24 гектари в районі Під Голоском у Львові перейшли у приватну власність
Фірму, у власність якої перейшли ділянки, пов’язують з депутатами ЛМР від «Європейської солідарності» Юрієм Ломагою і Олексієм Різником
Компанія, пов’язана з двома львівськими депутатами, приватизувала близько 24 га землі в районі Під Голоском, яку раніше депутати Львівської міської ради безкоштовно роздали членам садового кооперативу. Майже 17 га навесні 2023 року перепродали будівельним компаніям, змінивши попередньо цільове призначення з земель для ведення садівництва на будівництво багатоповерхового житла. Про це йдеться в розслідуванні антикорупційного видання «Наші Гроші. Львів», опублікованого 31 березня.
Як ідеться в розслідуванні, у 2014 році у Львові створили садове товариство «Підголоско». Керівницею та співзасновницею «Підголоско» була Мирослава Дроздовська, прописана за однією адресою з дітьми депутата ЛМР «Європейської солідарності» Юрія Ломаги.
Уже за півроку після заснування «Підголоско» депутати Львівської міськради дозволили розробити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в урочищі Голоско. За 2018 рік депутати виділили 2,14 га землі для 27 членів кооперативу. Серед яких Юрій Ломага, Мирослава Дроздовська, дружина депутата Олексія Різника Аліна Лоневська, а також його брат Володимир Різник і, ймовірно, його дядько Юрій Різник. У 2019 році міськрада віддала кооперативу ще 1,1 га, а потім ще 7,6 га. Товариство ліквідували у січні 2023 року, за цей період кооператив отримав від міськради понад 24 га землі.
Земельні ділянки, які належали ТОВ «ФЛО Львів» станом на середину березня 2023 року/мапа НГЛ
Значна частина території кооперативу «Підголоско» занедбана, однак деякими городами все ж користуються. Серед приватизованих ділянок є ті, які ще в 60-х роках минулого століття були виділені під робітничі дачі і городи. Користувачі цих ділянок у 1997 році створили городній кооператив «Пролісок» загальною площею 2 га. Попри те, що територія цього кооперативу позначена на детальному плані Львова за 2013 рік, депутати міськради все ж надали ці ділянки товариству «Підголоско». В земельному управлінні Львівської міськради цей інцидент пояснили «відсутністю документів» на згадані ділянки. Приватизацію ділянок кооперативу «Пролісок» уже три роки розслідує поліція.
Згодом ділянки кооперативу «Підголоско» перейшли у власність «Мистецько-виставкова галерея «Простір», яку в лютому 2023 року перейменували на «ФЛО Львів». Цю компанію створив депутат ЛМР Юрій Ломага і керував нею до травня 2021 року. Але нині фірма записана на непублічного 44-річного львів’янина Ореста Білька, який тісно пов’язаний із тим же Юрієм Ломагою та Олексієм Різником.
Крім ФЛО Львів», Оресту Бількові належить фірма ТОВ «Давфін». На цю фірму в 2021 році переписали вісім ділянок на 6-му Заозерному провулку у цьому ж районі. Перед цим депутати передали ці ділянки непублічним людям під громадські потреби. Того ж року депутати безкоштовно роздали ще 12 ділянок поруч. Ці ділянки також перейшли у власність ТОВ «Давфін» і ТОВ «Лорестин» – ще одній компанії Ореста Білька.
У лютому 2023 року фірми «Лорестин» і «Давфін» продали ці ділянки фірмі «Лінтер-Пласт». Після цього депутати змінили цільове призначення ділянок з земель для ведення садівництва на будівництво багатоквартирного житла. Директорка юридичного департаменту Львівської міськради Гелена Пайонкевич писала свої зауваження до проекту ухвали ЛМР, оскільки частина ділянки відноситься до озеленених територій (Л-1), де взагалі будівництво вести заборонено. Але депутати проігнорували зауваження очільниці юридичного департаменту мерії.
Нещодавно ТОВ «ФЛО Львів» почало розпродаж накопиченої землі. Впродовж 22-29 березня компанія продала трьома частинами майже 17 га загальною вартістю 150 млн грн. Таким чином наразі у власності «ФЛО Львів» залишилось трохи більше 5,1 га.
Новими власниками землі стали компанії «Портерра Груп», «Моноленд», «Арктос-Ленд» і «Лінтер-Пласт». Усі ці компанії мають спільних бенефіціарів – 56-річний Андрій Угрин, 54-річний Андрій Криницький і 71-річна Ярослава Вітик. Їхній спільний бізнес об’єднаний під брендом будівельної компанії Auroom. На сайті компанії Auroom вказано, що один із ЖК в районі Під Голоском якраз будується в провулку Заозерному.
«Формально ніхто з її учасників не порушив закон, адже будь-який львів’янин може претендувати на безкоштовну ділянку для садівництва чи будівництва. Але реально втілити це право можна лише за умови, що ви добре знаєте, як працює система і самі є її частиною», – наголошують розслідувачі.
Зазначимо, що район Під Голоском донедавна був забудований переважно садибами, втім за останні роки його почали хаотично забудовувати житловими багатоповерхівками. Через проблеми з інфраструктурою у 2020 році Львівська міськрада запровадила мораторій на видачу містобудівних умов та обмежень на нове будівництво в цьому районі.