Через кризу в Україні може різко збільшитися кількість бідних
Є ризик, що понад 6 млн людей опиняться за межею бідності через кризу, спричинену Covid-19
Через економічну кризу, викликану пандемією Covid-19, в Україні може значно зрости рівень бідності. За менш загрозливим сценарієм кількість бідних людей збільшиться з 27,2% до 43,6%, за більш загрозливим — до 50,8%. Про це йдеться в дослідженні Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), який спирається на макроекономічній прогноз Кабінету міністрів.
Згідно з оприлюдненими даними, через кризу кількість осіб, які живуть у бідності, збільшиться на 6,3 млн, з яких 1,4 млн – це діти (за менш загрозливим сценарієм). У разі гіршого розвитку подій показник може збільшитися на 9 млн осіб, з яких 1,8 млн – діти.
ЮНІСЕФ також зазначає, що в разі настання більш загрозливого сценарію Україну може відкинути на три роки назад у боротьбі із бідністю внаслідок кризи 2015 року, а досягнення країни можуть бути нівельовані.
Найуразливішими родинами є ті, яким складно диверсифікувати свої доходи, а саме – домогосподарства з трьома і більше дітьми, одинокі батьки з дітьми, домогосподарства з дітьми до трьох років, самотні пенсіонери, старші від 65 років.
Через критичне зростання дитячої бідності та незахищеності родин, ЮНІСЕФ закликав президента, парламент, уряд та місцеву владу вжити термінових ефективних заходів соціального захисту для пом’якшення наслідків Covid-19. «Попри обмеження державного та місцевих бюджетів, подолання дитячої бідності повинно стати головним пріоритетом, інакше у довгостроковій перспективі проблеми розвитку будуть неминучми для всієї країни. Йдеться, зокрема, про збільшення кількості дітей у інтернатних закладах, еміграцію, проблеми зі здоров’ям та економічним становищем родин, а також в цілому перешкоди розвитку дитини», – йдеться у дослідженні.
ЮНІСЕФ наголосила на нагальній потребі розробки короткочасної та довготривалої стратегії соціального захисту. Як захід екстреного реагування запропоновано розглянути можливість тимчасової універсальної виплати всім домогосподарствам з дітьми. Також необхідно розширювати чинні програми з підтримки сімей, зокрема, збільшити щомісячні виплати допомоги при народженні дитини.
Згідно з даними ЮНІСЕФ, 2018 року загальний рівень бідності в Україні становив 43,2%, а бідність дітей сягала 49,9%. Торік, за даними Державної служби статистики, кожний другий українець був фінансово незахищеним – 51% людей не міг собі дозволити непередбачені необхідні витрати з особистих коштів. Водночас у 28 країнах Європейського Союзу цей показник дорівнював 32,5%.
Окрім того, кожний п’ятий українець (21,1%) не міг у повному обсязі та своєчасно оплачувати оренду, іпотеку, кредит або комунальні послуги. У ЄС цей показник дорівнював 8,9%.
До слова, за 2018 рік дохід 14 млн українців був меншим, ніж прожитковий мінімум.
P.S. Згодом Міністерство соціальної політики поширило повідомлення, в якому стверджувало, що «підстав очікувати суттєвого підвищення рівня бідності у 2020 році немає», та назвало дані ЮНІСЕФ некоректними та такими, що потребують уточнення.
«Згідно із прогнозом Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України за підсумками 2019 року рівень бідності (за критерієм витрати нижче фактичного прожиткового мінімуму) очікується на рівні 38,5 %, що на 4,7 відс. пункту нижче значення 2018 року, а за підсумками 2020 року рівень бідності зросте до 45 %, що на 6,5 відс. пункту вище значення 2019 року», – йшлося в повідомленні міністерства.