Нацбанк рекомендував прискорити реформу держбанків і прийняти закон про кредитний реєстр
Національний банк рекомендував владі прискорити реформу державних банків і прийняти закон про кредитний реєстр. Про це йдеться у другому звіті про фінансову стабільність НБУ, опублікованому у понеділок, 12 грудня.
Зазначено, що на початку року уряд підтримав Стратегію розвитку державних банків.
Вона передбачає звуження спеціалізації державних банків, створення в них ефективних і незалежних наглядових рад, приватизацію міноритарних пакетів акцій «Ощадбанку» і «Укрексімбанку» в 2018 році. «Укргазбанк» має бути проданий до кінця 2017 року.
У НБУ зазначили, що в поточному році темпи реалізації стратегії були вкрай низькими.
«Найпомітнішою подією стало підписання меморандуму між ЄБРР, «Ощадбанком» і Кабінетом Міністрів про введення програми трансформації «Ощадбанку» з метою часткової його приватизації. Наступним важливим кроком має стати прийняття закону, який закріпить нові правила формування наглядових рад державних банків», – зазначено у звіті.
Також Нацбанк рекомендував прийняти закон про кредитний реєстр.
НБУ планує протягом 2017 роки створити централізований кредитний реєстр, який буде акумулювати інформацію про позичальників: фізичних осіб з великими кредитами і юридичних осіб.
«Ведення кредитних реєстрів є нормою для більшості розвинених країн. Їх дані дозволяють банкам усунути інформаційну асиметрію, якісніше оцінювати платоспроможність потенційних позичальників і приймати зважені кредитні рішення.
Кредитний реєстр не замінить інформацію, яку збирають кредитні бюро про дрібних кредитах фізичних осіб. Надання банкам доступу до кредитного реєстру потребує врегулювання на законодавчому рівні», – сказано у звіті.
Крім того, з позиції НБУ, також необхідно прийняти законопроекти, які захистять права кредиторів, адже Верховна Рада відхилила законопроект про стимулювання кредитування №4529, який передбачав посилення права кредиторів у спорах з недобросовісними позичальниками.
Також зазначено, що захисту кредиторів має сприяти і адекватне законодавство, яке унеможливить зловживання під час процедури банкрутства.