До теми
Національний банк України несподівано змінив фіксований курс долара, попри попередні обіцянки, що курс залишиться на рівні 29,25 грн за долар до кінця війни. Тепер офіційний курс долара сягнув 36,6 грн, що очікувано спровокувало зростання курсу на «чорному ринку» до 40-42 грн.
ZAXID.NET зібрав думки експертів у темі економіки та фінансів, а також представників бізнесу про те, що означає такий крок НБУ, як це вплине на бізнес і на життя українців загалом.
***
Олексій Давиденко, бізнесмен, власник мережі «Медтехніка»:
«Якщо ви щось з імпортних товарів і так планували купити найближчим часом: побутова хімія, косметика, імпортні ліки, пальне, побутова техніка – краще буде це зробити прямо зараз […] Реакція на дії НБУ буде миттєвою – всі імпортні товари в магазинах найближчими днями піднімуться в цінах на 25-30%. За ними піднімуться в вартості і товари українського виробництва, де присутня складова імпортної сировини та імпортних комплектуючих. Це тільки питання часу на переоцінку».
Євген Дубогриз, асоційований експерт CASE Україна, до 2019 р. працював в НБУ:
«Тепер, якщо не станеться нічого дуже супернеочікуваного, до кінця року не буде потреби змінювати офіційний курс взагалі. Не буде значних розходжень між офіційним та «ринковим» курсами (в лапках, бо нема ринку, через те, що нема вільного руху капіталу). Підніми НБУ курс в травні чи червні – така проблема виникла б. Зараз ні; мені здається, курс на рівні 37 включає в себе всі негативні очікування по подорожчанню долара, підвищенням ставок в США та інших чинниках «повзучої девальвації». Тобто, як і у випадку із підвищенням ключової ставки на початку червня, Нацбанк просто визнав реальність такою, як вона є».
Олександр Бондаренко, економіст, бізнесмен:
«Підвищення Нацбанком на 25% офіційного курсу долару сприятиме розвитку українських експортерів. Курс у 36,5686 грн/$ дозволить наростити обсяги експорту на 25-30% в грошовому вимірі. Українські експортні товари стануть більш конкурентоздатними. А ось імпортні товари, від яких залежить економіка України, подорожчають, ймовірно, на 20-25%. В першу чергу це стосується імпортних продуктів, будівельних матеріалів і паливних ресурсів».
Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії:
«Головна проблема з валютним курсом зараз – невідомо, який курс є ринковим. Готівковий ринок живе окремим життям з безготівковим. На готівку впливає все що завгодно – від чуток до пільг на ввезення авто. Одразу після підвищення офіційного курсу готівковий долар стрибнув до 38,5-39 на продаж при збільшенні маржі до 1-2 грн. Безготівковий теж складний – невеликий дефіцит торгівлі товарами та послугами є, відплив капіталу теж, але їх в окремі місяці перекриває багатомільярдна фіндопомога Заходу, а в окремі – ні. Тож Національний банк України змушений приймати складні і неочевидні рішення».
Сергій Фурса, інвестиційний банкір:
«Чому Нацбанк пішов на цей крок? Бо в нього насправді не залишилось вибору. Тримати курс на зафіксованому на початку війни рівні вже не було змоги. Резерви занадто швидко витрачалися на підтримання цієї валютної стабільності. А різниця між офіційним курсом і курсом чорного ринку досягла 25%, боляче відображаючись на експортерах та деяких ФОПах, особливо з IT-сектору […]
Який негатив від цього рішення НБУ? Інфляція. Хоч більшість імпортерів подумки і орієнтувались на ринковий, кешевий, курс, проте все ж таки продукція заводилась в країну по курсу 29,5. Наприклад – бензин. Зараз він має здорожчати. Що буде мати ефект на всі ціни. Але питання у тому, що Нацбанк діє в ситуації, коли у вас немає доброго рішення. Є лише погане і дуже погане. І так буде до кінця війни».
Сергій Куюн, експерт з енергетичних питань, директор «Консалтингової групи А-95»:
«Розрахунок на базі формули держрегулювання показує, що поточні ціни на заправках мають всі шанси втриматися без підвищення. Цьому буде також сприяти й зниження світових цін на нафту й нафтопродукти, яке спостерігається у липні».
Тимофій Милованов, екс-міністр економіки, почесний президент Київської школи економіки:
«В цілому нас чекають складні часи в економіці. Готуйтесь. Українська економіка показала себе дивовижно стійкою під час війни, особливо на початку. Проте у стійкості є запас, і він не нескінченний. Війна триває, а запас закінчується. Все ж таки, економіка завжди адаптується до війни і при правильній економічній політиці уряду та НБУ, і за підтримки міжнародної спільноти економічна ситуація може бути прийнятною».
Анатолій Амелін, директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future:
«НБУ відмінив «податок» на експорт і «підняв офіційний курс долара на 25% – до 36,5686 грн/дол.» Спочатку робимо дурниці, потім виправляємо і стаємо героями. А бізнес «у дупі».
Валерій Пекар, економіст, викладач Києво-могилянської бізнес-школи [kmbs]:
«Правильне рішення, виважене і процедурно бездоганне. Закриває одразу кілька проблем і посилає важливий сигнал економіці. Національний банк та Уряд – молодці».