У Жовкві завершили проект із енергозбереження
У місті за кошти Європейського союзу відкрили котельню, яка працює на відходах деревини
Тепло – без газу, а гаряча вода – від сонця. У Жовкві демонструють перші результати проекту з енергозбереження. У вівторок, 26 березня, у Жовкві відкрили котельню, яка працює на відходах деревини. Це – завершальний етап проекту, що його фінансово підтримав Європейський союз.
«Ми маємо низку проектів для енергозбереження, які підтримує Європейський союз. Особливо це стосується маленьких українських міст. Усе – задля того, щоб підвищити рівень енергозбереження та зменшити використання газу», – пояснив керівник операційного відділу представництва ЄС в Україні Йоганнес Бауер.
Комунальне підприємство самотужки заготовляє тріску. Модернізоване обладнання українського виробництва забезпечить теплом один мікрорайон. Заміна газу на альтернативне паливо вже заощадила містові 650 тис. грн.
«Котельня опалює п'ять багатоповерхових будинків і одну дошкільну установу. На сьогодні ми маємо можливість забезпечувати споживачів цієї котельні по тарифу, який є дешевший від газового тарифу в місті на 10%», – пояснив директор КП «Жовкватеплоенерго» Роман Курнат.
«На котельні є встановлений газовий котел. У випадку аварії, у випадку сильного пониження температури, скажімо, 20, 25 градусів морозу, автоматика запустить газовий котел», – розповів міський голова Жовкви Петро Вихопень.
Проект розпочали ще у 2015 році. Проте шлях до використання альтернативного палива Жовква розпочала раніше. Тут є ще одна котельня – теж на деревині.
«Концепція переходу на альтернативу в місті Жовква зародилася ще 7-10 років тому, коли був розроблений план із модернізації й оптимізації теплогенеруючого підприємства «Жовкватеплоенерго» для переходу від споживання природного газу до споживання альтернативного виду палива», – пояснив технічний консультант проекту Олег Масняк.
За міські кошти у Жовкві замінили теплові мережі. За інвестиції від Європейського союзу, а це майже 700 тисяч євро, модернізували котельню, встановили індивідуальні теплові пункти.
«Ми даємо поради, зазвичай пояснюємо різні кроки проекту. Наприклад, замовлення, технічні рішення, розказуємо, як зробити все правильно. Коли вони укладають контракти, ми перевіряємо їх. Але намагаємося також дати їм все зробити самотужки. Бо так міська влада вчиться», – розповів керівник ініціативи ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» Ян Ваандерс.
У дитячому садочку №2 – сонячні панелі. Завдяки їм у теплу пору року гріють воду. Окрім того, саме сюди надходить тепло від нової альтернативної котельні. За грантові кошти вдалося ще й утеплити фасад та підлогу і зробити ремонт.
«Після ремонту, який був здійснений, в садочку надзвичайно тепло, діти почали хворіти значно менше, відвідуваність дітей збільшилася. І це дуже добре», – тішиться вихователька дитячого садка №2 Катерина Гончаренко.
Один із напрямків проекту – часткова відмова від природного газу. Наступне завдання – знизити рівень викидів вуглекислого газу у повітря.