Події, які зараз розгортаються в містечку Пустомити біля Львова, можуть стати прикладом для всієї країни. Прикладом як негативним – коли під прикриттям АТОвців землю громади безкоштовно роздають бізнесменам і екс-чиновникам, так і позитивним – якщо місцева громада зможе відстояти свої права.
Сьогодні у нашій студії – міський голова Пустомит Олег Серняк.
У вівторок ввечері у вас в Пустомитах відбулася позачергова сесія міськради, де ви спробували вирішити конфліктну ситуацію з АТОвцями навколо виділених головою ЛОДА земельних ділянок на озері Наварія. Але безрезультатно, наскільки я розумію. Я пропоную і вам, і нашим читачам переглянути коротенький ролик, як це все відбувалося.
***
Чоловік 1: «Наш мер – отой львівський, не наш – назвав нас не громадою. Громада – то ті хлопці з плакатом, я – не громада!»
Мер: «Я попрошу зберігати спокій всіх присутніх».
Голос з залу: «О, певні, же так…»
Мер: «Я попрошу в першу чергу вас, не мешканця міста Пустомити, поважати…»
Чоловік 1: «Шо-шо-шо?»
Чоловік 2: «Олеже Володимировичу, недоречні просто слова у вас ідуть».
Мер: «Я зараз звертаюся до мешканців Пустомит і Наварії…»
Крик в залі.
Чоловік 1: «В мене дочка тут живе, напівсирота – завести тебе показати? Ти що, думаєш, що перед державою більше заслуг маєш, чим я?»
Мер: «Ви поважаєте пустомитівчан і наварійчан? Я маю право звернутися до мешканців? Маю».
Чоловік 3: «Вчора ви прийняли… Ви захищали свого заступника-корупціонера, виписували по соціальних мережах – от чим ви займалися».
Мер: «Мета проведення сесії – знайти порозуміння з вами як учасниками АТО, яких використовують для того, щоби…»
Крик в залі.
***
Приблизно в такому режимі це все тривало до кінця сесії. І ви закрили сесію. Ви очікували такої реакції?
Насправді це для мене було дивно і неочікувано. Я не міг повірити насправді, що може бути така провокація, і що люди, які не є членами громади міста Пустомити та села Наварія (котрі мене обирали й інтереси яких я представляю), можуть чинити перепони у діяльності Пустомитівської міської ради.
На жаль, маємо таку ситуацію, що їм це вдалося. Вдалося дестабілізувати ситуацію і зірвати роботу сесії. Однак я все-таки не втомлююся далі простягувати руку порозуміння до них для того, щоби ми сіли за один стіл і почали діалог стосовно тієї проблеми, яка виникла.
Насправді якраз метою проведення сесії було: визначити принципи, як би мала розвиватися територія навколо наварійського озера, і створити робочу групу, яка би мала побудувати шлях, як можна з однієї сторони поєднати інтереси громади села Наварія в першу чергу – з іншої сторони інтереси тих учасників АТО, яким було прийнято розпорядження Олегом Михайловичем Синюткою стосовно надання їм дозволів на вироблення проектів відведення земельних ділянок.
Як ви собі уявляєте в принципі налагодження оцього спільного шляху в такій атмосфері, коли фактично ніхто нічого не може сказати, коли суцільний крик, матюки?
Насправді як я робив спроби навіть в ході самої сесії вже по її завершенню спілкуватися з меншою кількістю учасників АТО – з одним, з двома, з трьома одномоментно – це вдається робити. Насправді вони розумні люди. Просто, на жаль, їм затуманили голови ті люди, які їх використовують, які хочуть використати цю ситуацію для того, щоби між собою розподілити найкращі землі навколо наварійського озера.
А там в залі були саме ті люди, які туманять, чи це були лише затуманені…
Складно сказати. На мій погляд, не останню роль тут відіграє депутат міської ради пан Роман Саврук, який, бачачи, як відбувається сесія, все більше дестабілізував ситуацію, не давав мені висловитися.
А я правильно розумію, що пан Саврук - теж учасник АТО? Тобто у попередній владі він був депутатом від Партії регіонів, а тепер – учасник АТО? Пішов воювати?
Так, справа в тому, що дійсно дивна ситуація. Взагалі та ситуація пов’язана з недолугістю нашого законодавства виборчої системи. Тому що до міської ради обираються партійні списки – не люди конкретно від округів, вулиць, а від партійних списків. От він по одному з партійних списків і пройшов першим номером.
По якому списку? Партія регіонів мала список?
«Громадянська позиція». Хоча так, всі знають, що він керував Партією регіонів в Пустомитівському районі.
Але тепер, очевидно, він є ветеран АТО чи учасник АТО і обстоює… Я так розумію, значна частина цих людей – це були все ж люди, які претендують конкретно на землі навколо Наварії?
Думаю, що так.
Взагалі вся ця конфліктна ситуація виникла, нагадаю нашим глядачам, через те, що з 83-х ділянок навколо озера виявилося, що близько половини виділили людям, які жодного стосунку до АТО не мають. Більше того, АТОвцям виділили землю на певній віддалі від озера, а на самих берегах, безпосередньо з виходом до води – це все бізнесмени й екс-чиновники, і там жодного АТОвця немає.
От власне, що це дуже обурює і міську владу, і всю громаду села Наварія. Адже перше, що зробила ця каденція міської ради – ми прийняли генеральні плани як села Наварія, так і міста Пустомити для того, щоби було видно, де я які землі, яке їхнє цільове призначення, для чого їх можна використовувати. І громада села Наварія вирішила, що навколо озера вся територія має використовуватися так, як вона і використовувалася, – для відпочинку, для розвитку спорту. Адже там є три веслувальні бази для дітей, які носять дитячо-юнацький характер, і, до речі, виховують чемпіонів, призерів Олімпійських ігор, першостей чемпіонатів Європи і світу. А також в генплані було все-таки передбачено, що там має розвиватися відпочинок і рекреація.
І взагалі, якщо розібратися, саме наварійське озеро – це технічна водойма, яка була створена близько шести десятків років тому. І ті дерева, які там насаджувалися, – вони насаджувалися планово для того, щоби укріплювати береги.
Зрозуміло, але це озеро стало справді рекреаційною зоною не лише для Пустомит, а й для Львова. Мене цікавить в цій ситуації, якщо це є земля вашої громади – а Наварія входить до складу Пустомитівської міськради – то яким чином цю землю розподілили чомусь у Львівській обласній держадміністрації розпорядженням голови ЛОДА?
Справа в тому, що донедавна ця територія була весь час на території Пустомитівської міської ради. Але до весни цього року ця територія була за межами населеного пункту села Наварія – в межах міської ради. З квітня 2018 року ця територія ввійшла в межі населеного пункту – і розпоряджатися нею може лише громада.
А вся ця історія почалася ще до того, коли була за межами вся ця земля. І тоді насправді обласна адміністрація спільно з районною адміністрацією мала право це починати – але це треба було погодити з громадою.
А як вона ввійшла? Це вашим рішенням?
Спочатку було розроблено, на початку 2017 року затверджено генеральний план нашого населеного пункту, села Наварія. І там було визначено, як би це село мало розвиватися, де би які мали бути комунікації, де які напрями розвитку територій, простору. І, відповідно до генплану, розроблено документи з розширення меж цього населеного пункту.
Хто затвердив оце розширення?
Кінцеве рішення приймалося Пустомитівською районною радою на основі висновків районної державної адміністрації й інших компетентних органів.
Зрозуміло. По факту ми розуміємо (бо про це багато писали в пресі), що принаймні частина людей, яким виділили там землю, є справді реальними учасниками АТО. Я правильно розумію, що міська рада хоче залишити ті ділянки учасникам АТО, а викинути не учасників…
Безумовно. Ми ставимо перед собою завдання, щоби ті люди все-таки отримали землю для дачного будівництва там, де і пропонувалося і обласною державною адміністрацією – в такому урочищі «Старий кар’єр», що там є, поряд з озером через дорогу. Дана територія не є заповнена лісами, там немає місць відпочинку і може бути виділена без шкоди для громади. І саме це ми й пропонуємо учасникам АТО.
А чому вони тоді так реагують? Якщо це учасники АТО були, то чому вони так реагують? Їм же ж землю там, де вони мали, там і дають.
На мій погляд, ними маніпулюють і підставляють ситуацію, що ними прикривають тих людей, які хочуть отримати землю навколо озера на місці лісів і зелених насаджень загального користування, а також на берегах самої водойми, де відпочивають люди і це є громадська територія.
Скажіть, будь ласка, ви… Бо там багато волонтерів писало, активісти у медіа пишуть, що приблизно там на половину «блатних» і АТОвців. А ви перевіряли цей список як міська рада, хто є АТОвцями, а хто не є?
Ми робили неодноразово спроби, щоби офіційно дізнатися, отримати ті дані. Однак, на жаль, на всі наші дописи обласна державна адміністрація відповідала, що ця інформація – це персональні дані, не можна їх надати.
Ні, неправда. Державним органам можна. Бо тут є важливий момент: журналісти і волонтери не можуть це дізнатися. Більше того – це не обласна адміністрація вам має це надати. Ви можете звернутися в Державний реєстр учасників АТО як міська рада, і тоді вам офіційно зобов’язані повідомити всі нюанси їхнього статусу.
