Етап будівництва став менш важливим, аніж репутація забудовника
Як змінилися вподобання покупців на ринку нерухомості у Львові?
0У західних областях України потенційні покупці квартир у новобудовах стали більше уваги приділяти репутації забудовника. Натомість, менш важливим критерієм для покупців стало те, скільки об’єктів здав у експлуатацію забудовник. Про те, чого хочуть потенційні покупці житла, з якою метою купують нерухомість та скільки готові викласти за покупку квартири, говорили 25 жовтня на ForumWest# Нерухомість.
Важливою темою заходу стала також офісна нерухомість, якої, переконують експерти, не вистачає на львівському ринку. Загалом на ForumWest# Нерухомість завітало близько сотні представників компаній будівельної галузі, проектних компаній, девелоперів та рітейлерів.
ZAXID.NET також побував на семінарі з нерухомості та записав найважливіші тези, які стануть у пригоді, не тільки львівським забудовникам, а й покупцям чи орендарям житла.
Попит на ринку новобудов
Керуючий партнер юридичної компанії HD Partners Володимир Глащенков зазначив, що семінар на тему нерухомості є доволі актуальною подією для Львова. Адже кожного року тренди у цій галузі змінюються, тому важливо бути обізнаним не лише з потребами потенційних покупів квартир, а й з глобальними змінами у будівельній галузі.
«Сьогодні ми поговоримо з забудовниками про те, як їм будувати простори зручні для життя. Розповімо, як будують в Європі, у світі. Експерти, які виступатимуть, поговорять про тенденції світу, для того, щоб наші львівські забудовники бачачи це, не будували просто метри, а будували зручні для людей простори», – розповів Володимир Глащенков.
Партнери цьогорічного ForumWest# Нерухомість
Product manager проекту «Новобудови України» на DOM.RIA Ірина Шеремета розповіла про тренди та критерії, які впливають на вибір житла покупцем у західних регіонах України.
Спікерка зазначила, що у порівнянні з квітнем цього року, у жовтні покупці значно більше зосередились на пошуку житла не для власних потреб, а з метою інвестувати у нерухомість. За її словами, наразі 17% людей купують житло з метою вкласти у нього гроші.
«Якщо говорити з якою ціллю покупець хоче купити житло на первинному ринку, то це в подальшому інвестиція, щоб здавати його в оренду. Сьогодні ми спостерігаємо великий дефіцит для довгострокової оренди. В першу чергу, не вистачає житлової оренди, на яку є попит, і на яку пропозиція нині зменшується. Тому не дивно, що є потреба інвестувати, виходити на ринок і заробляти у цьому форматі», – розповіла Ірина Шеремета.
Окрім того, за її словами, найчастіше українці купують житло за рахунок власних заощаджень – це 49% людей. Натомість, 30% планують купувати житло за рахунок коштів від продажу старої квартири. І тільки 8% громадян схиляються до того, аби взяти кредит у банку на купівлю квартири.
Ірина Шеремета також зазначила, що наразі середня ціна за квартиру у новобудові складає близько 35 470 доларів США (883 840 грн). Таким чином середня вартість за м2 становить 13 810 грн.
За словами Ірини Шеремети, покупці квартир у новобудовах найбільше уваги приділяють таким критеріям: ціна за м2, тип планування, інфраструктура об’єкту та бренд і репутація забудовника.
«Інформаційне поле впливає на всі регіони України. В Західній Україні цей показник виріс близько на 11%, якщо говорити про Київ, то він зріс майже до 90%. Дуже важливо для покупця тепер є те, хто будує житло», – розповіла Ірина Шеремета.
Також спікерка зазначила, що наразі для покупців квартир стало менш важливо на якому етапі будівництва купувати нерухомість, вони готові вкладати гроші навіть на початковій стадії будівництва.
«Етап будівництва на сьогоднішній день є менш важливим, аніж раніше, при виборі житла. Це пов’язано з тим, що якщо у нас є початкова стадія будівництва, але у надійного забудовника, то покупець радше купить там, аніж майже готовий об’єкт в невідомої для нього компанії», – зазначила Ірина Шеремета.
За її словами, останнім часом також втратив свою важливість такий критерій при виборі житла, як кількість зданих у експлуатацію об’єктів. Тепер покупці переконані, що здані будови не є гарантією того, що й нові об’єкти зможуть так само успішно здати.
Справедливі ціни на нерухомість
Представник Cushman & Wakefield Володимир Мисак у своїй доповіді розповів про інвестиції в нерухомість та про ринок продажу комерційної нерухомості.
«Ринок капіталів для нас це завжди досить широке поняття, тому що традиційно інвестор, який вкладає у нерухомість, він може вибирати між нерухомістю, між облігаціями. І в цьому сенсі комерційна нерухомість конкурує. Вона має бути цікавою, вона може бути привабливою для інвестора», – розповів він.
За словами Володимира Мисака, у глобальному плані інвестиції у нерухомість зростають. Також він переконує, що в останні роки Україна стала доволі цікавою потенційним інвесторам, оскільки їх тут приваблюють ціни на нерухомість.
«Ми бачимо, що європейські фонди звертають увагу на Україну. Чому для європейців це цікаво? Тому що вони бачать в принципі досить здорову ситуацію в Україні з цінами, які склалися зараз на європейському рівні. У нас те, що ми називаємо справедливими цінами», – додав він.
Вплив ІТ-індустрії на ринок нерухомості у Львові
Керуючий партнер CBRE Ukraine Радомир Цуркан розповів про ринок офісної нерухомості у Львові. За його словами, на формування цього сегменту ринку великий вплив має ІТ-індустрія.
За словами спікера, на сьогоднішній день вигідно вкладати гроші у офісну нерухомість у Львові, оскільки це місто доволі динамічно розвивається.
«У Львові є 43 ВНЗ, нараховано 120 тис. студентів. Це найближче велике місто до Європи. Ми бачимо тенденцію зростання пасажиропотоку до 45% тільки цього року. Зростають авіаперевезення. Це не тільки туризм, це і бізнес-туризм. І я бачу все більше, і більше людей, які схожі на інвесторів», – розповів Радомир Цуркан.
Він також зазначив, що найбільший попит на офісні приміщення у Львові з’являється від ІТ-кластеру. Саме ця індустрія має великий вплив на формування ринку нерухомості у місті.
«Найбільший попиту йде від ІТ-компаній у Львові, оскільки тут найбільший ІТ-кластер в Україні. ІТ-кластери існують і в інших містах, але у Львові є найбільша кількість спеціалістів, які є зареєстровані. Це 25 тис людей. Ми розуміємо, що у реальному житті набагато більше людей працює у цій сфері, просто вони ще не є членами ІТ-кластеру. У Львові є 317 компаній. Дуже багато є локальних компаній, є найбільші світові і українські ІТ-компанії. Таким чином Львів – це номер один у ІТ-індустрії України», – розповів він.
Радомир Цуркан також додав, що найбільша кількість бізнес-центрів та офісних будівель розташована у Франківському районі Львова, натомість найменше таких приміщень налічується у Личаківському та Залізничному районах міста. Він зазначив, що у Львові доволі популярними є і будуть вулиці Стрийська та Наукова. За його словами, «все що там буде будуватися, все що там існує користуватиметься попитом».