Львівські перевізники просять підвищити вартість проїзду в міському транспорті
Економічно обґрунтованою вартістю проїзду в електротранспорті Львова є понад 12 грн, а в автобусах – 14 грн
У ЛКП «Львівелектротранс» та ЛК «АТП-1» розрахували економічно обґрунтовані тарифи на проїзд у міських трамваях, тролейбусах і автобусах. Відповідно до цих обрахунків, проїзд у електротранспорті мав би коштувати 12 грн 43 коп., а в автобусах – 14 грн, однак це не означає, що вартість проїзду зросте вдвічі. Тариф для пасажирів розраховуватиме управління транспорту ЛМР після громадських слухань.
Необхідність коригування тарифу в «Львівелектротрансі» пояснюють подорожчанням основних складових тарифу: електроенергії на 45%, матеріалів і запчастин – на 20%, зарплати працівників та витрати на обслуговування транспорту – на 25%. Щомісяця збитки підприємства становлять 5 млн грн, які ЛКП покриває самостійно. За розрахунками «Львівелектротрансу», економічно обґрунтованим тарифом на проїзд у трамваях і тролейбусах, замість нинішніх 6 грн, є 12 грн 43 коп.
«Діючий тариф є збитковим для господарської діяльності підприємства, тому не дозволяє впроваджувати заходи з оновлення рухомого складу, покращення інфраструктури та підвищення кваліфікації персоналу. Щомісячно підприємство зазнає збитків у сумі приблизно 5 млн грн. Економічно обґрунтований тариф на перевезення електротранспортом у Львові становить 12 грн 43 коп. Відтак, підняття тарифу – це вимушений крок для стабільної роботи підприємства», – йдеться в повідомленні «Львівелектротрансу» 2 березня.
Своєю чергою, в ЛК «АТП-1» розрахували, що економічно-обґрунтованим тарифом є понад 14 грн, тоді як зараз проїзд по місту коштує 7 грн.
«Із часу останнього коригування тарифу на проїзд в автобусах значно змінилася вартість витратних матеріалів та обслуговування транспортних засобів. Через це нам бракує коштів для забезпечення якісного перевезення пасажирів. Запчастини подорожчали на 20%, обслуговування транспортних засобів – на 26%. Фонд оплати праці збільшився на понад 30%. Якщо тариф не буде змінений, "АТП №1" не буде в змозі вчасно проводити обслуговування та ремонт транспортних засобів і не зможе здійснювати належний випуск автобусів на маршрути», – розповів директор комунального «АТП №1» Орест Хамула.
За його словами, АТП подало до управління транспорту Львівської міськради розрахунки тарифу на проїзд в автобусах. Як розповів ZAXID.NET керівник управління транспорту Орест Олеськів, в мерії ці розрахунки зараз опрацьовують.
«Загалом процедура підняття тарифу тривала. Вона передбачає консультації з громадськістю і перевірку розрахунків, які нам подали перевізники, Антимонопольним комітетом. Лише після виконком ЛМР може приймати рішення відповідні. Потреба підняття тарифу ще вирішується, враховуючи, що є такі заяви і ми бачимо, що по цифрах є реальні підстави для підняття тарифу. Тому ми зараз думаємо над форматом, яким чином будемо обговорювати це питання», – розповів Орест Олеськів.
Зазначимо, що приватні перевізники Львова на початку року також просили мерію переглянути тарифи на проїзд, вимагаючи або скоригувати тариф, або покривати різницю між реальною вартістю та економічно обґрунтованою з міського бюджету.
«Ми просимо, щоб ЛМР виставила економічно обґрунтований тариф і визначила реальний тариф, який зможуть оплачувати львів’яни. Різницю між цими тарифами необхідно передбачити в міському бюджеті», – розповідав наприкінці січня ZAXID.NET голова асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.
Нагадаємо, що вартість проїзду в міському транспорті Львова переглядають приблизно раз на два роки. Спершу управління транспорту разом із перевізниками розраховує новий тариф, виносить його на громадські обговорення, після чого ці розрахунки затверджує виконком ЛМР. Востаннє вартість проїзду в львівських автобусах із 5 до 7 грн зросла 1 лютого 2019 року, а в електротранспорті – у січні 2020 року.