Насправді чому ми зверталися в обласну адміністрацію? Тому що вони приймали розпорядження. Їм надали документи, що це є учасники АТО. І ми хотіли почерпнути інформацію, щоби це підтвердилось, щоби ми розуміли, кому допомогти насправді, бо вони є учасниками АТО.
Зрозуміло. Але, наскільки я розумію, особливої співпраці з боку ЛОДА немає.
На жаль.
Навпаки, є конфлікти. Дивіться, важливий момент: ЛОДА обіцяла (коли вибухнув весь цей скандал), кілька разів обіцяла, як створювали комісії, «ми перевіримо». Пан Синютка казав, що там «до кінця серпня», минулого тижня він обіцяв, що до кінця тижня він озвучить… Сьогодні ми спробували запитати, отримати все-таки відповідь від ЛОДА. Давайте подивимося – на жаль, пана Синютку нам не вдалося отримати, але його першого заступника Ростислава Замлинського – так. Прошу.
***
Ростислав Замлинський (перший заступник голови ЛОДА): «За результатами роботи робочої групи (до речі, я хотів би зазначити, що в робочу групу також входили і представники громадськості) було прийнято рішення, і, відповідно, ми також за це обговорювали й озвучували, що розпорядження було видано в законний спосіб. Відповідно, це є основний результат робочої групи.
Наступний крок – це власне ці фізичні особи, громадяни України, повинні виготовити документацію землеустрою, погодити її в основному порядку і подати її на затвердження тому органу, який власне буде її затверджувати».
***
Тобто, як бачимо, все законно.
Дивно. Насправді Ростислав Теодозійович якраз говорить насправді про результати робочої групи, яка збиралася ще в червні місяці, куди ми не входили як міська рада і мешканці Наварії не входили. А от ця група, яка працювала вже потім у серпні місяці, і мали бути певні результати до першого вересня – але, на жаль, оце все закінчилося нічим. Власне і через це і була ініціатива організації [позачергової сесії].
Це сьогоднішній коментар, це офіційний коментар заступника голови адміністрації.
Я подивований, що люди далі прикривають тих, хто навколо озера хочуть просто отримати землю і не є учасником АТО.
Основна аргументація є така, що кожна людина в Україні має право на отримання землі, якщо вони звернулися належним чином.
Безумовно.
І те, чи вони учасники АТО… ЛОДА ж не заперечує, що там багато не учасників АТО. Вони кажуть просто, що це нормально – кожна людина може звернутися. Багато до вас так звертається за останній час?
Але насправді, зрозумійте правильно: генеральний план населеного пункту – це є містобудівна конституція населеного пункту, і не можна її порушувати. Тобто звернутися може кожен і в будь-якому місці отримати певну землю. Але тоді треба відкрити генеральний план і подивитися, як ця земля має розвиватися, чи можливо її надати.
Дивіться, наскільки я розумію, по генеральному плану там, де ви зараз готові АТОшникам дати землю, запланований стадіон. Хто буде змінювати оце, що все-таки не стадіон, а будуть там будинки для АТОшників?
Власне для цього і мала би бути створена робоча група, щоб якийсь алгоритм дії напрацювати, як з цього перейти: зі стадіону на земельні ділянки під дачне будівництво для учасників АТО. І такі шляхи є, як це зробити.
Тобто це, звичайно, потрібно зробити документацію (міська рада взяла би на себе це розроблення), далі провести громадське обговорення – ми би це громаді пояснили, оскільки це є суспільний резонанс, і громада це вже неодноразово чула, і ми це вже неодноразово громаді пояснювали. І громада за те, щоби там надати земельні ділянки учасникам АТО. Але потрібно це все правильно перейти.
Це рішення міської ради має бути, так?
Так. Кінцевий етап, кінцевий документ – це рішення сесії міської ради.
Скажіть, будь ласка, як ви відреагували – минулого тижня така була гучна заява голови ЛОДА (правда, це не в очі, а на апаратній нараді), де він вас назвав «судженим», по-перше, за корупцію, а по-друге сказав, продовжуючи свою думку у вашому контексті, що людині не треба багато землі, їй треба «два на півтора метри».
Ну, бачите… Насправді я це дізнався від журналістів. Це не було мені в очі сказано – я би інакше мав би можливість відповісти. Насправді мене це дуже обурює і, на мій погляд, це є тиск, який давно починався в зв’язку з цією ситуацією, і далі продовжується.
І потрібно розуміти, що судимою є та людина, яка отримала кримінальне покарання за вчинення злочину відповідно до Кримінального кодексу України. Насправді в мене таких випадків не було.
Ви оштрафований?
