Оточення міністра Насалика та нардепа Кононенка без конкурсу отримало велике родовище літію
Згідно з попередніми даними, поклади літію на родовищі оцінюють у понад $2,5 млрд
Компанія, пов’язана з оточення нардепа від БПП Ігоря Кононенка та міністра енергетики Ігоря Насалика – «Петро-Консалтінг» – поза конкурсом отримала спецдозвіл на розробку 14 млн тонн літієвої руди. Про це йдеться у розслідуванні журналістки Надії Бурдєй для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».
Спеціальний дозвіл на розробку Шевченкіського родовища (Донецька обл) компанія «Петро-Консалтинг» отримала у 2018 році, уникнувши конкурсу завдяки процедурі «апробації». Компанія ніби «переоцінила» документи на відкрите ще 1982 року родовище.
У відповідь на запит журналістів Держгеонадра відмовились назвати обсяг запасів руди на Шевченківському родовищі, посилаючись на наказ СБУ, яким засекречені поклади літієвих руд в Україні.
Водночас після візиту журналістів програми із запитом, компанія оприлюднила дані про запаси отриманого нею родовища. Вони становлять 14 мільйонів тонн літієвої руди. При місткості літію у руді близько 1%, оціночна вартість запасів родовища – понад 2,5 мільярдів доларів (ринкова вартість металу – 20 тис. доларів за тону).
Формальними власниками «Петро-Консалтінгу» є ресторатор зі Львова – Олег Большаков та київський скульптор – Микола Єсипенко.
Офіційний телефон компанії, вказаний в реєстрі Мін’юсту – належить компанії «Чарівний маєток». Засновником цієї фірми є Тарас Ігнащенко. Пізніше генеральний директор «Петро-Консалтінгу» підтвердить журналістам, що Тарас Ігнащенко – один з керівників компанії.
Ігнащенко – молодий непублічний бізнесмен, син Володимира Ігнащенка – радника міністра енергетики Ігоря Насалика.
Сам радник міністра ніколи не мав власного бізнесу. За часів Януковича був радником міністра екології Едуарда Ставицького та заступником Миколи Злочевського на цій же посаді. Після Майдану міністр Ставицький став фігурантом шести кримінальних справ і втік. А Ігнащенко став працювати з новим міністром .
Розслідувачі стверджують, що родина Ігнащенка глибоко інтегрована в президентське оточення. Володимир Ігнащенко – радник міністра Насалика та помічник нардепа від БПП Анатолія Матвієнка. Окрім того, сусід іншого нардепа від БПП і бізнес-партнера президента України – Ігоря Кононенка. У 2016 році журналісти програми «Схеми» зафіксували Ігнащенка серед тих, хто зустрічав Кононенка в аеропорту.
Молодший Ігнащенко веде бізнес з Ігорем Гладковським, сином першого заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони України, раніше – бізнес-партнером Петра Порошенка у компанії «Богдан».
Ігор Гладковський та Тарас Ігнащенко є співзасновниками ТОВ «Київбіоенерго».
2017 року, очолюючи «Хюндай мотор Україна» Гладковський описував перспективи електромобілів в Україні, а нині – його бізнес-партнер отримав дозвіл на видобуток 14 мільйонів тон руди для батарей цих автомобілів, оминувши конкурс та аукціон, зазначили журналісти.
Літій – метал, який використовується в основі для батарей мобільних телефонів, комп’ютерів та електромобілів. В Україні попередньо розвідані три родовища: Шевченківське (Донецька область), Станкуватське і Полохівське (Кіровоградська область).
Як пишуть «Наші гроші», «Укрлітійвидобування» раніше належало оточенню нардепа від Партії Регіонів Юрія Іванющенка та сина екс-прем’єр-міністра Микола Азарова – Олексія. Фірма через схему відчуження стало власником 120 га землі на Поллохівському літієвому родовищі.
Після зміни влади компанія отримала нових власників. Серед них Ігор Воронов – бізнес-партнер по енергетичним проектам нардепа Вадима Новинського (Опозиційний блок). В 2017 році «Держгеонадр» видало їй ліцензію на видобуток літію на Полохівському родовищі.
Але видобувати тут корисну руду планує ТОВ «Українські рідкісні метали», яке намагається отримати спецдозвіл через суд. Фірма пов’язана з оточенням нардепа Ігоря Котвіцького («Народний фронт») – бізнес-партнера родини міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.