Депутат від СН пояснив, чому Україна імпортує електроенергію
Україна імпортує електроенергію з Росії та Білорусі
До теми
Голова енергетичного комітету Верховної Ради, народний депутат від «Слуги народу» Андрій Герус заявив, що за допомогою імпорту електроенергії збалансується ситуація і немає серйозних ризиків віялових відключень.
«Ще з грудня в Україні спостерігається тривожна тенденція – зменшуються запаси вугілля на складах. І, на жаль, вже наприкінці січня вони складали лише 44% від необхідних мінімальних гарантованих запасів. Або 21% від того вугілля, яке було у нас на складах рік тому», – сказав Герус у відеозверненні, яке він опублікував у вівторок, 2 лютого.
За його словами, уже були морози у січні, очікується, що лютий буде «дуже морозний, практично весь місяць буде триматися холодна температура, а в деякі дні буде -15 градусів».
«За таких умов ми не можемо нести ризики, що якісь компанії не завезли вугілля на склади», – додав він.
«В Україні розпочався імпорт електроенергії, зараз він займає десь приблизно 3-4% від нашого споживання. Але, що важливо, цей імпорт йде у піковий період споживання електроенергії, зокрема, у вечірні години, і сприяє балансуванню енергосистеми. За допомогою імпорту збалансується ситуація, і немає серйозних ризиків віялових відключень», – пояснив нардеп.
Він також запевнив, що імпорт у таких обсягах не загрожує енергетичній безпеці України. При цьому, Герус сподівається, що у зв'язку із потеплінням у березні потреби в імпорті не буде.
Він також додав, що якщо повністю забороняти імпорт електроенергії, то це не лише послаблює диверсифікацію, посилює залежність від окремих фінансово-промислових груп, але і сприяє додатковій монополізації ринку.
«А монополізація – це зростання цін на електроенергію, а значить і тарифів на неї для кінцевих споживачів», – вважає нардеп.
Нагадаємо, 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Наразі її імпортуватимуть три компанії. Також 1 січня Україна відновила імпорт електроенергії з Білорусі. Заборона на імпорт електроенергії з цих країн діяла з квітня 2020 року. Але тепер, відповідно до закону «Про ринок електроенергії» на сьогодні нема підстав для обмеження імпорту електроенергії з цих країн.
Станом на 28 січня 2021 року, на складах українських ТЕС залишалося 578,7 тис. т вугілля, це на 525,8 тис. т менше за необхідну норму.