Нацменшини Львова новий закон про освіту не бентежить

Учні та вчителі львівських шкіл із польською та російською мовами навчання готові перейти на українську

Головні новини Львова 28.09Вікторія Іваскевич, 28 вересня 2017, 20:03 1762 4

В Україні набув чинності закон про освіту. Чи готові у львівських школах із польською та російською мовами навчання перейти на українську?

Новий закон «Про освіту», який вже набув чинності, не перший день критикують сусіди України – Угорщина, Румунія, Молдова, Болгарія, Греція, Польща і Росія. Мовляв, нацменшини мають право навчатись рідною мовою не лише в початковій школі, а й в середній. Адже Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова, українська.

Нова редакція закону «Про освіту», яку 5 вересня ухвалила Верховна Рада, передбачає, що діти, які підуть у школи з 1 вересня 2018 року, матимуть можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі – перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою.

Журналісти ZAXID.NET поцікавились, що ж із цього приводу думають у львівських школах.

Львівщина, хоч і прикордонна, але тут лише вісім шкіл для національних меншин. Мова викладання в них або російська, або польська. І нововведеннями ніхто не переймається.

У Львівській школі №6 із російською мовою навчання більшість вчителів та дітей – двомовні. Випускники успішно складають ЗНО з української мови і беруть участь у конкурсах.

«Готуватися до ЗНО з української не так важко, як я очікувала, – каже одинадцятикласниця Мадіна. – Я пішла до репетитора і зрозуміла, що в мене доволі високий рівень української мови, хоча я думала, що він набагато нижчий».

«Мені теж не так вже й важко, – розповідає ще одна учениця, Влада. – Я брала участь у олімпіадах з української мови і літератури і займала завжди призові місця».

Дівчата переконані, що й іншим учням їхньої школи не буде складно навчатись українською. А от вчителі певні: п’ятикласникам може бути доволі складно змінювати мову навчання. Адже вони ще адаптуються до старшої школи. До того ж їм потрібно створити зручні умови для вивчення самої мови. Для цього клас потрібно ділити на групи. Але, згідно із нормами, зробити цього не можуть, якщо разом навчається менше 28-ми дітей.

«У нас наповнюваність класів не така, як в українських школах. В українських школах у класах багато учнів і всі класи діляться на групи. А в нас може бути 25 учнів і вже клас не буде ділитися на групи», – пояснила заступниця директора школи Олена Пургіна.

У школі №10 ім. св. Марії Магдалени з польською мовою викладання на нововведення також реагують спокійно. Хоча і сподіваються, що Закон дозволить викладати більше предметів польською. По-перше, діти їдуть навчатись за кордон. По-друге, у школі мало вчителів-українців. Хоча з кожним роком дедалі важче знайти фахівців, які б знали не лише свій предмет, а й польську мову. Тож чимало вчителів вивчають іноземну, працюючи у школі.

Наприклад, учитель географії та біології Наталя Шпроцер почала працювати у школі, не знаючи польської. Але тепер вільно викладає іноземною для неї мовою. Тож легко може повернутись до української.

«Звичайно, що в мене проблем немає, – каже пані Наталя. – Тому, що я володію українською мовою, а тепер ще і польською мовою. Особисто в мене проблем немає, але я думаю, що будуть люди, будуть вчителі, які будуть мати проблему з веденням уроків».

Діти також зацікавлені вчити польською природничі і точні науки. Адже, попри те, що такі школи в Україні утримуються за державний кошт, майже усі їхні випускники їдуть навчатися до Польщі. І причина не в мовному питанні, а – економічному. Тим паче, більшість учнів отримують «карту поляка».

«Якщо в когось на руках є такий документ, він навчається безкоштовно. Причому діти дістають соціальну стипендію, яка в середньому 800 злотих», – пояснив директор школи Ришард Вінценц.

Часто, через кращі умови життя та вищі зарплати, вони залишаються у Польщі працювати. До слова, випускники шкіл із російською мовою навчання, також все частіше навчаються за кордоном. І також у Польщі.

Нагадаємо, Закон України № 2145-VІІІ «Про освіту» Петро Порошенко підписав 25 вересня. Президент зазначив, що ухвалений закон про освіту відповідає міжнародним зобов’язанням України.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук