Чим і кому корисний імбир
Поради дієтолога-гастроентеролога + рецепти
Коли за вікном дощ чи холод, хочеться частіше чаювати. Горнятко запашного, смачного чаю і зігріє, і настрій поліпшить. А якщо приготувати чай з імбиром, то організм отримає і чимало користі, бо цей корінь містить щонайменше 40 антиоксидантних сполук, які захищають клітини від пошкоджень небезпечними вільними радикалами. У багатьох культурах цей корінь використовують як лікувальний засіб.
Дієтолог-гастроентеролог, експерт МОЗ Олег Швець виділив 11 корисних ефектів від споживання імбиру. «Дві чайні ложки імбиру містять всього чотири калорії. У корені імбиру небагато вітамінів і мінералів, але є чимало антиоксидантів, які допомагають захистити клітини від пошкоджень небезпечними вільними радикалами», – твердить Олег Швець.
Чим корисний імбир?
Заважає розмножуватися мікроорганізмам. Певні хімічні сполуки у свіжому імбирі допомагають організму захиститися від бактерій, вірусів та інших інфекційних агентів. Вони добре зупиняють ріст бактерій, таких як кишкова паличка та шигела, а також можуть стримувати віруси, такі як RSV (респіраторно-синцитіальний вірус).
Зберігає здоров’я ротової порожнини. Активні сполуки в імбирі, які називаються гінгеролами, запобігають розвитку бактерій у ротовій порожнині. Ці бактерії можуть спричинити пародонтит, небезпечний інфекційно-запальний розлад ясен.
Посилює захист від різних захворювань. «Імбир багатий антиоксидантами – сполуками, які запобігають стресу та пошкодженню ДНК клітин організму. Вони допомагають боротися з такими хронічними захворюваннями, як високий кров’яний тиск, хворобами серця та легень, а також сприяють здоровому старінню», – твердить гастроентеролог.
Полегшує розлади травлення. Імбир може допомогти при хронічному порушенні травлення, або диспепсії. Вживання імбиру перед їдою сприятиме швидшому спорожненню, що запобігає важкості та тиску у шлунку після їди.
Заспокоює нудоту. Особливо під час вагітності. Він сприяє розчиненню та позбавляє від газів, які утворюються та накопичуються у кишківнику. Також імбир може допомогти впоратися з морською хворобою або нудотою, спричиненою хіміотерапією.
Заспокоює біль у м'язах. Він не зніме м’язовий біль одразу, але з часом він допоможе його суттєво послабити. У деяких дослідженнях люди з м’язовими болями після фізичних вправ, які споживали імбир, наступного дня відчували менший біль, ніж ті, хто його не приймав.
Полегшує симптоми артриту. Імбир має протизапальні властивості, зокрема, зменшує набряки. Він може бути особливо корисним у комплексному лікуванні симптомів як ревматоїдного артриту, так і остеоартриту. Полегшити біль та набряк можна як споживаючи імбир перорально, так і прикладаючи імбирний компрес чи пластир на шкіру.
«Навряд чи варто відмовлятися від основної терапії артриту, але вживання імбиру може сприяти зменшенню дозувань ліків та тривалості протизапальної терапії, яка потенційно може зумовити побічні реакції», – каже Олег Швець.
Стримує ріст раку. Результати деяких спостережень, каже гастроентеролог, демонструють, що біологічно активні молекули в імбирі можуть уповільнювати ріст окремих видів раку, таких як колоректальний рак, рак шлунка, яєчників, печінки, шкіри, молочної залози та простати. Однак для перевірки цього потрібно більше досліджень з належною методологією.
Може знижувати рівень цукру в крові. Одне невелике дослідження продемонструвало, що імбир допомагає організму краще використовувати інсулін. Варто продовжувати планувати і виконувати дослідження у цьому напрямку, аби переконатися, що імбир дійсно покращує рівень цукру в крові.
Полегшує менструальний біль. У дослідженнях жінки, які приймали 1500 міліграмів імбирного порошку один раз на день протягом 3 днів під час циклу, відчували менший біль, ніж жінки, які цього не робили.
Сприяє зниженню рівня холестерину. За результатами дослідження, щоденне споживання 5 грамів імбиру протягом 3 місяців сприяло достовірному зниженню рівня холестерину ліпопротеїнів низької щільності (які сприяють атеросклеротичному ураженню судин).
