Національний банк України підвищив облікову ставку до 6,5%
Ставку не змінювали з червня 2020 року
Національний банк України підвищив облікову ставку з 6% до 6,5% річних. Таке рішення ухвалили через суттєву невизначеність економічної ситуації, пов’язану із пандемію коронавірусу. Про це під час брифінгу повідомив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
«Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 6,5% річних. Воно спрямоване на поступове повернення інфляції до цілі 5% в умовах відновлення української та світової економіки», – сказав Гелетій.
За його словами, у січні зростання споживчих цін досягнуло 6,1% у річному вимірі. За оцінками НБУ, інфляція продовжила прискорення у лютому. При цьому споживча інфляція, розрахована за даними онлайн-моніторингу, перевищила прогноз регулятора, а інфляційні очікування залишилися підвищеними.
Нагадаємо, облікова ставка – це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам. За зменшення інфляції та поліпшення макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується і це спричиняє поступове здешевлення депозитів та кредитів.
Збільшення облікової ставки безпосередньо впливає на вартість грошей в економіці – чим вона вища, тим дорожчеий доступ до грошей. Зростання облікової ставки призведе до подорожчання кредитів та, ймовірно, до зростання цін.
Востаннє НБУ змінював облікову ставку у червні 2020 року – з 8% до 6%. Зазначалося, що це найнижчий рівень облікової ставки за всю історію України.