Національний банк України знизив облікову ставку до 11%
Облікову ставку знизили відразу на 2,5 процентних пункти
Правління Національного банку (НБУ) ухвалило рішення знизити облікову ставку до 11% річних із 31 січня 2020 року. Це на 2,5 процентних пункти менше від попереднього значення ставки, яке становило 13,5%.
Як повідомила прес-служба НБУ, державний регулятор прогнозує зниження облікової ставки до 7% до кінця 2020 року «завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні».
Слід зазначити, що облікова ставка – це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками. Вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.
Зниження кредитування фізосіб приводить до того, що зменшується платоспроможний попит на товари і послуги, що часто купують в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін через низький попит.
За зменшення інфляції та поліпшенні макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується і це спричиняє поступове здешевлення депозитів та кредитів.
Нацбанк часто критикують через його занадто жорстку монетарну політику та зависокі ставки. З цієї причини, зокрема, бізнесу складно брати та обслуговувати кредити та розвиватися. Державний регулятор у відповідь наголошує, що занадто різке зниження облікової ставки буде безрезультатним, тому її потрібно знижувати поступово.
Кабмін та НБУ розраховують, що зниження облікової ставки, як один з чинників, вплине на здешевлення кредитів в Україні. Адже нині розмір відсоткової ставки за кредитами у гривні для населення становить в середньому 35% річних. Для бізнесу вартість запозичень перебуває на рівні від 15,7% до 19,6% річних.
Дорогі кредити для пересічних українців та бізнесу часто називають причиною гальмування економічного розвитку країни. Водночас у країнах єврозони середній розмір відсоткових ставок для бізнесу та населення становить 1,5-1,6% річних.