Львівський IT-кластер розкритикував ідею Мінсоцполітики штрафувати компанії за ФОПів
Від зміни оподаткування надходження до бюджету від ІТ-компаній знизяться на 8 млрд грн
Львівський ІТ-кластер заявив, що запровадження штрафів за працівників-ФОПів, призведе до еміграції ІТ-спеціалістів та зменшення надходжень до бюджету від їхньої діяльності на 8 млрд грн. У середу, 20 лютого, на сайті львівського ІТ-кластеру опублікували офіційну реакцію на ідею Мінсоцполітики запровадити штрафи за укладення цивільно-правових угод із ФОПами, що є поширеною практикою у ІТ-компаніях.
«ІТ-індустрія особлива тим, що працює на глобальному ринку, отримуючи доходи від клієнтів зі всього світу. Застаріле трудове законодавство України зразка 1971 року не може врахувати потреб технологічної індустрії, що швидко зростає і розвивається. Окрім того, система спрощеного оподаткування для ФОП – прозора, що дало змогу тисячам ІТ-спеціалістів та сотням ІТ-компаній в Україні працювати офіційно та без надмірної бюрократії. Львівський ІТ Кластер впевнений, що прийняття змін до законів щодо посилення захисту прав працівників спричинить лише негативні наслідки як для кожного окремого ІТ-спеціаліста, так і для бізнесу та економіки України загалом», – йдеться в опублікованій заяві.
Там додали, що підтримують ідею запровадити легальні податки, однак ініціатива Мінсоцполітики призведе до спаду динаміки росту ІТ-індустрії в Україні, еміграції ІТ-працівників та зменшення надходжень до бюджету.
«У світі зараз триває боротьба за таланти і колосальний попит на ІТ-професіоналів. Понад 33% ІТ-спеціалістів України вже задумувались про релокацію в іншу країну, згідно з нашим дослідженням IT Research 3.0, і готові будуть це зробити у випадку некомфортних умов праці. Згідно з дослідженням PWC, за наявності існуючої системи оподаткування, кількість надходжень до бюджету країни до 2020 року становитиме 21 млрд грн, при зміні умов ця сума становитиме 13 млрд грн», – впевнені у ІТ-кластері.
За словами голови наглядової ради Львівського IT-кластеру Івана Бабічука, різке підвищення податкового навантаження на програмістів зробить неможливим подальший ріст українських ІТ-компаній.
«Оплата праці програмістів складає більше за 80% від всіх затрат компаній, які надають послуги ІТ-аутсорсингу. Різке і значне підвищення податкового навантаження при фоновому підвищенні глобальної конкуренції на цьому ринку зробить їхню бізнес-модель неможливою для подальшого росту, а для середніх і малих компаній взагалі неможливою для подальшого існування», – заявив Іван Бабічук.
Водночас у заяві також вказано, що Львівський ІТ-кластер разом із Асоціацією IT Ukraine працює над створенням альтернативної пропозиції щодо діяльності ФОПів.
Зазначимо, ініційований Мінсоцполітики проект закону ще навіть не схвалений урядом. Якщо це відбудеться, то далі документ передадуть на затвердження Верховній Раді.
Додамо, що зараз компанії, які укладають цивільно-правову угоду з ФОПами, зменшують свої податкові зобов’язання – вони звільняються від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників. На відміну від найманого працівника ФОП третьої групи на спрощеній системі оподаткування сплачує до бюджету лише 5% від зароблених грошей плюс мінімальний місячний соціальний внесок (918 грн станом на лютий 2019 року).
Однак Мінсоцполітики пропонує доповнити трудове законодавство терміном «презумпція наявності трудових відносин», який передбачає запровадження критеріїв для перевірки трудових відносин. Наявність одночасно будь-яких трьох із цих критеріїв буде достатньо, щоб відносини визнали трудовими, а роботодавець заплатив за кожного неоформленого працівника штраф у 30 мінімальних заробітних плат (понад 125 тисяч грн станом на лютий 2019 року).