Львів планує забрати газорозподільчі мережі у комунальну власність
«Це дозволить тримати під контролем тарифну політику»
Львівська міська рада надала згоду на прийняття з державної у комунальну власність газових розподільчих мереж та об’єктів газопостачання на території міської територіальної громади. За відповідну ухвалу депутати проголосували на пленарному засіданні 11 березня.
Міська рада має намір забрати у комунальну власність розташовані на території Львова та приєднаних населених пунктів газові мережі. Вони належать державі, проте їх експлуатує облгаз на праві господарського відання.
«Це рішення дозволить нам розпочати процедуру отримання у власність і фактично оперування громади міста об'єктів газового господарства. А це дозволить в майбутньому оперувати питаннями розподілу газу на території Львівської МТГ і тримати під контролем тарифну політику», – заявив під час розгляду питання директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександр Одинець.
Він нагадав, що наразі всі споживачі міста та області сплачують оператору газорозподільних мереж – компанії «Львівгаз» – 1,68 гр/м2 за доставку газу. На переконання Одинця, коли газові мережі будуть у комунальній власності міста, тариф можна буде зменшити щонайменше у 1,5 раза.
Згідно з текстом ухвали, міська рада має підготувати «звернення у відповідні органи державної влади щодо надання згоди про безоплатну передачу об'єктів газового господарства».
«Усі інженерні мережі, які знаходяться на території міста, з позиції безпеки міста мають бути власністю громади. Далі ми зможемо здати їх в оренду, чи знайти управляючу компанію для цього. Адже ми маємо бути в безпеці, а не так, щоб нам «викручували руки», коли захочуть. Всі пам’ятають, що минулого тижня газовики хотіли відключити від газу наші котельні і ТЕЦ-1. І це в час опалювального сезону, коли таке робити категорично не можна», – зазначив на сесії міський голова Львова Андрій Садовий.
Нагадаємо, у лютому депутати Львівської обласної ради ухвалили рішення «Про передачу газорозподільних систем у спільну власність територіальних громад Львівської області». Приводом стало обурення мешканців зростанням тарифів на постачання газу та його розподіл з початку цього року.
Згідно з даними Національної комісії, що здійснює регулювання в галузі енергетики та комунальних послуг, станом на 2019 рік в Україні на балансі міськ- та облгазів було майже 290 тис. км розподільчих мереж, з них 190,8 тис. км (66%) перебували у державній власності, 24,3 тис. км (8%) – в комунальній, 52,2 тис. км (18%) – у власності міськ- та облгазів, ще 22,7 тис. км (8%) – у приватній власності фізичних та юридичних осіб.
Обл- та міськгази зазвичай користуються мережами безкоштовно на підставі договорів господарського відання.
На думку експертів українського аналітичного центру DiXi Group, що займається дослідженнями у галузі енергетики, спроби громад самостійно керували тим майном, яке їм належить, є логічним кроком. Проте створення громадою власного оператора у формі, наприклад, комунального підприємства не дорівнює зниженню витрат на експлуатацію та розвиток мереж, й відповідно зменшенню тарифу.