Кому з імбиром слід бути обережним?
У малих дозах імбир, каже гастроентеролог, майже не викликає побічних ефектів. Високі дози імбиру (більш як 5 грамів на день) збільшують їх ймовірність. Серед них – печія, розлад травлення та подразнення слизової оболонки ротової порожнини.
Крім того, імбир підвищує ризик кровотечі, що може бути небезпечно при порушенні згортання крові. А добавки з імбиром можуть взаємодіяти з розріджувачами крові та препаратами проти діабету та високого кров'яного тиску. Тому перед їх вживанням варто порадитися з лікарем.
Що можна приготувати з імбиром?
З імбиру готують не лише ароматний чай, його використовують і при приготуванні різних страв: салатів, супів, соусів, маринадів, випічки, різноманітних напоїв тощо. Нині поділимося з вами трьома рецептами страв, де одним із інгредієнтів є імбир.
Імбирне печиво з кунжутом (за рецептом Є Клопотенка)
Інгредієнти:
- борошно – 350 г(+ для підпилу)
- цукор – 200 г
- вершкове масло (розм’якшене) – 200 г
- яйця – 2 шт.
- кориця - 1 ч. л
- мелений імбир – 1 ч. л
- какао-порошок – 1 ч. л
- розпушувач – ½ ч. л
- сіль – ½ ч. л
- насіння кунжуту –2 ст. л
- цукрова пудра –до смаку
Спосіб приготування:
Підготуйте всі інгредієнти, масло заздалегідь дістаньте з холодильника, аби воно розм’якшилося. Змішайте у мисці борошно, цукор, розм’якшене вершкове масло, додайте туди ж яйця, корицю, какао-порошок, мелений імбир, кунжут і розпушувач для тіста. Замісіть м’яке еластичне тісто, воно повинно трохи липнути до рук. Готове тісто загорніть у харчову плівку та покладіть у холодильник мінімум на 2 години, а краще на ніч.
Дістаньте тісно з холодильника і залиште при кімнатній температурі ще на годину. Тоді розкачайте його у пласт товщиною приблизно 4 мм. І за допомогою формочок виріжіть фігурки. Деко застеліть пергаментом, викладіть на нього фігурки з тіста і випікайте у розігрітій до 200 градусів духовці протягом 10 хвилин. Імбирне печиво готове. Дайте йому охолонути і злегка притрусіть цукровою пудрою.
***
Маринад з імбиром до різних видів м’яса
Імбир у поєднанні з лимоном і медом може бути основою для приготування оригінальної заправки до м’яса: курки, свинини, телятини та інших видів м'яса.
Інгредієнти:
- мелений імбир – 2-3 ч.л
- лимон – 1 шт.
- соєвий соус – 2 ст.л
- мед – 100 мл
- червоний перець, кардамон, карі – до смаку
Спосіб приготування:
Мелений імбир змішайте з медом, додайте сік одного лимона, попередньо очищений від кісточок і м'якоті і соєвий соус. Акуратно перемішайте, додайте червоний перець, кардамон і карі. Пропорції імбиру з лимоном і медом повинні бути нерівними - солодощів краще взяти більше, ніж гостроти. Маринад підійде до будь-якого виду м'яса. М’ясо поріжте на невеликі шматки і перемішайте з приготованою сумішшю. Дайте настоятися 1,5 години. Таке м’ясо можна запікати чи смажити, воно матиме пікантну гостроту і легку солодкість.
***
Чай з імбиром і лимоном
Інгредієнти:
- корінь імбиру – 3-3, 5 см
- лимон – ½
- вода – 1,5 л
- мед, м’ята - за бажанням
Спосіб приготування:
Імбир помийте, зніміть шкірку і натріть на грубій терці або наріжте тонкими слайсами. Лимон помийте, обдайте гарячою водою і наріжте кружечками. Воду закип’ятіть. У чайничок покладіть імбир, лимон, почекайте поки вода трішки охолоне (аби зберегти побільше вітамінів), приблизно до 80 градусів, а тоді вилийте її до імбиру і лимона. Дайте настоятися 20 хв. і ароматний чай готовий. За бажанням можна додати мед або листочки м’яти.