Забрати у Путіна м'яч
Світова спільнота все частіше вимагає у ФІФА позбавити Росію права на проведення ЧС-2018
0До теми
- Британський віце-прем'єр закликав відібрати у Росії проведення ЧС-2018 ZAXID.NET
- Німецькі політики хочуть позбавити Росію права приймати ЧС-2018 ZAXID.NET
- Екс-міністр Британії вимагає у ФІФА переглянути проведення ЧС-2018 у Росії ZAXID.NET
- У США підтримали ініціативу відібрати в Росії право проведення ЧС-2018 ZAXID.NET
- ФІФА, як і Росія, на бойкот ЧС-2018 не зважає ZAXID.NET
- The growing calls to strip Putin and Russia of the 2018 World Cup www.washingtonpost.com
- ФІФА знову звинувачують у корупції ZAXID.NET
Чемпіонат світу з футболу – свято, доступне всім, та не до честі кожного. Сучасний футбол рясніє закликами про мир, взаємоповагу, толерантність та боротьбу із расизмом. Зірки футболу беруть участь у найрізноманітніших соціальних проектах, тим самим демонструючи, що fair play, «чесна гра», можлива як на полі, так і в реальному житті.
З іншого боку, спорт, який передбачає у своїй основі чесність і волю до перемоги, аж ніяк не перетинається з корупцією, брехнею та підкупами, якими останнім часом славиться головна футбольна організація світу – ФІФА. Скандал, який виник навколо законності надання права на проведення ЧС-2022 у Катарі, набирає все більше обертів. Одне розслідування тягне за собою інше, і багато європейських політиків відкрито вимагають у ФІФА перевірити, яким чином Росія отримала право бути господарем мундіалю у 2018 році.
Українська весна, яка запам’яталася втратою Криму та початком військових дій на сході країни, раптово увірвалася у футбольне життя планети. Відкрита російська агресія, яка не стихає з березня на теренах України, стала причиною того, що закордонні політики і діячі все частіше вимагають відібрати у Росії право проведення ЧС-2018. І якщо раніше ці голоси звучали поодиноко, то тепер, після збитого проросійськими терористами Боїнга-777, впливові люди з різних країн звертаються до ФІФА скасувати чемпіонат світу у Росії. Адже Путін, як спонсор терористів, не достойний честі приймати найбільше футбольне шоу планети.
«Ви думаєте, що Путін заспокоїться?»
Цього тижня хіба лінивий не цитував британського віце-прем'єра Ніка Клегга, який закликав позбавити Росію права проводити чемпіонат світу з футболу у 2018 році. Політик назвав неприпустимим те, що Путін удостоїться престижу приймати глобальний футбольний турнір після збитого над Україною літака «Малазійських авіаліній».
Нік Клегг наголосив, що поведінка президента РФ досягнула критичної позначки і «виходить за рамки дозволеного». Британський віце-прем’єр впевнений: якщо дозволити провести Росії ЧС-2018, то решта світу покаже свою слабкість і нещирість.
У свою чергу американські сенатори Джон МакКейн і Кріс Мерфі закликали ФІФА поквапитися з рішенням і забрати право проведення мундіалю у Росії зараз, аби у терміновому режимі не робити це взимку напередодні першості у 2018 році.
«Ви повинні зробити це до кінця року. Чи ви думаєте такий хлопець, як Путін, просто заспокоїться? Чи будете чекати ще однієї кризи в Україні взимку 2017/2018 року?», - наголосив Мерфі.
Сенатор Джон МакКейн додав, що недоцільно бойкотувати чемпіонат світу у Росії в односторонньому порядку. Якщо ФІФА не скасує свого рішення, то до бойкоту повинна приєднатися уся світова спільнота.
«Очевидно, що це рішення ФІФА повинна переглянути. Але наголошую, що одностороннє бойкотування ЧС-2018 з боку США не призведе ні до чого хорошого. Я чудово пам'ятаю, як після введення СРСР військ в Афганістан, США бойкотували Олімпіаду-1980. Це було непопулярне рішення. Але якщо міжнародне співтовариство підтримає нашу ініціативу, то я буду дуже радий», - заявив сенатор.
На переконання однопартійця канцлера Анґели Меркель, віце-голови фракції ХДС у Бундестазі Міхаеля Фукса, позбавлення Росії права на проведення чемпіонату світу з футболу матиме значно вагоміший результат, ніж подальші економічні санкції.
Фото: Getty Images.
«FIFA слід подумати, чи може Москва бути адекватною господинею турніру, якщо вона не може навіть гарантувати безпеку для авіаліній», - сказав німецький політик.
Фукс додав, що за потреби ЧС-2018 можна провести в Німеччині, Франції або Італії, які мають достатньо стадіонів та відповідну інфраструктуру. Також неодноразово про готовність до проведення мундіалю у 2018 році висловлювалась Великобританія.
