так якісно ямковий ремонт?

Руслан Кандибор: Є різний ямковий ремонт: є ліквідація аварійної ямковості першочергова – це почистили ямку і закидали асфальтом; є ямковий ремонт великими картами, які вирізаються фрезою, обґрунтовуються. Тобто є різні види ліквідації ямковості. Взагалі гарантійний термін такої ліквідації ямковості – це півроку експлуатаційного.

А вам не видається, що це трата грошей? От ми зробили, півроку пролетіло – і ми знову зробили.

Руслан Кандибор: Ні, це не може бути трата грошей. Тому що маючи 1860 км доріг державного значення і 7000 км доріг місцевого значення, і мусите розуміти, що маючи на це 400 мільйонів експлуатації – це 5000 гривень на 1 км. Скажіть, що можна зробити за 5000 гривень за 1 кілометр? Нічого.

Ще важливо в цій дорозі, і не тільки в цій – це обслуговування. Хто обслуговуватиме дорогу Р–15?

Руслан Кандибор: Для того, щоби дорога себе нормально несла і були її гарантійні зобов’язання – це йде експлуатація дороги: своєчасне формування узбіч, прочищення кюветів, перепускних труб. Таку експлуатацію несуть підрядні організації – ми розігруємо тендер з року в рік. Зараз там несе експлуатацію ПП «Рома», це відносно свіжа приватна структура, яка в цій галузі працює. Я вважаю, що вони будуть нести свої експлуатаційні умови нормально.

Олександре, ви вже, напевно, стикалися з роботою ПП «Рома». Як оцінюєте її діяльність?

Олександр Клімов: Ми якраз стикалися з роботою ПП «Рома» саме по місту Сокаль, де вони проводили ямковий ремонт. Ви, можливо, то пам’ятаєте: де асфальт злазив – просто руками його можна було підняти і витягнути з ямки. Чому? Також наші активісти їздили: знімали, коли просто лопаткою він вичерпував воду з ями, клав у болото. І не витримав наших зауважень їхній керівник – повернувся і пішов. Сказав: «Що ви від мене хочете? Мені так сказали – я так і буду робити». Одні були працівники п’яні під час робочого дня…

Ви розумієте, по Сокалю це було погано. І після наших оцих скандалів ПП «Рома» просто виїхала.

Пане Руслане?

Руслан Кандибор: Ми знайомі з цією ситуацією. Всі роботи, які виконані неякісно, – вони просто не оплачуються, це пішло на збитки підприємств.

Окей, зрозуміло. Колеги, в нас є ще один коментар щодо ремонту дороги Р–15, про яку ми говоримо, і загалом про ремонти доріг на Львівщині та в Україні від компанії «Egis». Послухаємо їхнього експерта і прокоментуємо у студії також.

***

П’єр-Ів Тесьє (інженер міжнародної компанії «Egis»): «Люди хочуть, щоб це було дуже швидко. Ми бачимо це на Личаківській – є дуже великий тиск від соціальних мереж, щоби закінчити через місяць, тому що нам треба їхати. Але, на жаль, якщо робити якісно і надовго – треба робити глибоко і міняти всі мережі, основу робити якісно, дренаж робити якісно. На жаль, я бачу, що надто часто люди просто асфальт переробляють. Асфальт – це не є структура. Якщо у вас є тріщина, яма – це не через поганий асфальт. Ну, це може бути, але зазвичай це через те, що під асфальтом рухається вода.

Як я бачу ситуацію в Україні? Країна будується знову після довгого періоду, скажімо, банкрутства. Але не все організується і робиться в один рік особливо, коли 50 років нічого не робили. А ви не можете просто за один рік відремонтувати всі дороги і всі каналізації».

Мар’яна Романяк: «Як ви ставитеся до ямкового ремонту?»

– Ну, якщо структура погана, якщо ви не маєте грошей, щоб інвестувати і робити серйозні ремонти цього року або в наступний рік – то вам все одно треба щось робити швидко, щоби люди змогли їхати.

Звичайно, я – француз, тому можу сказати: «О, у Франції в нас нема таких». Але мені пощастило, що у Франції ми маємо дороги, які були добре зроблені 50 років тому або 30 років тому.

***

На жаль, у нас немає, напевно, доріг, які добре зроблені 50 років тому – можливо, я помиляюся. Пане Руслане, скільки в нас ще таких проблемних доріг є в області, який план наступний по їх ремонту?

Руслан Кандибор: Ви знаєте, я трошки повернуся по-іншому. Я прийшов в Службу автомобільних доріг два з половиною роки тому працювати – і направду багато таких доріг робилося, де зрізався асфальт і клався новий. Я вніс свої корективи, переконав і обласного керівника, і керівника в Укравтодорі про те, що треба робити основи. І ми перейшли до цього, що ми робили регенерацію основи перемелювання підсилювання, ми почали робити оці, як люди в народі називають, «бетонні подушки» – це підсилення основи з ЩПС-ом.

Скільки в нас таких доріг є? Достатньо ще є таких, які потребують ремонту. Допустимо, такі дороги, як Львів – Краковець, Львів – Рава-Руська. Їх робили до Єврочемпіонату, пройшло вісім років – зараз вони вже потребують ремонту. Але там основи є, достатньо буде заміни асфальту або десь місцями посилення окремої основи.

Олександре, як ви зараз оцінюєте те, що є в нашій області? Тому що багато їздите, знімаєте, зокрема були нещодавно на дорозі Рава-Руська – Гайок, яка також у поганому стані. Там давно, до речі, був ремонт зроблений?

Олександр Клімов: Я не пам’ятаю… Був пан Кокотайло – він ж тоді казав, що в 2017 році почали робити Рава-Руську. Чи в 2016-му?

Руслан Кандибор: В 2017 році.

Олександр Клімов: В 2017 році. І коли вона має бути закінчена, не пам’ятаєте?

Руслан Кандибор: Дорогу Рава-Руська – Гайок почали робити окремими картами ще з 2015 року, від найгірших ділянок йшли. В 2017 році від Великих Мостів до Рави-Руської зробили лише в нижньому шарі, тобто ми забрали всю аварійність, дорога зараз є проїзною. Є певні недоліки окремими місцями – там, де воно пішло через те, що нижній шар є вирівнюючий, він потребує накриття верхнім шаром – тому що нижній шар є завжди вирівнюючий, а зносостійким є верхній шар.

Олександре, ви вважаєте, що ця дорога в нормальному стані?

Олександр Клімов: Вчора я особисто поїхав на ділянку дороги від Мостів у сторону Рави-Руської. Я побачив по центру одну велику яму, збоку яма... Судячи з того асфальтного покриття, яке там є, там, можливо, два-три сантиметри, не знаю. А нижній шар асфальту має бути мінімум п’ять, якщо не помиляюся. Ну, на новому асфальті вже є ями, дорога ще не здана в експлуатацію.

Руслан Кандибор: Дивіться, нижній шар має чотири сантиметри, він називається вирівнюючий. Що таке вирівнюючий шар? Це по існуючій основі є вирівнюючий шар. Чому вирівнюючий? Він може бути в одному місці два з половиною сантиметри, в іншому – п’ять, тому що він вирівнює. Ми не вирівняємо нічим, якщо не вирівняємо асфальтом. І тоді накриваємо його. Там нижній шар в середньому є чотири сантиметри.

Ці місця, які є слабкі, вони якраз будуть перероблятися. Це якщо ви подивитеся на всю протяжність дороги, яка зроблена, я думаю, що це не буде навіть 3%, 2% від загальної площі, які вийшли пошкодження ділянки. Так, це недобре, але воно буде перероблене. І якщо ми не накриємо верхнім шаром, то я думаю, що за два роки від цієї дороги вже нічого не буде.

Роман Кокотайло також прокоментував нам цю дорогу, пропоную зараз послухати, що він говорить про плани на дорогу Рава-Руська – Гайок.

***

Роман Кокотайло: «Це є накриття верхнього шару від Рави до Великих Мостів, і ми плануємо продовжити далі в напрямку Гайка. Це буде йти через Рекленець і завершуючи через Старий і Новий Добротвір і виходячи на Рава-Руська – Гайок саме в Кам’янка-Бузькому районі до автомобільної дороги Львів – Радехів – Луцьк».

Мар’яна Романяк: «То які там терміни, оці останні?»

Роман Кокотайло: «Терміни? Ми маємо один тендер проведений – це в межах Кам’янко-Бузького району. В межах Сокальського району – це буде новий тендер проведений на ділянку від Великих Мостів до кордону з Кам’янко-Бузьким районом».

***

Ось такі плани саме на цю дорогу – і, напевно, вже будемо підбивати підсумки нашої програми. Олександре, як ви зараз оцінюєте те, що робиться? Тому що з багатьох слів, з медіа, з білбордів ми знаємо, що Львівщина є лідером по ремонту доріг. Натомість самі жителі Львівщини розуміють, що, можливо, не так все добре, є в нас дуже ще багато проблем.

Олександр Клімов: Я хочу вернутися до дороги Рава-Руська – Гайок, тому що і Кокотайло говорить, і пан Руслан… Ситуація в чому – що якщо вона з 2015 року вже почалася робити, і доки закінчать той ремонт (можливо, через років два-три), то від Рави-Руської, можливо, доведеться знову класти перший вирівнюючий шар асфальту.

Ви не вважаєте, що, можливо, краще було б зробити від Рави-Руської до Мостів вже суцільний і покласти другий шар асфальту для того, щоб вона була вже зроблена, ніж зараз розігрувати один тендер, другий тендер? Поки воно відбудеться, то там взагалі вже не залишиться асфальту…

Пане Руслане?

Руслан Кандибор: Я вважаю, що найкраще – в один рік встати і зробити всі дороги. Якщо ви мені знайдете таку людину, яка за один рік стане і зробить всі дороги в Львівській області задурно – думаю, що вам поставлять пам’ятник.

Проблема в грошах. Ми сьогодні маємо заборгованість близько півмільярда за виконані роботи. І це треба дякувати нашим підрядникам, які роблять роботи вперед. Друге – це те, що як тільки буде фінансування передбачене, ця дорога накриється в цьому році. Чи правильно зробити все? Правильно. Але кожна громада хоче мати дорогу. Якщо ми будемо робити тільки на території Сокальського району, то не будемо нічого робити ні в Дрогобицькому, ні в Самбірському. Через що ми йдемо від поганих ділянок до добрих.

А чи є шанс передати справи по дорогах на ОТГ?

Руслан Кандибор: Є. Це, думаю, справа майбутнього. Колись, ще в 2017 році, ми мали 8300 км доріг на балансі в Службі автомобільних доріг. Зараз ми маємо лише 1680 км – дороги перейшли на місця. Я думаю, наступний етап децентралізації буде таким, що дороги будуть лише міжнародні, національні і регіональні за Службою автомобільних доріг – це будуть державні. Дороги територіальні – це які з’єднують районні центри порадіально – будуть за обласною адміністрацією. І всі місцеві доріжки – це вже перейде на ОТГ.

Світлі плани. Щиро вірю, що все здійсниться. Дякую вам, колеги, за цю розмову. Руслан Кандибор – виконувач обов’язків начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області. А також Олександр Клімов, голова громадської організації «Дорожній контроль Захід». Мене звати Мар’яна Романяк, це програма «Що не так?». Успіхів вам, побачимось за тиждень.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук