Бюджетні установи вимушені купувати газ за ринковою ціною
«Нафтогаз» ігнорує рішення про продаж бюджетникам газу за пільговою ціною
Бюджетні та комунальні установи на початку опалювального сезону опинилися у скрутному становищі, оскільки не можуть закупити газ за пільговою ціною, зафіксованою у меморандумі між місцевою владою та державним монополістом НАК «Нафтогаз України». Нині лікарні, школи, військові частини та інші установи вимушені купувати газ за ринковими цінами – по 35–45 грн/м3, хоча мали б це робити по 13,66 грн/м3, пише «БізнесЦензор».
Бюджетні та комунальні установи, які мають власні котли для опалення і підігріву води, раніше укладали угоди на постачання газу за ринковими цінами. Зазвичай їх підписували на початку року з приватними постачальниками, які вигравали тендери. Термін дії таких договорів був окреслений – до кінця року. Але перед опалювальним сезоном, коли ціна газу перевищила 30 грн/м3, постачальники почали масово їх розривати.
30 вересня під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад під головуванням президента Володимира Зеленського, було підписано меморандум про не підвищення тарифів на опалення та на газ для населення та бюджетних установ.
Згідно з меморандумом, до кінця опалювального сезону 2021-2022 років тарифи на тепло та гарячу воду не зростатимуть. Ціна газу становитиме 7,42 грн/м3 для постачальників тепла населенню та 13,66 грн/м3 (без ПДВ) – для бюджетних установ і постачальників тепла бюджетним установам. Продавати газ за визначеними цінами таким контрагентам має газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», що входить до групи «Нафтогаз».
Як зазначив «БізнесЦензор», цей меморандум не працює. Згідно із законом, бюджетні установи не мають права укладати договори без проведення тендерів. Вони проводять торги, але «Нафтогаз Трейдинг» на них не приходить.
Очільники місцевих органів влади розповідають, що не можуть зв'язатись з компанією, щоби вмовити їх прийти на тендери із зазначеною у меморандумі ціною. Натомість на тендери приходять приватні постачальники, які готові продати газ лише за ринковими цінами, а це понад 30 тис/м3.
Газові постачальники розповіли, що такі ситуації відбуваються масово по всій країні. Це ж підтверджують тендери, які опубліковані в Prozorro. Очікувана вартість газу в них становить від 35 до 45 грн/м3.
Як наслідок, підприємства та організації державної та комунальної форми власності терміново укладають угоди на опалювальний сезон з високими цінами, які не передбачені в бюджетах відповідних рівнів.
Додано інформацію. Директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України» Максим Білявський у коментарі медіа заявив, що вони наразі не готові постачати газ бюджетним закладам за пільговою ціною. Причина – газопостачальна компанія «Нафтогазу» ще не сформувала типової угоди на продаж газу комунальним і державним установам за пільговою ціною, що передбачена підписаним 30 вересня меморандумом. «Типовий договір формується», – зазначив він.
Нагадаємо, загалом в Україні природний газ продається на умовах «імпортний паритет +». Його ціна прив’язана до біржових котирувань Європейського Союзу – якщо ціна газу в Європі зростає, то більшою вона стає і в Україні.
Вартість палива на європейських ринках останні півроку збільшувалась та нещодавно сягнула історичного максимуму. Причиною цього є поведінка російського «Газпрому», який штучно скорочує транзит газу до Європи через Україну.
Окрім того, цьогоріч видобуток власного природного газу в Україні (дані за січень-липень 2021 р.) скоротився на 4% – до 11,9 млрд м3, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найбільше падіння відбувається у державному секторі, натомість показники видобутку приватних компаній тотожні торішнім.