«Україна може розробляти електронні продукти»
Співзасновник львівського стартапу Назар Білоус розповів ZAXID.NET про унікальність «розумного» годинника та неочікуваний успіх
0Група львівських програмістів і розробників, які оголосили на краудфандинговій платформі Kickstarter про залучення коштів на розвиток проекту «розумного» годинника, встановили абсолютний рекорд усіх українських проектів на Kickstarter, зібравши за два тижні $260 тис.
Настільний годинник LaMetric, який створив стартап Smart Atoms, окрім години, може показувати новини, температуру, важливі дати і будь-які інші оповіщення, необхідні для життя та бізнесу.
Назар Білоус, директор та співзасновник Smart Atoms, погодився відповісти на запитання ZAXID.NET.
Скільки людей працює у Вашій команді і хто вони?
LaMetric створений львівським стартапом Smart Atoms, місія якого - розробляти гаджети, які впливають на продуктивність людини або бізнесу. Я та ще один засновник Smart Atoms Дмитро Бариський раніше працювали в агенції веб- та мобільної розробки Lemberg Solutions. Дмитро відомий тим, що розробляв офіційний Android-додаток для гаджета Parrot AR Drone.
Третій засновник Smart Atoms, Ігор Кіщак, разом c Embedded-інженером Віталієм Тарасюком спроектували сенсорну панель для першого трамваю українського виробництва і електронні маршрутовказувачі для автобусів «ЗАЗ». Микола Кірічук, який раніше працював над серією мобільних додатків для автовиробника Ford, відповідає за мобільну та веб-розробку проекту LaMetric.
У команду також входять індустріальний дизайнер Андрій Ковальов і арт-директор Вікторія Намозова.
Кому належить ідея створення такого годинника і в чому його новизна?
Ідея народилася всередині команди під час роботи над мобільними додатками, які друзі розробляли до створення LaMetric. Команда була заручником всіляких метрик та показників програмних продуктів, які треба було постійно моніторити. Кількість закачок, прибуток, рейтинг та інше. Ми витрачали багато часу на отримання інформації з різноманітніх сайтів. Всій команді в кімнаті завжди хотілося дізнатися їх, щоб мотивувати себе на звершення нових висот після важкої роботи.
У нас виникла ідея сворити простий пристрій, який буде моніторити метрики автоматично і вони будуть доступні для всієї команди одночасно. Зрозуміли, що пристрій може бути виконаний у формі настільного годинника, таким чином перевтіливши його з «старомодного» у «розумний» годинник.
Чи вже існують подібні пристрої на ринку? Чим відрізняється ваш пристрій?
LaMetric є надзвичайно інноваційним пристроєм, який дає безмежні можливості. В аспекті персоналізації приладу під власні потреби конкурентів у LaMetric немає. Хоча для виконання певних функцій, є кілька конкурентів:
Fliike - лічильник Facebook лайків. Ціна LaMetric в 3 рази дешевша і його добре видно увечері. Також, окрім "лайків", на LaMetric можна вивести промо месседжі з Twitterа або корпоротативні звернення. Це просто знахідка для маркетологів кафе та ресторанів. У майбутньому також можна буде використовувати як POS екран разом з такими ситемами як Shopify, показуючи рахунок за покупку.
Nimbus Quirky - персональна система показників.На відміну від Nimbus Quirky, дисплей LaMetric добре видно з будь-якої відстані. Це означає що всі члени родини бачать його і не треба підходити занадто близько, щоб розгледіти напис на екрані. Повідомлення LaMetric більш зрозумілі користувачу, бо воно складається з іконки, тексту та звукового сигналу. LaMetric інтегровано з RSS, IFTTT та електронною поштою, тому його легко підлаштувати під будь-яке сповіщення.
Geckoboard - програма для відслідковування бізнес-метрик. Geckoboard є програмним рішенням, яке значно дорожче за наш прилад, Ви повинні платити за підписку щомісяця. Наша аудиторія – це малий бізнес і стартапи, тому ціна пристрою це єдине, за що Ви платите.
Чому LaMetric зробили таким, що його не можна постійно носити з собою? Адже такий пристрій може бути потрібний і вдома, і на роботі, і в дорозі. Наприклад, у вигляді наручного годинника.
З самого початку в нас виникла ідея «shared device» – тобто пристрою для всіх. На відміну від Apple та Google, які розвивають персональний досвід, ми розвиваємо сімейний та командний досвід. Люди потребують соціалізації та почуття приналежності до команди, бізнесу, сім’ї. Саме цю потребу LaMetric допомагає вдовольнити. Тому з самого початку LaMetric проектувався як стаціонарний прилад, що буде знаходитись у вас вдома або в офісі.
З чим LaMetric може синхронізуватися?
LaMetric синхронізується з різними веб-сервісами, такими як Facebook, Twitter, Gmail, PayPal, Google Analytics, Asana, Todoist, Fitbit та іншими.
Яким чином користувач може розширювати функціонал цього пристрою?
LaMetric може під’єднуватись до емейлу. Щоб вивести будь-яке повідомлення, достатньо відправити емейл у відповідному форматі. Також, ми надаємо API, відповідно програмісти зможуть під’єднати будь-які веб-сервіси.
Тобто інші програмісти зможуть писати програмне забезпечення для вашого пристрою?
Прикладний програмний інтерфейс буде відкритим та безкоштовним. Запрошуємо усіх програмістів приєднуватись та розробляти додатки для LaMetric.
Чи може користувач вибирати, звідки брати інформацію для показу на LaMetric? Наприклад, брати прогноз погоди тільки з певного сервісу.
У стандартних віджетах користувач не зможе міняти провайдера погоди та інших. Але завдяки інтеграції з сервісом IFTTT, емейлом, а також RSS користувач зможе під’єднати майже будь-який сайт.
Де вироблятимуть LaMetric?
Плануємо виробляти у Китаї.
Скільки пристроїв буде виготовлено на зібрані на Кікстартері гроші?
Ми виготовимо партію, яка задовольнить потреби всіх наших «бекерів» (люди, що підтримали проект – ред.). На даний момент їх уже понад 1600.
Чи плануєте масове виробництво?
Так, звичайно. Для цього і був створений цей проект. Після завершення Kickstarter-кампанії розпочнеться масове виробництво. Вже зараз ми отримуємо пропозиції від інтернет-магазинів і думаємо про створення власного магазину на сайті lametric.com, щоб ті, хто не встиг придбати пристрій під час кампанії, змогли зробити це у будь-який зручний час.
Чи зміниться ціна LaMetric у разі подальшого виробництва? В яку сторону?
Скоріш за все, після завершення Кікстартер-кампанії ціна буде більша, оскільки саме для Кікстартеру ми розраховували мінімально можливу ціну. Якщо попит буде зростати, ціна буде опускатись з часом.
Люди з яких країн вже підтримали LaMetric на Кікстартері?
Підтримка нашого проекту надходить з усього світу. Користувачі з США, Німеччини, Великобританії та Австралії підтримують нас найбільш активно. Були замовлення навіть з Гаваїв. На жаль, відсоток замовлень з України надзвичайно малий, але ми сподіваємось, що він буде зростати.
Над якими проектами, окрім LaMetric, ще працюєте?
На даному етапі на нас та й на усіх українських виробниках лежить надзвичайно велика відповідальність, тому про нові паралельні проекти не може бути й мови. Нам дали своєрідний кредит довіри. Зараз ми повинні виробити якісний продукт і довести, що все ж таки Україна може розробляти продукти в сфері користувацької електроніки. Але звісно, ми маємо ідеї про наступні пристрої і будемо рухатись в цьому напрямку після виготовлення LaMetric.