Венеціанська комісія запропонувала Україні переглянути закон про мову

Закон про мову не гарантує балансу між зміцненням української та захистом мов нацменшин, вважають у «Венеціанці»

СуспільствоАндрій Стець, 6 грудня 20198251
Венеціанська комісія запропонувала Україні переглянути закон про мову
фото УНІАН
Закон про мову передбачає українізацію всіх суспільних сфер життя

Венеціанська комісія запропонувала Україні переглянути закон про державну мову. У висновку комісії, про який стало відомо у п'ятницю, 6 грудня, йдеться, що влада України повинна домагатися балансу в мовній політиці, щоб ця проблема не стала джерелом міжетнічної напруженості в Україні, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

У той же час Венеціанська комісія визнає надзвичайну складність, делікатність і проблемність мовної політики в Україні, «особливо в контексті триваючого конфлікта з Росією».

«Беручи до уваги особливе місце російської мови в Україні, а також пригнічення української мови в минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє необхідність заохочення використання української мови як державної. Тому похвально, що Закон про державну мову передбачає позитивні заходи в цьому напрямку, зобов'язуючи державу надати кожному громадянину України можливість оволодіти мовою через систему освіти, організовувати безкоштовні мовні курси і сприяти доступу до фільмів і інших культурних продуктів українською мовою», - заявила комісія.

Крім того, Венеціанська комісія схвалила те, що в деяких областях закон про державну мову передбачає використання мов меншин паралельно з державною мовою, «посилаючись на очікуваний закон про меншини». Цей закон досі не прийнятий, хоча він повинен був забезпечити необхідний баланс.

«Експерти Ради Європи закликають Україну без будь-яких непотрібних затримок підготувати Закон про меншини і розглянути можливість відкласти до прийняття цього закону виконання положень Закону про державну мову, які вже набули чинності», - сказано в заяві.

Для його прийняття пропонується провести консультації зі всіма зацікавленими сторонами, «особливо з представниками національних меншин і корінних народів».

Крім того, комісія «особливо рекомендує» переглянути положення закону, що передбачають «диференційоване поводження з мовами корінних народів, мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, і мовами національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС».

«Будь-яке розходження між поводженням з цими мовами має ґрунтуватися на об'єктивному і розумному обґрунтуванні, чого поки немає», - підкреслюється у висновках.

Для прикладу, експерти комісії вказують, що перехідний період реалізації положень закону про освіту, який був «підданий різкій критиці», Україна продовжила з 1 вересня 2020 року до 1 вересня 2023 року «тільки для учнів, чия рідна мова є мовою ЄС».

«Комісія рекомендує продовжити цей термін для всіх національних меншин і корінних народів», - йдеться в документі.

У комісії також вважають, що з закону повинна бути вилучена стаття, що встановлює відповідальність за навмисне викривлення української мови в офіційних документах і текстах.

«Венеціанська комісія пропонує законодавцю переглянути вимоги до квоти для контенту українською мовою, встановлені законом про державну мову для телерадіомовників, у світлі принципу пропорційності», - йдеться в документі.

Також має бути переглянуто положення про те, що всі географічні назви і топоніми повинні бути написані виключно українською мовою, а також низка інших положень, відзначають у Венеціанській комісії.

Нагадаємо, закон про мову передбачає українізацію всіх суспільних сфер життя. Українська мова - державна, це мова діяльності держорганів, діловодства та документообігу, судочинства, Збройних сил, правоохоронних органів, сфери роботи і освіти.

Зауважимо, що рекомендації «Венеціанки» не мають юридично зобов’язуючого характеру, однак держава, щодо законодавства якої ВК має суттєві претензії, зазвичай стикається із міжнародним тиском щодо їх виконання.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук