В Україні зафіксували найдорожчу в Європі біржову вартість електроенергії
У Бурштинському енергоострові протягом січня-березня електроенергія коштувала 52,9 євро за МВт-год
Спотова ціна електроенергії на Бурштинському енергоострові була найвищою в Європі за підсумками першого кварталу 2020 року. Про це йдеться у квартальному звіті Єврокомісії (уряд ЄС) щодо ринків електроенергії.
Середня ціна для енергоострова на спотовому ринку – ринку угод, які передбачають негайну оплату за поточною ціною – у першому кварталі року становила 52,9 євро за МВт-год. Для всієї іншої частини України, це Об'єднана енергетична система, ціна була 46,9 євро – це третій показник у Європі. На другому місці за рівнем цін опинилась Греція із 50,4 за МВт-год.
Також в звіті йдеться про те, що Україна була одним з найбільших постачальників електроенергії в країни Центральної Європи. Водночас середній показник в ЄС упродовж цього періоду становив 33,5 євро за МВт-год.
Найдешевші ціни на електроенергію з базовим навантаженням спостерігали в Північному регіоні, де на вартість вплинули великі запаси енергії гідростанцій, вітрогенерація, що зростає, а також тепла зимова погода. Найнижча ціна була у Норвегії – 15 євро/ МВт-год, та Швеції – 17 євро МВт-год.
Натисніть для збільшення зображення
Ціни на електроенергію в країнах Європи в першому кварталі 2020 р., джерело - звіт Єврокомісії
Ринки в східній і південній частинах континенту – Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія та Греція виявилися з іншого боку цінового діапазону. Ситуація в цих країнах обумовлена або відносно високою часткою виробництва, яке споживає вуглець, або ж великою залежністю від імпорту. Серед країн Євросоюзу високі ціни у першому кварталі року також були на Мальті (45 євро) та Болгарії (42 євро).
У щорічному порівнянні на всіх ринках європейських країн спостерігалося зниження цін з відносно високих рівнів у 1 кварталі 2019 року. Найбільше зниження відбулося в Норвегії (-68%), Швеції (-64%), Данії та Фінляндії (обидві -50%).
Нагадаємо, так званий Бурштинський енергоострів від’єднаний від ОЕС України та синхронізований з енергосистемою Європи, електроенергію з нього також отримують споживачі Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Майже 90% обсягу електроенергії для них виробляють Бурштинська ТЕС, Добротвірська ТЕС та Ладижинська ТЕС, які належать АТ «ДТЕК Західенерго» Ріната Ахметова. Острів охоплює територію площею 27 тис. км2 з населенням близько 3 млн осіб.
Журналісти сайту «Наші гроші» восени 2019 року повідомляли, що ДТЕК не постачає дешеву електроенергію з Європи на Бурштинський енергоострів, змушуючи мешканців Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей купувати енергію на третину дорожче від решти України.