Квантовий стрибок львівського ІТ
Економіка

Квантовий стрибок львівського ІТ

Як у Львові створюють екосистему розвитку креативних ІТ-індустрій

Юлія Поліковська, 2 липня 2018 2146 0

Започаткування інноваційного IT Park у Львові демонструє намір львівських ІТ-компаній перейти від розвинутого сектора інновативної економіки до індустрії. Успішні компанії львівського IT-кластеру об’єдналися для створення цілісної екосистеми, яка покликана акумулювати талановитих працівників та дозволятиме займати нові лідерські позиції на світовому ринку.

«Десять років тому у нас, у Львові, люди, які працюють у ІТ, об’єдналися і енергію конкуренції перетворили в енергію творення. І за десять років ми маємо прекрасне середовище і ми маємо дуже амбітні цілі на наступні роки. Насправді, це велика честь бути столицею ІТ в Україні. Я думаю, що наступна мета – бути столицею ІТ в Європі», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий під час Lviv IT Jazz Conference.

Відповідь на новітні виклики

І ця ціль є не лише амбітним завданням для підприємців, а й послідовною відповіддю на нові економічні виклики у світі. Глобальні перспективи, які під час конференції представив директор McKinsey Global Institute Джонатан Ветцель демонструють, що часи технологічних змін, а отже й викликів, за правильних підходів перетворюються на нові можливості, які зароджують розвиток та процвітання.

Львів може стати містом бурхливого економічного розвитку та процвітання

«У світі розпочалася нова технологічна, цифрова трансформація, яка повністю відбудеться до 2060 року. У найближчі 15 років компанії все активніше автоматизовуватимуть різноманітні процеси. Рутинна, повторювана фізична праця та повільна розумова праця людини почне заміщуватися роботами та штучним інтелектом. Вважається, що для 60% існуючих професій до 30% роботи може бути автоматизовано. У період до 2030 року від 400 до 800 мільйонів людей у світі може знадобитися змінити професії: через освіту і набуття нових навиків, або через зміну роботи.

Та будуть і професії, які приноситимуть високі доходи і попит на які продовжуватиме зростати. Йдеться про сферу охорони здоров'я, освіту, менеджмент, та звичайно нові технології. Також очікується, що до 2025 року у 414 містах у країнах, з економіками, що розвиваються, продукуватимуть близько половини сукупного ВВП країн світу. І в когорті найбагатших компаній, компанії, засновані в умовах економік, займуть близько половини переліку. У цих умовах Львів має можливості стати територією бурхливого економічного розвитку, а не стагнації. Разом з тим реалізація проекту IT Park є прикладом партнерства, покликаного забезпечити суспільні трансформації, перехід до нових економічних вимог», – розповів доктор Джонатан Ветцель.

Якими сьогодні є львівські ІТ компанії

Компанії львівського сектору ІТ сьогодні переживають значний період розвитку. Галузь загалом демонструє ріст у 20% на рік. Обороти великих компаній обчислюються сотнями мільйонів доларів. На потреби глобального ринку, де попит змінюється дуже динамічно, у Львові працює 20 тис. високоспеціалізованих працівників, у яких середня зарплата складає 44 тис. гривень, що є вище від середніх зарплат в регіоні майже у шість разів. У інноваційному IT Park планують працевлаштувати ще 10 тис. творчих працівників.

Кластер ІТ у Львові перетворюється на масштабну індустрію

Загалом українська ІТ-сфера продукує понад 3% українського ВВП та постійно нарощує експорт. Якщо торік ця галузь експортувала послуг на 3,6 млрд дол, то у 2018 році очікують ріст експорту до 4,5 млрд дол. А до 2025 року з такими темпами галузь зросте майже вдвічі – приблизно до 8,4 млрд дол на рік.

Від аутсорсингу до глобальної конкуренції

Попри те, що у попередні роки ІТ-компанії ставали одними з кращих постачальників програмування та програмного забезпечення на умовах аутсорсингу для інших міжнародних компаній, сьогодні вони вийшли на новий рівень – створюють власні продукти, і виводять їх на світовий ринок.

«Аутсорсинг перестав бути тенденцією. Зараз ми робимо власні продукти, кінцеві технологічні рішення. При цьому клієнти уже хочуть отримувати результат не за два роки, а за рік, півроку. Лише компанії, які здатні забезпечувати такий попит, матимуть надалі стрімкий ріст», – розповів старший директор EPAM Ukraine Юрій Антонюк.

За словами співзасновника та члена ради директорів компанії SoftServe Тараса Вервеги, перед великими ІТ-компаніями сьогодні стоїть завдання перетворитися на глобальних гравців.

«Можна збільшити ріст не лише до 20%, але й до 30%, виходячи з росту попиту. Компанії зростають, але й внутрішні процеси мають удосконалюватися дуже швидко. Компанії мають ставати глобальними. Щоб реалізовувати проекти на півмільярда доларів необхідні не лише технології, а й відповідні людські ресурси. Компаніям необхідний менеджмент глобального рівня», – вважає співзасновник та член ради директорів компанії SoftServeТарас Вервега.

Сформований запит на бізнес-освіту

Сьогодні ці компанії мають потребу у талановитих менеджерах, які добре розумітимуться на специфіці ІТ-сфери та зможуть якісно адмініструвати та управляти цими бізнес-процесами. Кластер формує великий запит на бізнес-освіту та консалтинг.

«Розвиток стримує відсутність достатньої кількості висококваліфікованих підприємців у секторі ІТ. Сьогодні особливо потрібні люди, що пов’язані і з ІТ, і з бізнесом. Нагальною є потреба у короткострокових програмах бізнес-освіти, MBA для сфери ІТ», – зазначив співзасновник компанії Eleks, народний депутат Олексій Скрипник.

За словами власників великих компаній, Львів розглядається як одна з пріоритетних локацій для розвитку індустрії ІТ в Україні тому, що тут інтенсивно розвивається освітнє середовище та є креативні люди. Партнерство з освітніми інституціями має сприяти появі нових програм технологічної та бізнес-освіти для сталого розвитку цього сектору. І такі програми уже створюють в Українському католицькому університеті, Львівській бізнес-школі, «Львівській Політехніці».

Чому кластер започаткував інноваційний IT Park у Львові

Для створення інновативної продукції та послуг із високою доданою вартістю компаніям необхідна належна інфраструктура та комфортне середовище для технологічної творчості. На території IT Park зведуть шість офісних будівель найвищого міжнародного класу, загальною площею 164 тис. м2. Уже тепер 70% офісних площ зарезервовані майбутніми орендарями. Для того, щоб це було дійсно інноваційне креативне середовище у кварталі також створять три бізнес-центри, готель, мультифункціональну зону для дозвілля та соціальних потреб з освітнім кампусом.

Старт будівнитцва інфрастуктури для інновацій

«Львівські ІТ-компанії більше не можуть перебувати у старих радянських будівлях, перероблених під офіси, вони надто несучасні, погано інженерно забезпечені. Працівники потребують комфорту, щоб краще концентруватися на своїх професійних завданнях. Оскільки якісної нерухомості не було, ми вирішили створити її для ІТ. І це буде не просто сучасне місце роботи, але й місце для спілкування, відпочинку, розваг, і що особливо важливо для нас – місцем науки. Кластер матиме лабораторії, ми ними керуватимемо, запрошуватимемо студенті та науковців. В майбутньому вони ставатимуть місцями, де будуть зосереджені значні ресурси. 10 га – це хороший початок для інновацій», розповів Володимир Женьчак, представник компанії Galereja Centre, девелопера та інвестора проекту будівництва інноваційного кварталу.

Горизонт можливостей для талановитої молоді

За його словами, у майбутньому простір між інноваційним IT Park та Українським католицьким університетом перетвориться на зону нових можливостей для молоді.

