Вперше в Україні фізична особа оголосила себе банкрутом
Банкрутом став екс-голова наглядової ради банку «Фортуна», який перебуває в стані ліквідації
До теми
Уперше в історії України фізична особа оголосила себе банкрутом. Першою людиною, яка зробила це, став відомий в професійному середовищі банкір, колишній голова наглядової ради збанкрутілого банку «Фортуна». 12 грудня 2019 року він абсолютно легально занулив борги, повідомив з посиланням на власні джерела сайт «НВ Бізнес».
Екс-головою наглядової ради банку «Фортуна», що нині перебуває в стадії ліквідації, є Сергій Тищенко. Стягувачем за цим провадженням виступає інша фізособа – Сергій Ушинський. Тищенко мав статус «фізична особа — підприємець», однак припинив свою діяльність 6 листопада 2019 року.
Побічно інформацію про на своїй особистій сторінці в Facebook підтвердив начальник відділу судового супроводу особливо важливих справ Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Дмитро Костюков. «І як це не дивно, це колишній голова наглядової ради банку «Фортуна», на стареньку маму якого зареєстровано понад 90% акцій банку. До того ж, особа, яка, згідно з даними відкритого реєстру юридичних осіб Великої Британії, має також і британське громадянство», — написав Костюков.
Нагадаємо, з 21 жовтня в Україні набув чинності Кодекс з процедур банкрутства, згідно з нормами якого фізичні особи в судовому порядку мають право ініціювати визнання себе банкрутом.
Провадження про неплатоспроможність Сергія Тищенка розпочали 9 грудня 2019 року в Господарському суді Києва. Як повідомило «НВ Бізнес» джерело в ФГВФО, ймовірна мета Тищенка – списати борги, тому йому вигідно стати банкрутом. «На мою думку, для того ж і всі інші банкрутства – уникнути повернення боргів усім кредиторам і в повному обсязі», – сказало джерело.
Національний банк 27 січня 2017 року визнав банк «Фортуна» неплатоспроможним і відправив його на ліквідацію 22 лютого. Власником 99,7% акцій цього банку була Мотрона Тищенко, мати Сергія Тищенка.
Згідно з даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), фактично всі гроші вкладників були виведені власниками через схемне кредитування. Так, за балансової вартості активів у 2,322 млрд грн балансова вартість кредитного портфеля становила 2,238 млрд грн. При цьому, як повідомляла заступниця директора-розпорядника ФГВФО Наталія Рудуха, фактично весь кредитний портфель банку формували кредити, видані пов’язаним особам (близько 2,105 млрд грн або 98%).
Як було встановлено уповноваженою особою Фонду, за кредитними договорами на суму 1,551 млрд грн не передбачалося жодного забезпечення, тобто кредити були бланкові. Така кредитна політика керівництва банку практично позбавила його кредиторів шансу на задоволення своїх вимог. Загальна сума акцептованих кредиторських вимог становить 991,8 млн грн, з яких погашено близько 186 млн грн.
Фактично банку потрібно виплатити своїм кредиторам ще близько 700 млн грн, при цьому оціночна вартість його активів становить лише 595,2 млн грн.
Джерело «НВ Бізнес» в ФГВФО висловило припущення, що інші власники інших ліквідованих банків (наразі з ринку вивели 104 банки), також скористаються можливістю оголосити себе банкрутами, щоб уникнути повернення боргів.