
У Львові 18 серпня в кінотеатрі «Копернік» розпочинається «Кіноманський фестиваль».
Протягом семи днів на великому екрані і за зовсім невеликі гроші (квиток коштує ₴30, є абонемент на усі покази - ₴150) можна подивитись вибрані шедеври з 1957-го по 1963-й роки, справжню класику світового кіно.
Звичайно, люди, які люблять кіно, фільми Бергмана чи Антоніоні уже бачили, проте можливість подивитись їх на великому екрані траплялась не часто.
Добірка, що складається з фільмів, які є обов'язковими для перегляду, мабуть, в усіх кіношколах світу, розпочнеться із шедевру Інгмара Бергмана «Сьома печатка».
«Сьома печатка»
18 серпня, режисер - Інгмар Бергман, у ролях - Макс фон Зюдоф, Бібі Андерсон, Гуннар Бьєрнстранд, Гуннель Ліндблум, Нільс Поппе.
Лицар не загинув у бою, він повертається додому з Хрестового походу. А за слідом іде Смерть, яка уклала з ним угоду.
Пророцтво Іванна Богослова про Друге Пришестя набуває у трактуванні Інгмара Бергмана, здавалося б, якоїсь життєвої приземленості. І водночас духовна драма досягає у цьому фільми абсолютної висоти.
Під час зйомок режисерові було 38 років, і саме «Сьома печатка» стала одним із найдовершеніших фільмів в історії кіно.
Картина отримала Гран-прі Каннського кінофестивалю, розділивши його з «Каналом» Вайди. Блукання охопленою чумою та «чумою» Європою, як колами пекла, стали піками у фільмографії обох режисерів.
Шахова партія зі смертю - один з найсміливіших образів в історії кіномистецтва.
Як писав сам режисер у своїй книзі «Картини», він зняв цей фільм щоб позбутися страху смерті, зобразивши її за грою в шахи з клоунським білим гримом.
«Академічний дідусь Бергман виглядає сучаснішим багатьох молодих - як сумлінних послідовників, так і запеклих опонентів. Сьогоднішнє життя вивело потаємні страхи на поверхню, й Бергман-психоаналітик виявився більше не потрібним. Але його протестантський ригоризм, спокійне визнання жаху життя і тверезість стосунків з Богом – як раз те, чого так не вистачає нашій екзальтованій культурі. Так що, схоже, нова її зустріч з Бергманом неминуча» (Андрій Плахов).
«Дотик зла»
19.08, 1958 р., режисер - Орсон Веллс, у ролях – Чартон Гестон, Джанет Лі, Орсон Веллс.
Зло торкнулося маленького містечка на американо-мексиканському кордоні. Його відбиток лягає і на головних героїв цього похмурого трилера.
Зокрема, на мексиканського агента відділу по боротьбі з наркотиками Мігеля Варгаса, що перетворюється з законослухняного чоловіка і поліцейського в мстивого божевільного, на його дружину Сюзан, на американського поліцейського Генка Куінлана, який продав душу дияволу заради наживи.
«Дотик зла» - спроба розсунути межі класичного «нуару». Окрасою фільму є операторська робота Рассела Меті.
«Анатомія вбивства»
20.08, 1959 рік, режисер – Отто Премінджер, у ролях – Джейм Стюарт, Лі Ремік, Бен Газзара.
Лейтенант армії Фредерік Манайон заарештований за вбивство власника бару Барні Куілла. Він стверджує, що бармен побив і зґвалтував його дружину Лауру. І, хоча Лаура повністю підтверджує версію чоловіка, судмедексперт не може знайти доказів її зґвалтування.
Захищати Майнона доручають Полу Біглеру, скромному провінційному адвокату. Обвинувачений не йде на співпрацю, справу веде суддя з іншого міста. Біглер розуміє, що чекає дуже важкий процес, і шансів виграти справу у нього не так вже й багато...
Режисер Пітер Богданович у своїй книзі Movie of the week рекомендує подивитися «Анатомію вбивства» - кіно на тему судових слухань, яке так люблять в Америці. Крім закрученого сюжету, який базується на реальній справі, у фільмі зійшовся цілий ряд блискучих акторів.
Для Джиммі Стюарта цей фільм став однією з останніх яскравих робіт, для Бена Газзара це всього друга поява на екрані.
Ну а ще у цьому фільмі чи не вперше з’явились на екрані слова «сука», «зґвалтування» тощо. У Чикаго його за це навіть заборонили.