Так, я оштрафований. На мене накладено адміністративне стягнення за те, що я запізно вніс зміни до своєї декларації, зміни до майнового стану. Запізнившись (вже не пригадую, 13 чи 14 днів пізніше), подавши ці зміни, придбавши авто, якому там 10 років…
Я розумію, це така досить поширена помилка, в тому числі і в Львівській обласній адміністрації чиновники роблять таке.
Але, на мій погляд, неправильно обласному чиновнику давати такі от вказівки правоохоронним органам. І я тепер бачу, в що це виливається, і як правоохоронні органи виконують такі вказівки.
Щоби продовжити, як це відбувається… Спочатку була оця от заява. Після цього вашого заступника Кардаша затримують. Як стверджують правоохоронні органи – на гарячому, на отриманні хабара. Ви ж заявили, що це підстава – підкинули йому це.
Ну, на мій погляд, це є продовження цієї теми з озером Наварія, з заявами обласної влади, з тим всім тиском, який чиниться, з тими погрозами – і це є один з елементів.
А чому ви впевнені, що він справді не брав грошей?
Тому, що насправді не виявлено на його руках, на його одязі ніяких доказів того, що фарби, якою були помічені ті гроші. Окрім того, взагалі дивною виглядає ситуація, коли міська рада по тому елементу, який інкримінується, прийняла по акту виконаних робіт роботи, оплатила за ці роботи, ні в кого нічого не вимагала, подякувала роботу, а потім виникають отакі елементи.
Ну, але все ж, наскільки я розумію, цей чоловік зараз перебуває у статусі підозрюваного – він якимось чином продовжує впливати на діяльність міської ради?
Ні, абсолютно не впливає. Йому заборонили спілкуватися із працівниками Пустомитівської міської ради, я не мав з ним ніяких зустрічей після цього інциденту. Тому на даний момент він абсолютно не впливає.
Він, я так розумію, відсторонений від своєї посади?
Так, він на місяць судом відсторонений від виконання обов’язків.
Ви вважаєте, за місяць ця справа завершиться?
Я боюся, що не завершиться. Я аналізував ситуацію, як, на жаль, в інший час тисли на інші органи самоврядування, як це робили в Яворові, в Жовкві, в інших населених пунктах і штучно створювали такі ситуації. Вони тягнулися роками.
Скажіть, будь ласка, безпосередньо на вас якось тиснуть?
Так, я отримував неодноразові погрози від різноманітних людей стосовно цієї ситуації по озеру.
І що кажуть? Відступися, чи як?
Обіцяли фізично знищити. Обіцяли, що далі життя не буде.
Слухайте, це серйозні заяви. Ви зверталися в поліцію, можливо?
На даний момент не звертався, тому що більшість тих звернень, насправді, є від учасників АТО.
Тобто ви знаєте цих людей?
Так, я знаю цих людей. Я все-таки не полишаю надій сісти за круглий стіл і прояснити ситуацію тим людям, щоби вони зрозуміли, що їх використовують, і що потрібно по-іншому дивитися на цю ситуацію.
Зрозуміло. Скажіть буквально коротко, в нас мало часу лишається. Наскільки я розумію, там було багато не місцевих АТОшників, але вони справедливо кажуть: «Ми воювали не за Пустомити, а за Україну». А як взагалі ви вирішуєте з місцевими АТОшниками? Я сподіваюся, є такі.
Так, в нас є багато місцевих АТОшників, і насправді ми поставили собі ціль всіх їх забезпечити ділянками під індивідуальне житлове будівництво – це є сама перша ціль. Також виділяємо під особисте селянське господарство. По першому призначенню під житло ми виділили вже близько 140 земельних ділянок і під ОСГ – близько 40 ділянок.
Це всіх вже забезпечили?
Всіх, хто на даний момент звернувся – станом на останню сесію, яка була, ми всіх забезпечили.
Останнє питання. Пустомити розташовані, умовно, в стратегічно чи комерційно привабливому регіоні, біля Львова. Чи ви не думали собі взяти приклад, як у Львові? У Львові, умовно, землі нема (або є, але дуже дорога) – простіше видавати грошима. У вас теж дорога земля. У Львові по 100 тисяч гривень платять – можливо, і ви так зможете?
Насправді у нас ще не настільки погано з вільними земельними ділянками – ми маємо можливість це робити. Для цього і робилися нові генеральні плани – щоби проаналізувати, подивитися що як. І все-таки люди мають право на отримання землі, і ми намагаємося їм виділити це.
Мають, але мені здається, людина насамперед має мати право вибирати. Вона може купити ту землю на вільному ринку, якщо буде мати гроші, або витратити на навчання, чи на купівлю житла, чи на ще щось. А так – це просто шмат землі, який ще треба продати, якщо вийде.
На жаль, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні у студії програми ZAXID.NET LIVE був міський голова Пустомит Олег Серняк. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень.