Водоканали можуть перейти на погодинну подачу води через подорожчання електроенергії
Підприємствам бракує коштів, аби розрахуватися за спожиту електроенергію
Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» повідомила, що вже з 20 серпня водоканали можуть перейти на погодинну подачу води через брак коштів на оплату електроенергії в тарифі підприємств. Про це на прес-конференції заявила віце-президентка асоціації Ольга Бабій.
«Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ) регулює діяльність ста водоканалів України. Піднявши вартість тарифу на передачу для Укренерго, НКРЕ не підняла вартість води і каналізації. Нині усі водоканали країни мають збитки у розмірі близько 200 млн грн за один місяць», – стверджує Бабій.
За її словами, оскільки електроенергія для водоканалів у липні подорожчала на 25%, то коштів для розрахунків у серпні уже не буде.
«Водоканали і теплокомуненерго почнуть відключати від споживання електроенергії. 100% водоканалів, яким встановлює тарифи НКРЕ, щодня зазнають шалених збитків, – зазначила Бабій.
На її думку, у водоканалів має бути можливість купувати дешеву електроенергію або тариф треба підняти на 20% – це компенсує витрати на електроенергію та заробітну плату.
«Якщо не піднімати тариф на 20%, що ми пропонуємо? У межах ринку є компанія «Гарантований покупець», яка купує електроенергію у Енергоатома за ціною 57 коп за кВт-год, а в Укргідроенерго – за 70 коп за кВт-год, а продає населенню за ціною 1,68 грн, отримуючи надприбутки. Ми запропонували водоканали та електроенергію зробити споживачами електроенергії за 1,68 грн. Тоді немає потреби піднімати тарифи на 20%, він може зрости на 10% за рахунок коригування заробітної плати. Але НКРЕ та уряд зробили усе, щоб водоканали купували електроенергію за ціною 2,20 грн за кВт-год. – це на 30% більше від тих можливостей, які є на ринку. Така сама ситуація у тепловиків», – додала Ольга Бабій.
Вона прогнозує, що у серпні деякі водоканали можуть перейти на погодинну подачу води.
«Якщо ситуація не буде вирішена шляхом законодавчого регулювання до 20 серпня, ми будемо мати відключення від електрики водоканалів, а як наслідок – техногенні аварії. Національна комісія має сказати, що вона буде робити: встановлювати тариф чи коригувати. Вона мовчить уже місяць», – наголосила віце-президентка асоціації «Укрводоканалекологія».
Нагадаємо, з 1 липня в Україні запровадили нову модель ринку електроенергії.
Після початку його дії Кабмін стверджував про незмінність цін для населення, однак представник президента в уряді Андрій Герус повідомив, що вугільні електростанції підняли ціну на 50 відсотків, що впливатиме на підприємства, котрі споживають електричну енергію і надають послуги населенню.
Також народна депутатка України Вікторія Войціцька стверджувала, що новий ринок електроенергії є вигідним Рінатові Ахметову. За її словами, протягом наступних років ринок виробництва і постачання електроенергії буде монополізований за активної участі компанії ДТЕК Ріната Ахметова. А держава в особі призначених фактично Петром Порошенком АМКУ та НКРЕКП максимально сприятиме посиленню «ринкової» влади цієї приватної компанії.