Рожа: чим і кому вона корисна
Поради дієтолога
Рожа (чайна троянда), здебільшого, радує нас на початку літа, але цього року вона почала цвісти вже у середині травня. Ця дивовижна рослина манить багатьох не лише красою, а й своїми корисними властивостями. Пелюстки рожі багаті вітамінами, мінералами, мають приємний смак і запах, тож їх широко використовують в кулінарії, косметології й при лікуванні багатьох недуг.
Які корисні властивості має чайна троянда?
Дієтологиня, експертка департаменту охорони здоров’я ЛОДА Наталія Ячмінська каже, що пелюстки чайної троянди містять велику кількість поживних макро- та мікроелементів, вітамінів і мінералів, зокрема, вітаміни групи В, К, С, Е, РР, а також корисні смоли, таніни і глюкоїди тощо. Вони мають загальнозміцнюючу, протизапальну, антисептичну і заспокійливу властивості.
«Настій пелюсток має в’яжучу, кровоспинну, протизапальну, протиалергічну дію і застосовується при діареї, гастриті, ентероколіті, зовнішньо – при ангіні, ранах, які важко загоюються. Трояндова олія має спазмолітичні, протизапальні, антиоксидантні, гепатопротекторні, протиалергічні й жовчогінні властивості, розширяє судини, покращує роботу серця, а при зовнішньому застосуванні виявляє антимікробну і знеболювальну дію. Вона також використовується при холециститі, дискінезії жовчних протоків, нирковокам’яній хворобі, бронхіальній астмі», – каже дієтологиня.
Соком рожі лікують молочницю, стоматит у маленьких дітей, змащуючи ним ротову порожнину. Рожа допомагає очистити організм від токсинів, зменшити біль у горлі (є відмінним природним антисептиком), відновити нормальну мікрофлору в кишківнику, особливо після прийому антибіотиків, інтоксикації та отруєнь, очистити печінку, сприяє кращому відтоку жовчі тощо.
Пелюстки рожі використовують для догляду за шкірою, особливо сухої, надмірно жирної чи з висипами, розслабляючих ванн, для домашніх ароматизаторів, які мають заспокійливий ефект, поліпшують сон тощо.
Що можна приготувати з пелюсток рожі?
З пелюсток рожі готують чаї (засушені у тіні пелюстки чи бутони протягом року зберігають корисні властивості), киселі, сік, мед, варення, мармелад, лікер тощо.
«Утім, для приготування цих смакот слід використовувати пелюстки, зібрані на городі, дачі чи у селі в родичів, аби бути впевненим, що вони не були оброблені хімікатами. І найраще їх збирати рано-вранці у суху погоду, тоді вони найароматніші», – каже Наталія Ячмінська.
Нині поділимося з вами кількома рецептами, в яких використовуєтьються пелюстки рожі. Вони легкі, тож кожен може приготувати щось для себе, родини, друзів з дивовижних і цілющих квітів чайної троянди.
***
Чай з чайної троянди
Інгредієнти:
- чайна троянда – 1-2 бутони (або 2 ч.л сушених пелюстків)
- вода – 200 г
- листя м’яти або меліси (за бажанням)
Спосіб приготування:
Заварник облийте окропом, аби трохи нагрівся. Покладіть у нього 1-2 бутони чайної троянди (або 2 ч. л сухих пелюстків) і залийте кип’яченою водою, охолодженою до 90 градусів. За бажанням можна додати листя м’яти або меліси, які доповнять смак і аромат троянди, і настоюйте 15-20 хв. Такий чай не лише ароматний, приємний на смак, він допоможе розслабитися, заспокоїтися, при проблемах з горлом, застудою тощо.
***
Варення з рожі без термічної обробки
Інгредієнти:
- пелюстки троянд – 100 г
- цукор – 2 склянки
- лимон – 1 шт. або трішки лимонної кислоти
Спосіб приготування:
Пелюстки троянди переберіть від усього зайвого і аби позбутися гірчинки, обріжте білі кінчики пелюсток. Пелюстки помийте, обсушіть, скропіть соком лимона або додайте трішки лимонної кислоти і засипте цукром. Нехай постоїть 6 годин, але періодично помішуйте. Тоді збийте суміш пелюсток з цукром блендером, викладіть в стерильну банку і закрийте кришкою. У варенні без термічної обробки зберігається більше поживних речовин.
***
Трояндове варення (за рецептом Євгена Клопотенка)
Інгредієнти:
- пелюстки чайної троянди – 200 г
- цукор– 250 г
- лимон – ½ (цедра і сік)
- вода –300 мл
- пектин – 1 ч. л (за бажанням аби отримати густу консистенцію)
Спосіб приготування:
Пелюстки троянд переберіть, промийте, перекладіть в миску і обдайте окропом. Краще цей процес робити партіями, щоб було зручніше. Перекладіть бланшовані пелюстки троянди у сотейник і додайте половину цукру – 125 г, сік та цедру половини лимона. Сік допоможе зберегти гарний колір варення, а цедра надасть приємного цитрусового посмаку. В іншому сотейнику з'єднайте 300 мл води та 125 г цукру. Якщо ви будете використовувати пектин, то залиште для нього 3 ч. л. цукру. Трохи проваріть цукор із водою на невеликому вогні до утворення цукрового сиропу. Вилийте сироп у сотейник до пелюсток і залиште на 4 години. Після цього доведіть до кипіння, варіть 5 хвилин із закритою кришкою після закипання. Відставте ще на 6 годин. У вас вийде більш рідка консистенція варення. Якщо ж ви хочете густіше, то використовуйте пектин, змішайте 1 ч. л. пектину з 3 ч. л. цукру. Поставте сотейник із варенням на вогонь і розігрійте до 85 градусів. Після цього всипте пектин із цукром і доведіть до кипіння, проваріть ще 5 хвилин.
Варення викладіть у стерильні банки. Намагайтеся наповнювати банки максимально, щоб між варенням і кришкою практично не залишалося повітря. Зберігати варення можна протягом 10 місяців в холодильнику на нижній полиці.
***
Терта рожа
Інгредієнти:
- пелюстки рожі – 200 г
- цукор – 200-400 г
- дрібка лимонної кислоти
Спосіб приготування:
Пелюстки рожі найкраще збирати у суху погоду рано-вранці, тоді вони найдухмяніші. Уважно переберіть пелюстки, обріжте білі кінчики, мити не треба. Висипте у велику миску, а найкраще, у макітру, додайте цукор (цукру треба 1:1 або 1: 2), це на ваш смак. Далі все перетріть. Наприкінці додайте лимонну кислоту. Вона слугуватиме консервантом і допоможе зберегти колір рожі. Накладіть у підготовлені баночки під саму кришку і зберігаєте у холодильнику.