Державне і комунальне майно в Україні зобов'язали здавати в оренду через інтернет
У такий спосіб планують збільшити дохід від оренди та зменшити корупцію
До теми
Верховна Рада змінила систему оренди державного і комунального майна – відтепер його здаватимуть в оренду на відкритих аукціонах через систему «Prozorro.Продажі». Відповідний законопроект №1055-1 3 жовтня ухвалили в парламенті, інформує LB.ua.
Рішення ухвалили з метою подолання корупції у цій галузі, збільшення доходів від оренди, яке, на думку розробників законопроекту, може становити 20-25%, а також спрощення пошуку необхідного приміщення і прозорості контролю з боку громадськості.
Станом на 1 липня 2019 року Фонд держмайна уклав понад 17 тис. договорів оренди держмайна, і є ще 6 тис. об'єктів, які можна здати в оренду. У місцевих органів влади немає єдиної статистичної інформації про фактичних орендарів і рівні орендні ставки, за якими комунальне майно передається у користування.
За словами співавторки законопроекту Роксолани Підласої, величезна кількість об'єктів у регіонах здається в оренду за неприйнятними цінами.
«У 11 областях органи місцевого самоврядування здають понад 40% площ за ціною 1 гривня за квадратний метр. У Чернівецькій області – 74% площ держава здає за 1 гривню. Я не знаю, благодійність це або корупція, але я точно знаю, що підприємець, який орендує площі за тисячу гривень, не може конкурувати з тим, хто орендує за гривню», – заявляла раніше Підласа.
Документ передбачає передачу в оренду державного та комунального майна через продаж права оренди на електронному аукціоні у електронній торговій системі та створення переліку об'єктів, які передаватимуть в оренду на аукціоні, або без нього.
Також законопроектом визначені ключові етапи процедури передачі в оренду державного та комунального майна, що забезпечуватимуть прозорість, конкуренцію та максимальну економічну віддачу державі та місцевим органам влади від надання свого майна в оренду.
Проектом передбачає, що аукціон проводять за наявності заяв на участь в аукціоні не менше, ніж від двох учасників та вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону. Аукціон проводиться відповідно до договору, що укладається між орендодавцем та оператором електронного майданчика.
Вказаним законопроектом також врегульовуюється порядок передачі в оренду майна без проведення аукціону та закріплюється суб'єктний склад та підстави для такої передачі майна в оренду без аукціону.
Попередній закон про оренду державного та комунального майна діяв з 1992 року.
До слова, торік Львівська міська рада ухвалила рішення перевести процес надання в оренду комунального майна в електронну систему ProZorro. Також Львів посів перше місце серед українських міст за продажем майна через систему ProZorro.Продажі. У 2018 році міський бюджет Львова тримав 138 млн грн за продаж та оренду майна на електронних аукціонах.