Уляна Супрун пояснила, як в Україні контролюватимуть якість та доступність ліків

І чому аптеки втратять мотивацію пропонувати людям найдорожчий серед аналогів препарат

Уляна Супрун пояснила, як в Україні контролюватимуть якість та доступність ліків
фото умовне
Підробок найближчим часом має стати менше

У середу, 3 квітня, очільниця МОЗ Уляна Супрун повідомила, що уряд прийняв Концепцію, відповідно до якої в Україні суттєво поліпшиться якість та доступність ліків. І виділила три найважливіші моменти, над якими будуть працювати.

1. Ціни на ліки, що першочергово закуповують лікарні, регулюватиме МОЗ.

2. Працівники аптек втратять мотивацію переконувати людину придбати найдорожчий серед аналогів препарат.

3. Перевірити ліки на підробку можна буде за спеціальним маркуванням.

Як МОЗ регулюватиме ціну на лікарські засоби?

МОЗ бере під свій контроль передусім медпрепарати, які входять до Національного переліку лікарських засобів. Саме їх лікарні закуповують у першу чергу за кошти платників податків .

До Нацпереліку входить 427 препаратів, що мають доведену ефективність та використовуються від найбільш поширених в Україні хвороб.

Державне регулювання цін лише на частину з них, як твердить Уляна Супрун, за попередніми підрахунками, збереже бюджету близько 214 млн грн. За зекономлені гроші медзаклади зможуть закупити більше потрібних ліків.

Механізм регулювання ціни на ліки з Нацпереліку схожий до програми «Доступні ліки». Порівнюється вартість препаратів у п’яти сусідніх країнах (Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії) і визначається ціна для України, яка не перевищує ці показники.

Для ліків з Нацпереліку серед цих країн визначатимуть три країни, де конкретний препарат коштує найдешевше. І вирахують середню ціну. Це буде максимальна сума, за яку можна продавати ці ліки для лікарень.

Додатково для корекції ціни буде застосовуватися понижуючий коефіцієнт 0.8 (згідно з рекомендаціями ВООЗ), бо рівень доходу в Україні нижчий, ніж у країнах, які беруться для порівняння ціни.

На першому етапі МОЗ регулюватиме ціни на ліки, витрати на які склали більш ніж 5 млн грн (за даними Prozorro). А також у тому випадку, коли ціна на конкретний препарат в Україні вища, ніж у країнах, ціни в яких бралися для порівняння.

Чому працівники аптек втратять мотивацію пропонувати найдорожчий серед аналогів препарат?

Ціни на ліки з Нацпереліку, які продаються в аптеках, як твердить очільниця МОЗ, також будуть регулюватися, але через інший механізм. Чим дорожча буде вартість препарату, тим менший відсоток надбавки зможе встановити на нього аптека.

«Це механізм регресивних націнок — він допоможе позбутися негативного явища, коли працівники аптек навмисно переконують придбати найдорожчі ліки з-поміж усіх аналогів», - пише Уляна Супрун.

Як боротимуться з підробками ліків?

Згідно з Концепцією, яку 3 квітня ухвалив уряд, поступово на всіх упаковках рецептурних ліків з’явиться спеціальне маркування, яке буде гарантією оригінальності ліків. Як показує досвід розвинених країн, це добряче завадить ринку фальсифікатів.

При виробництві ліків на заводах виробник буде наносити на кожну упаковку індивідуальне маркування. Дані про це будуть заноситися в єдину електронну інформаційну базу.

«Це дозволить відстежувати весь ланцюжок постачання ліків — від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці. Всі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва. Таким чином, якщо хтось десь спробує продати фальсифікований препарат з тими ж даними, то у нього це не вийде», - пояснює Уляна Супрун.

Для пацієнта буде доступна зручна опція перевірки – сканування коду через мобільний додаток. Ефективний інструмент, щоб перевірити, що препарат не є фальсифікований, протермінований чи завезений до країни з порушенням норм.

Маркування упаковок лікарських засобів спеціальним кодом впроваджуватиметься поступово: від пілотного проекту до запровадження обов’язкового кодування всіх видів лікарських засобів визначених МОЗ України.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук