Угорщина попросила ООН провести розслідування через український закон про освіту
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто у п'ятницю, 22 вересня, заявив з трибуни Генеральної Асамблеї ООН, що прийнятий в Україні закон про освіту порушує право на використання мови національними меншинами. Він звернувся до верховного комісара ООН з прав людини провести розслідування, передає «Укрінформ».
За словами угорського міністра, цей закон скорочує права на використання мови меншин і забороняє дітям до 10 років отримувати освіту рідною мовою. Петер Сійярто також заявив, що новий закон «явно порушує конвенцію ООН і міжнародні норми» та здатен створити небезпечний прецедент, якщо ООН зберігатиме мовчання.
«Ми наполегливо закликаємо високого комісара ООН з прав людини розпочати розслідування у зв'язку з прийнятим законом в Україні та використати всі наявні засоби для припинення порушень прав меншин цим новим законом», - заявив Сійярто і наголосив, що Угорщина завжди підтримуватиме свої громади за кордоном, де б вони не мешкали у світі.
Як повідомлялося, 5 вересня Верховна Рада 255 голосами ухвалила закон «Про освіту». Документ, зокрема, передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну й початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну. З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов ЄС, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.
Через протести ряду країн, передусім Угорщини, Україна направила статтю 7 закону про освіту на експертизу до Ради Європи.