Податкова і фінансова звітність. Що нового?
Бухгалтери на семінарі у Львові обговорили нововведення у податковому законодавстві
0У вівторок, 12 лютого, у Львові зібралися провідні експерти українських та міжнародних компаній у галузі податкового законодавства та бухгалтерського обліку, щоб у межах «Forum West #Податки» обговорити про усі тонкощі чинного податкового законодавства, а також про оновлене програмне забезпечення для бухгалтерського обліку.
З початку 2019 року у податковому законодавстві з'явились певні нововведення, що спрямовані на захист інтересів учасників товариства та дозволяють підприємцям краще відстоювати свою позицію у спорах із податківцями. Саме ці та інші нововведення обговорювати під час семінару.
***
Директор – це не лише повноваження, а й відповідальність
У своєму виступі старший юрисконсульт компанії Baker Tilly Ukraine Олександр Корх звернув увагу на те, що в оновленому з початку 2019 року податковому законодавстві України чітко окреслено таке поняття як посадова особа у товаристві, тобто директор, та прописано її відповідальність. Цієї норми, за словами Олександра Корха, в українському законодавстві раніше не було, і вона спрямована в першу чергу на захист інтересів самого товариства та його учасників.
«Новий закон визначає сам статус посадової особи, а також відповідальність за його дії, якщо вони будуть шкодити інтересам як учасників, так і самого товариства. Тобто директор підприємства, який є найнятою особою, перш за все має діяти в інтересах свого наймача, а не у власних інтересах. Адже в українському бізнесі дуже часто трапляються випадки, коли керівники підприємств вирішують, що вони можуть керувати підприємством так, як вони того забажають і, відчуваючи свою безкарність, здійснюють певні дії, які шкодять учасникам товариства. А цей закон і ця новація має намір запобігати діям керівників. Тобто йдеться про нормування відносин між учасниками товариства і захист їх інтересів», – сказав Олександр Корх.
Як приклад, спеціаліст компанії Baker Tilly Ukraine наводить ситуацію, коли директор уклав договір із зацікавленою особою, скажімо, своєю дружиною, і цей договір шкодить інтересам самого товариства. «Новий закон прописує відповідальність директора товариства за подібні дії – товариство має право зажадати відшкодування збитків, завданих такими діями посадової особи», – пояснює він.
Більше часу на захист – менше ризиків
Менеджерка з податків і зборів компанії Baker Tilly Ukraine Ірина Панфілова також у своєму виступі говорила про різні норми і нововведення у податковому законодавстві, на які повинні звернути бухгалтери. Основним позитивним нововведенням, за її словами, є те, що в оновленому Податковому кодексі продовжено строки оскарження рішень податкових органів, що дасть підприємцям змогу краще підготуватися, щоб захистити свою точку зору у спорах.
«Хоча змін в Податковий кодекс внесено не багато, але деякі з них є суттєвими. Наприклад, продовження строків оскарження рішень податкових органів з 10 календарних днів на 10 робочих. Так само платники отримали можливість подати заперечення на акт податкової перевірки протягом 10 робочих днів замість 5 робочих днів, як це було раніше. Це дасть можливість більш аргументовано підготуватись і надати первинні документи на обґрунтування своєї позиції при оскарженні актів податкових перевірок», – сказала Ірина Панфілова.
Найбільше проблем, за її словами, виникають через те, що працівники податкових органів часто на свій розсуд трактують якісь норми бухгалтерського обліку і тим самим збільшують суми податків, які повинне сплатити підприємство.
«Податківці часто дозволяють собі на власний розсуд часто необґрунтовано трактувати ті чи інші правила бухгалтерського обліку і тим самим донараховувати доходи підприємства, що призводить до зростання податкових зобов’язань. Чому це часто має негативні наслідки? Тому що судді не є спеціалістами з питань бухгалтерського обліку. Коли підприємство у судовому порядку оскаржує результати податкових перевірок, спричинені вільним трактуванням, доволі складно донести конкретному судді свою позицію і те, чому підприємство є правим, – пояснила вона. – На сьогодні податкове законодавство, наприклад, з точки зору податку на прибуток, на мій погляд максимально зближене з бухгалтерським обліком. А бухгалтерські стандарти – це не закон, а правила за якими має діяти підприємство. І вони в багатьох випадках дають підприємству право вибору того, яким чином діяти в конкретній ситуації. І от зокрема вільне трактування податківцями цих бухгалтерських стандартів, які не є частиною податкового законодавства з одного боку, а з іншого боку є обов’язковими до застосування, призводить до багатьох спорів».
І саме збільшення строків оскарження актів податкових перевірок дасть підприємцям змогу більш обґрунтовано пояснити свою позицію, щоб відстояти її у спорах, спричинених вільним трактуванням норм бухгалтерського обліку.
Стаємо чіткішими
У своїй доповіді аудиторка ТОВ «Комплексне управління бізнес-процесами» Олена Висоцька наголосила на тому, що зараз хоч і немає суттєвих змін у податковому законодавстві, тим не менше з'являються нові вимоги до бухгалтерських документів, адже український бізнес налагоджує свою співпрацю з європейськими країнами.
«Кілька років тому наша Верховна Рада дуже продуктивно працювала на зміну податкового законодавства. На даний момент, темп цих змін суттєво зменшився. Але разом з тим Україна розвивається з європейським вектором. Європейці, які співпрацюють з нашими підприємствами, хочуть мати чітку інформацію про наші внески, стани і фінансові результати усіх наших операцій. Вони хочуть розуміти ті цифри і ми тепер повинні грати за їхніми правилами. Саме це є серйозним викликом для наших бухгалтерів, – пояснила Олена Висоцька. – Саме тому в своїй доповіді я намагалась донести два основні меседжі: проблемний і перспективний».
Фото Світлани Васильченко
***
Організаторами семінару є юридична компанія HD Partners та аудиторська компанія Baker Tilly. Подібні семінари уже традиційно відбуваються двічі на рік – у лютому та вересні – з 2011 року.
«На кожній подібній зустрічі з бухгалтерами ми говоримо одне і те саме – про зміни у податковому законодавстві та бухгалтерському обліку. Адже це те, що рухається в ногу з часом. Це єдиний захід, який ми проводимо двічі на рік, адже в цих галузях постійно з'являються нові і нові нюанси», – підкреслив Володимир Глащенков.