«Для нас дуже важливо, щоб складовою цього проекту був університет, технічні лабораторії, і там могли покращувати свої навики студенти міста. На території IT Park ми хочемо також зробити центр науки для дітей та юнацтва, подібний до центру «Копернік» у Варшаві. Треба щоб школярі, студенти бачили для чого варто докладати зусиль: щоб ставати успішними як ІТшники, які гарно заробляють, працюють у комфортному середовищі, і мають добрі умови для життя і розвитку», додав Володимир Женьчак.

У місті започатковується середовище для розвитку талановитої молоді

Зародження креативної економіки

За словами Юрія Антонюка, в Україні необхідно змінювати бачення сфери ІТ та її можливостей. Особливо це стосується тих людей, які визначаються із вибором подальшого професійного навчання, а це школярі і їхні батьки.

«Коли ми кажемо ІТ, то думають, що це щось дуже високотехнологічне, хардкорне, виключно програмування. Ні, ІТ вже змінюється. В ІТ потрібні люди, які можуть мислити новими концепціями, мають креативне бачення, певні мистецькі навички. Цей креативний дух дуже важливий, бо ІТ індустрія повертається від рутинної роботи до створення нових цінностей, нового світу із новими технологіями. Необхідне створення нового бачення як працює ІТ, що ІТ – це креативні індустрії, цілий шар індустрій, де люди можуть переходити з одного напрямку в інший, де вони можуть отримувати новий глобальний досвід, і створювати набагато більше користі та отримувати велику віддачу від бізнесу, суспільства», сказав він.

Як відреагували інвестори

Вартість будівництва інноваційного парку становить 160 млн дол. Високі темпи розвитку, позитивна ділова репутація та намір змінювати економічне середовище в Україні дозволили залучити до проекту потужне коло інвесторів, зокрема канадську компанію «Brookfield». Це – інвестор, що працює у понад 30 країнах світу.

«Сьогодні ми перестрибуємо через десяток років, бо компанія «Brookfield» заходить до Львова», — вважає міський голова Андрій Садовий.

Реалізація цього проекту має стати тією історією успіху, яка значно покращить інвестиційний клімат та пожвавить інвестиційне середовище у Львові.

Проект IT Park стане каталізатором притоку інвестицій

«Коли цей проект буде успішним, це стане каталізатором для інституційних інвесторів, і вони просто ринуть у країну. Також якщо буде успішним цей проект, його будуть відтворювати в інших частинах країни», зазначив під час Lviv IT Jazz Conference голова регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Пеллмар.

Якої підтримки львівське ІТ очікує від уряду

Успіхи української ІТ-сфери потребують подальшої активної промоції на міжнародних майданчиках.

«Про історії успіху українських ІТ-компаній та стартапів потрібно розповідати на усіх міжнародних заходах, - це формує імідж країни. Російська пропаганда скерована та, щоб говорити виключно про негатив: війну в Україні, корупцію. І за цим негативом не всі знають, що Україна стає місцем розвитку ІТ. Роль держави – створювати активну промоцію за кордоном цілої індустрії, та допомагати виходити малим і середнім на нові ринки», вважає заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України Наталія Микольська.

Успішні ІТ-компанії формують позитивний імідж України

Разом із цим українські ІТ-компанії очікують від уряду переосмислення їх можливостей для розвитку економіки країни. Їх представники зазначають, що уряду треба навчитися більше використовувати результати роботи ІТ-бізнесу для українського суспільства. На сьогодні система публічних торгів Prozorro стала реально працюючим і корисним суспільним інструментом. Проте таких сучасних сервісів та послуги, які без перебільшення трансформують ті чи інші суспільні взаємовідносини, може бути значно більше. Наприклад, компанії можуть запропонувати готові рішення для цифрової трансформації у медицині.

Треба започатковувати зміни, щоб ІТ-індустрія була зацікавлена співпрацювати із українськими компаніями в енергетиці, автомобілебудуванні, інших виробничих сферах, допомагати їм проходити цифрову трансформацію, щоб вони могли продовжувати конкурувати з компаніями свого профілю у світі.

За словами представників ІТ-сектору, вони активно розвиватимуться на внутрішньому ринку, коли відбудеться покращення регулювання питань цифрової безпеки, потоків даних та дотримання прав інтелектуальної власності.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук