У Латвії 55 вчителів через незнання державної мови покарали штрафами
До теми
У Латвії оштрафували 55 вчителів, які викладають у школах національних меншин, за незнання латиської мови на належному рівні.
Про це повідомляє латвійський ресурс Delfi з посиланням на місцевий телеканал LNT.
Відповідні перевірки латвійський Центр державної мови проводив упродовж десяти місяців цього року. До 1 листопада були перевірені 99 шкіл.
Крім вчителів, за незнання латиської були покарані 24 помічники.
За рік кількість оштрафованих вчителів зросла утричі. За законом за незнання мови на належному рівні вчителів штрафують на суму від €35 до €280, після чого їм дається термін від трьох до чотирьох місяців для поліпшення мовних навичок. Потім вчителі знову проходять перевірку. Якщо під час нової перевірки з'ясується, що їх рівень володіння латиською мовою, як і раніше, недостатній, то комісія ЦДМ рекомендує директору школи розглянути питання про відповідність вчителя посади, яку він займає.
Рівню знання латиської мови у вчителів почали приділяти особливу увагу після референдуму про статус російської мови. Його перевіряють не тільки в рамках спеціальної програми контролю, а й за скаргами, які надходять на вчителів.
Під час перевірки інспектори Центру державної мови викликають вчителів по одному і ставлять їм запитання, які пов'язані з їхньою роботою. Наприклад, учитель математики повинен вміти пояснити латиською мовою теорему Піфагора.
«Потрібен час. Сьогодні, якщо мені треба вибирати – вчитель з ідеальним знанням латиської або дуже хороший фахівець з предмета, я, звичайно, виберу фахівця», – заявила директор школи №88 в Ризі Ніна Лабада.
За словами директора, молоді вчителі знають латиську мову добре. При цьому вона зазначила, що суспільство «не має права видавлювати» педагогів, які майже досягли пенсійного віку, за незнання мови.
«Їм через п'ять-шість років на пенсію. І раптом приходить комісія і каже, що їхній рівень мови недостатній. Тобто людина 30 років віддала школі, вона дуже хороший фахівець, і її раптом треба звільняти? Це одне. Друге. Якщо ми дійсно її звільнимо, хто прийде на її місце?» – підкреслила Лабада.
До слова, українські вчителі теж неідеальні: останній експеримент засвідчив, що більшість з них не змогли пройти тести, розроблені для ЗНО.