За позбавлення Росії права проводити футбольний чемпіонат виступають і німецькі «зелені». Речник парламентської фракції Партії зелених Фолькер Бек заявив, що надання права Росії проводити чемпіонат ще перед «українською кризою» було сумнівним, оскільки Кремль з року в рік обмежував права своїх громадян. «Нині ж однозначно не можна допустити, щоб ЧС проводився у країні, яка всупереч міжнародним нормам анексувала частину іншої країни. Путін не є гідним господарем чемпіонату», - додав Бек.
Блаттер + Путін = ?
Тим часом у ФІФА зберігають спокій і запрошують на ЧС-2018 у Росію. На усі закиди в асоціації відповідають відмовками і просять не плутати спорт і політику. Більше того, ФІФА попередила, що навіть бойкот не стане причиною скасування права Росії на проведення мундіалю, а президент асоціації, Зепп Блаттер, не втомлюється висловлювати компліменти президенту РФ Володимиру Путіну.
Під час фінального матчу цьогорічного чемпіонату світу у Бразилії президент країни-господаря турніру, Ділма Руссеф, передала Володимиру Путіну естафету для проведення наступного мунідалю. Усе це відбувалося за участі всюдисущого президента ФІФА Зеппа Блаттера.
Сам Блаттер, попри постійну критику, зокрема, щодо законності надання права проведення ЧС-2018 у Росії, заявив, що Путін настільки харизматичний чоловік, що міг би й управляти ФІФА. А після голосування за країну-господаря мундіалю 2018 року Блаттер звернувся до чинного тоді прем'єра Росії Володимира Путіна лише як «містер президент».
Зепп Блаттер ось вже 16 років поспіль очолює ФІФА. Попри свій поважний вік, а йому зараз 78, збирається балотуватися на наступний термін у 2016 році. Ім'я швейцарця Йозефа Блаттера назавжди ввійде в історію футболу, як ім'я, яке фігурує у корупційних скандалах. Наприкінці червня цього року Міжнародна федерація футболу ФІФА зіткнулася із новими звинуваченнями в корупції у зв’язку з рішенням обрати Катар місцем проведення чемпіонату світу з футболу в 2022 році.
Фото: Getty Images.
Газета Sunday Times звинуватила колишнього члена виконавчого комітету ФІФА Мохаммада бін Хаммама в тому, що він витратив $1,7 млн, щоб заручитися підтримкою заявки Катару з боку представників виконкому ФІФА з країн Азії. Також за неофіційними даними бін Хаммам за згоди Блаттера витратив понад $5 млн на хабарі, аби у 2010 році під час голосування за країну-господаря ЧС-2022 обрали Катар.
У свою чергу Володимир Путін повсякчас вступається за свого швейцарського товариша, назвавши звинуваченя у бік Блаттера суцільною нісенітницею. Після того, як у грудні 2010 року Росія перемогла під час голосування за право проведення ЧС-2018, Блаттер і Путін не припиняють тісно спілкуватися, що не могло минути повз увагу громадськості. Після спільного перегляду фіналу ЧС-2014 у Бразилії мережа зарясніла інтернет-мемами, на яких Путін і Блаттер разом осідлали ведмедя, або ж потрапили у камеру для поцілунків.
Історичний прецедент
Зважаючи на ріст російської агресії в Україні та постійне обмеження прав і свобод російських громадян, рішення про скасування проведення ЧС-2018 у Росії виглядає цілком доцільним. Якби ФІФА таки наважилася на цей крок, це стало б історичним прецедентом, коли країну-господаря мундіалю позбавлять права проводити світовий чемпіонат з політичних мотивів.
Однак, як часто говорять у західній пресі, ФІФА може піти іншим шляхом - зокрема, нещодавно Блаттер висловив сумнів щодо того, чи будуть готовими усі стадіони у Росії до початку ЧС-2018. Також глава ФІФА запропонував скоротити кількість стадіонів, які прийматимуть матчі ЧС-2018. Як відомо, росіяни повинні збудувати 12 стадіонів, а також забезпечити усю необхідну інфраструктуру. Ціна питання - $20 млн, з якими російський мундіаль претендує стати найдорожчим у світі.
Однак недобудованими стадіонами чи готелями Росію не злякаєш, й проведення Олімпіади в Сочі є цьому найкращим підтвердженням. На кону у Путіна більш глобальні завдання - вкотре довести своїм громадянам і світу, що він, попри агресію і диктаторські закони, може приймати найпрестижніші турніри, витрачаючи найбільше грошей. І поки Блаттер біля керма найбільшої футбольної організації світу, президенту РФ нема чого боятися. Поки що.
До слова, у дні, коли увесь свій переживав втрату за загиблими у збитому Боїнгу-777, Володимир Путін відкрив будівництво нового стадіону до ЧС-2018 у Самарі.