Росія знайшла екстремізм в українському електронному архіві документів про Другу світову

Росія заблокувала український електронний архів з документами XX століття, оскільки «Роскомнагляд» вважає архівні документи часів Другої світової війни «екстремістськими матеріалами», повідомила прес-служба Центру досліджень визвольного руху (ЦДВР).

«Російська Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (“Роскомнадзор”) направила попередження Електронному архіву українського визвольного руху avr.org.ua з вимогою видалити документ Організації українських націоналістів з 1945 року. До цього моменту на території Росії заблоковано весь сайт електронного архіву з більш ніж 20 тисячами копій документів з архівів КДБ, а також структур визвольного руху – ОУН і УПА, української діаспори та ін.», – зазначається в повідомленні.

У ЦДВР нагадали, що Україна повністю відкрила доступ до архівів радянського періоду, в тому числі і для іноземців. При цьому наголошується, що електронний архів визвольного руху є, зокрема, сервісом доступу до матеріалів архіву СБУ, який зберігає чекістські документи.

Стурбованість російського органу цензури викликав опублікований скан брошури «Деклярація проводу Організації українських націоналістів после закінчення Другої світової війни в Європі», написаної в травні 1945 року, в якій «керівництво ОУН виклало своє бачення підсумків війни, викривало тоталітарний характер Радянського Союзу в порівнянні його з третім Рейхом, аналізувало перспективи загострення протиріч між західними союзниками і СРСР і перспективи їх військового зіткнення, доводило ідею загального антирадянського фронту поневолених народів і представило план подальшої боротьби з більшовицьким режимом». При цьому наголошується, що, на думку Генеральної прокуратури Російської Федерації, «Декларація» «містить заклики до масових безладів, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних) заходах, що проводяться з порушенням встановленого порядку».

«Справді, оунівський документ закликав до масової збройної революційної боротьби проти сталінського режиму. Команда Електронного архіву українського визвольного руху вважає таку реакцію російських контрольних органів ознакою того, що сучасна російська влада ототожнює себе з режимом Йосипа Сталіна і саме тому забороняє поширення історичних документів антирадянського змісту», – наголосили в Центрі.

Керівник програм Ярина Ясиневич вважає, що «історичну правду не приховаєш приписами цензури».

Раніше архів СБУ оприлюднив документи про діяльність Організації українських націоналістів у діаспорі. Основу архіву становлять документи Української Головної Визвольної Ради (підпільного парламенту воюючої України), зокрема її закордонного представництва, іноземних частин Організації українських націоналістів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук