Росія запропонувала Україні продовжити контракт з транзиту газу до ЄС після 2019 року
Росіяни прагнуть продовжити газові контракти без консультацій
Очільник російської компанії «Газпром» Олексій Міллер запропонував українській стороні продовжити всі чинні контракти без проведення консультацій. Про це заявив журналістам після проведення тристоронніх газових консультацій у Брюсселі голова МЗС України Павло Клімкін, передає УНН.
«Пан Міллер тричі наголосив на тому, що вони готові продовжити чинні контракти. Ці контракти для них, напевно, — за щастя. При чому він казав, що ці контракти можна продовжувати без будь-яких експортних консультацій. Я намагався у нього перепитувати, що він під цим має на увазі, і він підтвердив, що саме так, буквально, саме ці контракти», — сказав міністр.
Основна теза РФ під час сьогоднішніх газових консультацій у Брюсселі: давайте продовжувати діючі контракти, і для цього нам не потрібні ніякі консультації. Їх явно все влаштовує.
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) 21 січня 2019 р.
Водночас, за його словами, російська сторона навіть не розглядає того, що в України наразі інше законодавство, інші правила та закони, які віддзеркалюють європейське законодавство.
«І те, що ми маємо перейти від «договорняків» до реальних контрактів, заснованих на європейських правилах, це ані російська сторона, ані «Газпром» розглядати на цьому етапі аж ніяк не хоче», – заявив Клімкін.
Росія як завжди не хоче визнавати нову реальність. Наше законодавство - європейське. Нові газові контракти мають базуватися на європейських правилах. Крапка
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) 21 січня 2019 р.
Він нагадав, що російська сторона досі не визнає рішень Стокгольмського арбітражу.
«Юридично ситуація змінилась для всіх, для наших європейських друзів, для нас — тільки не для Росії. Тому я дуже радий, що ми сьогодні з делегацією Єврокомісії виступали з однією дуже чіткою позицією — навіть ЄС тепер намагається розтлумачити Росії, яка не хоче слухати, що правила змінились», — додав міністр.
21 січня у Брюсселі завершились газові переговори між Україною, Росією і ЄС. Зокрема відбулась тристороння газова зустріч за участю віце-президента Єврокомісії з питань Енергосоюзу Мароша Шефчовича, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та міністра енергетики Росії Олександра Новака.
Переговори були присвячені перспективам транзиту газу територією України з РФ до ЄС з 1 січня 2020 року. Перемовини з цього питання продовжаться в травні 2019 року.
Як пише «Громадське», 21 січня «Нафтогаз» повідомив, що вони готові знизити суму позивних вимог проти «Газпрому» до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.
Нещодавно «Нафтогаз» подав новий позов до Стокгольмського арбітражу, у якому хоче відшкодувати 11,6 мільярда доларів, які компанія втратить після припинення Росією транзиту газу через Україну.
За даними «Нафтогазу», якщо Росія дійсно припинить транспортувати газ через Україну, то газотранспортна система України має амортизуватись за пришвидшеною моделлю, а відшкодовувати цю амортизацію мають у «Газпромі».
Транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів. Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.
Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».