«Чудова сімка»
21.08, 1960 рік, режисер – Джон Стерджес, у ролях – Юл Брінер, Стів МакКуїн, Чарльз Бронсон, Джеймс Коберн.
У маленькому селі селяни роками страждають від безчинств місцевих бандитів. Їх ватажок Калвера тримає в страху всю округу, мучачи жителів постійними поборами і покараннями. І одного разу селяни вирішують найняти собі захисників - сімох озброєних вершників на чолі з голомозим Крісом.
Джон Стерджес переніс сюжет видатної картини «Сім самураїв» Акіри Куросави на територію Дикого Заходу. В акторській сімці на той час був зіркою лише Юл Бріннер.
Картина Стерджеса з художньої точки зору програє шедеври Куросави. Але не можна не віддати належне майстерності американського постановника, який перетворив самурайську сагу у вестерн.
А ще «Чудова сімка» знову повернеться на екрани. Уже 22 вересня на українських екранах з’явиться ремейк Антуана Фукуа із Дензелом Вашингтоном у головній ролі.
«Ніч»
22.08, 1961 рік, режисер –Мікеланджело Антоніоні, у ролях - Марчелло Мастроянні, Жанна Моро, Моніка Вітті.
Незаперечний кіношедевр Антоніоні. Марчелло Мастроянні та Жанна Моро зіграли подружню пару на межі повного охолодження почуттів. Він - визнаний письменник та інтелектуал, вона - його дружина ... Всього один день і одна ніч їх життя - які призводять до перегляду стосунків і викликають більше запитань, ніж дають відповідей. Чудова операторська робота Джанні де Венанцо.
«Те, чого сучасні кінематографісти досягають шляхом самовпевненого змагання з реальністю, Антоніоні 60-х років домагався квазідокументальним її вивченням. Почавши у лоні неореалізму відстежувати життя рибалок і прибиральників вулиць, він з самого початку став фіксувати перші симптоми формувався суспільства споживання, в якому реальність відступає перед фікцією, поглинається нею. Точно так же природа і людська душа поглинаються цивілізацією та перетворюються на "червону пустелю"» (Андрій Плахов).
«Убити пересмішника»
23.08, режисер –Роберт Малліган , у головних ролях: Ґрегорі Пек, Мері Бедам.
Фільм про юриста з Алабами, який виховує без матері своїх двох дітей. Крім теми расових забобонів на Півдні, це розповідь про те, як двоє дітей зі світу фантазій роблять перші кроки в зовсім інший світ підлітків. В умовах економічної депресії юрист Аттікус Фінч повинен захищати в суді негра, помилково звинуваченого в зґвалтування.
Фільм отримав вісім номінацій на «Оскар», у трьох із них він переміг.
«Убити пересмішника» є своєрідним синтезом відразу декількох жанрів: сімейної драми, кримінальної драми, частково навіть детективу. Режисер Роберт Малліган, який зняв прекрасне недитяче кіно про дитяче життя.
«Вісім з половиною»
24 серпня, 1963 рік, режисер - Федеріко Фелліні, у ролях – Марчелло Мастроянні, Клаудіа Кардінале, Анук Еме.
Знаменитий італійський кінорежисер Гвідо Ансельмі (Мастроянні), ледве розпочавши зйомки чергової стрічки, впадає у найжорстокішу творчу кризу. Стрічка не виходить, а відступати вже пізно. Ситуація ускладнюється непростими стосунками героя з його надто витонченою дружиною (Анук Еме) і вульгарною коханкою (Сандра Міло).
«Тільки дуже молоді або дуже погані люди не пережили захоплення Фелліні. Можна не любити його як режисера, але ж без нього не було б ні музики Ніно Роти, ні усмішки Мазіни - Кабірії. А якщо і були б, то ось «81/2» - точно ні. Це перший (в сенсі - найкращий) фільм, де герой - кінорежисер; перший фільм про незнятий фільм.
Відомо, що Фелліні приліпив над видошукачем камери записку самому собі: «Не забудь - знімаємо комедію», насправді ж це перший фільм, де вивернуто назовні творче нутро художника, що являє собою гарем і церкву одночасно. Тут грішать і каються, каються і грішать. Тут простак Мастроянні остаточно входить в кондицію інтелектуального ідола. Тут кінематограф, що півстоліття понуро довбав на потребу публіки свої «історії», несподівано замовкає, а після починає говорити вже зовсім іншою, інтимною, замкненою до того у підсвідомості мовою. І забути цю мову ніхто вже не зможе ніколи» (Андрій Плахов).
Всі фільми розпочинаються о 19:00.