На Львівщині використовують технологію вирощування лісу, яка не має аналогів в Україні
У селекційно-насіннєвому центрі в Брюховичах показали, як народжується майбутній ліс
У львівському селекційно-насіннєвому центрі показали процес вирощування саджанців. На підприємстві — різноманітні види хвойних дерев та дубів із звичайних шишок чи жолудів. Така технологія вирощування не має аналогів в Україні і дає 100% гарантії, що дерево виросте.
Сам по собі ліс не виросте, кажуть фахівці, і починають заготовляти шишки. Їх збирають на спеціальних плантаціях. Опісля — засипають у декілька машин, які впродовж доби подрібнюють ці шишки.
«Спочатку потрібно висушити шишку, потім вилучити з неї насіння. Насіння очистити і помістити на зберігання у холодильну камеру. З однієї тонни шишок отримують 150 кг насіння», — розповідає Федір Пелиньо, директор «Львівського лісового селекційно-насіннєвого центру».
Опісля починається другий етап. На майже повністю автоматизовану стрічку засипають сировину та розміщують спеціальні касети, у яких і проростатиме деревце. Такі технології дозволяють за 5 хвилин наробити сіянців для 1 гектару майбутнього лісу.
«У цю машину закладається великий, 2,5 кубовий тюк із торфом, де порціями подається в міксер. В ньому відбувається замішування торфу до однорідного стану з додаванням води, добрив і вермикуліту. Далі торф іде у наповнювач субстратом, де відбувається безпосередньо наповнення та ущільнення касет», — пояснює Михайло Сплавінський, провідний інженер «Львівського лісового селекційно-насіннєвого центру».
Ці касети з насіннєвою сумішшю зчіпляють разом і відвозять у теплиці. А коли з'являються паростки —виносять надвір. Там за деревцями доглядає сучасна поливальна система. Усе це разом — унікальна технологія в Україні.
«Усі ці процеси, які в ньому передбачені, посівні лінії підготовки субстрату — заради ось таких сіянців із закритою кореневою системою, які при посадці дають 100% приживлення», — додає Федір Пелиньо.
Такий комплекс може повністю забезпечити потребу Львівщини у нових деревах. Та цілий рік садити їх не вдасться. Взимку лісівники готуватимуть нове насіння, щоб навесні висадити ще більше дерев.