Президент Молдови хоче, щоб Україна відмовилась від нового закону «Про освіту»
Президент Молдови Ігор Додон хоче, щоб Україна скасувала новий закон «Про освіту» через мовне питання. Про це інформує «Європейська правда».
«Висловлюю стурбованість долею широкого суспільства румун і молдаван, які проживають на території України», – написав президент у своєму Facebook.
На думку Додона, община румун і молдаван в України зараз ризикує «піддатись денаціоналізації через несправедливий закон, введений у Києві».
За його словами, новий закон, ухвалений Верховною Радою, призведе до «скасування системи освіти на рідній для етнокультурних меншин в Україні».
«Я, будучи президентом республіки Молдова, звертаюсь до київської влади і закликаю переглянути нову політику стосовно етнокультурних меншин. Нагадую їм, що у Молдові права української общини зберігаються», – додав Додон.
Він сказав, що у Молдові є цілий ряд шкіл з викладанням українською мовою.
«Дуже сподіваюсь, що теперішнє політичне керівництво у Києві усвідомлює наслідки цього закону і прийме усі відповідні кроки, щоб відмовитись від нього», – сказав президент Молдови.
Зауважим, що новий закон України про освіту, а саме його розділ про мову освіти – державну – викликав критику влади і правих екстремістів в Угорщині. Через ухвалення цього закону голова МЗС Угорщини Пейтер Сійярто заявив про бойкот України на міжнародній арені. За його словами, угорська дипломатія перешкоджатиме Україні в реалізації важливих для неї справ.
У міністерстві закордонних справ Республіки Польща очікують, що з ухваленням нового закону України «Про освіту» поляки в Україні матимуть доступ до навчання рідною мовою.
В свою чергу, міністр освіти України Лілія Гриневич наголосила, що ухвалена мовна стаття закону «Про освіту» відповідає Конституції України.
Як писав ZAXID.NET, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який започатковує реформу освіти в Україні. Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.
Стаття 7 нового закону про освіту передбачає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. При цьому держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах. Водночас, нацменшинам гарантують право навчатись в комунальних дошкільних закладах поряд з державною мовою мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою нацменшини поряд з державною, і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.
Корінним народам України гарантують право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу.