Європейські гранти для місцевих органів влади і власників житла на теплозбереження
З ростом тарифів на комунальні послуги та рівня забруднення атмосферного повітря внаслідок спалювання викопного палива, все більш актуальною стає тема енергоефективності та інвестицій у сферу екології. Україна – не перша країна, яка зіткнулася з такими викликами. В даному випадку безцінним виявився досвід країн ЄС, а також інвестиції наших європейських партнерів, наприклад, фінансування в рамках фонду Східноєвропейського Партнерства у сфері енергоефективності та екології (E5P).
E5P – це багатосторонній донорський фонд на суму 168 млн. євро, заснований під час головування Швеції у Європейському союзі у 2009 р., задля сприяння інвестиціям у проекти з енергоефективності та екології у регіоні Східноєвропейського партнерства. Фонд, який спочатку вів активну роботу в Україні, у 2014 році поширив свою діяльність на наступні країни: Вірменія, Грузія та Молдова, а також має намір розпочати роботу в Азербайджані та Білорусі. Слід нагадати, що Україна була першою країною, у якій E5P розпочав свою роботу.
За словами менеджера Е5Р та проекту «Теплі міста» Андерса Лунда, головною метою створення Фонду було скорочення викидів вуглекислого газу (СО2). Це пов’язано з тим, що, деякі з країн, наприклад, Вірменія, Грузія та Молдова, Азербайджан та Білорусія, здійснюють дуже значні викиди СО2, оскільки їх енергетичний кошик складається в основному з викопного палива. Крім, скорочення викидів вуглекислого газу, за допомогою зниження обсягів споживання природного газу у секторі централізованого теплопостачання, також у Фонду є цілий ряд проектів, що стосуються водоканалів та системи водовідведення.
«Ми співпрацюємо з водоканалом одного з великих муніципалітетів з метою покращення їх послуг, ефективності експлуатації та збільшенням рівня потужності, залучаючи при цьому відповідні інвестиції», - зазначив менеджер Е5Р.
За словами Лунда, муніципальний сектор України десятиліттями страждав від недостатнього обсягу інвестицій. До того ж, в Україні не було сформованої структури тарифних ставок, яка б покривала реальні витрати на енергетичні ресурси, всі витрати на реалізацію, експлуатацію та технічне обладнання споживання ґрунтувалось на нормах, а не на самому обсягу споживання, який мав бути визначений за допомогою відповідних лічильників. Всі зазначені вище обставини, разом із непрозорою структурою дотацій, майже не стимулювали споживача заощаджувати тепло та енергію. Наприклад, достатньо згадати той факт, що лише у 2014 році близько 11% ВВП України було спрямовано у енергетичний сектор у вигляді дотацій, при тому, що загальний бюджет країни становив приблизно 500 млрд грн. Також попередня система сприяла корупції.
Лунд зазначив, що сьогоднішні зміни, а саме актуалізація реформ в сфері енергоефективності, що зараз переживає країна, є шляхом побудови прозорої, енергетично ефективної, а тому й орієнтованої на споживача економіки.
Більше інвестицій в чисте повітря
Говорячи про результати роботи Фонду в Україні, Лунд повідомив, що найбільш вагомих результатів було досягнуто у сфері скорочення споживання природного газу та зменшення викидів вуглекислого газу (CO2). За його даними, на сьогодні є 59 проектів різного масштабу в різних муніципальних секторах, що знаходяться на стадії підготовки або вже реалізуються. Очікується, що завдяки цим проектам кількість викидів вуглекислого газу зменшиться на 586 тис. тон на рік, що є майже тим самим, як прибрати приблизно 270 тис. легкових автомобілів з вулиць Києва протягом одного року. До того ж варто зазначити, ще один результат – це соціально-економічний ефект, адже даний проект створює нові робочі місця у містах, що є надзвичайно важливим аспектом для українців.
Прямим фінансовим результатом від реалізації 59 проектів очікується заощадження приблизно 32 млн. євро для місцевої влади та комунальних підприємств, що є вагомим фактором для зниження витратної частини місцевих бюджетів. До речі, Лунд відмітив, що діяльність Е5Р зосереджена саме на муніципальному рівні. Згідно з правилами Е5Р, грант може отримати лише муніципалітет (місцева влада), а не приватна чи державна компанія. До того ж саме на місцевому рівні досить обмежені інвестиційні можливості, а бюджет на поточну експлуатацію технічного обладнання протягом останніх 25 років завжди недостатнім.
Також представники Фонду відзначають, що попит на реалізацію енергоефективних проектів в Україні є досить значним, практично безмежним. Саме тому, за інформацією Лунда, Фонд активно співпрацює з банками, наприклад Європейським банком реконструкції та розвитку.
«Банки, які співпрацюють із Е5Р, беруть участь у проектах тільки з постачання (наприклад, тепло- чи водопостачання), оскільки вони призводять до кращих заощаджень. Саме тому Е5Р запропонував у Чернівцях встановити індивідуальні теплові пункти, адже саме таким чином споживачі отримають реальні переваги від використання грантових коштів», - сказав Лунд, додавши, що саме у Чернівцях Фонд співпрацює з ЄБРР у рамках проекту з модернізації системи центрального теплопостачання та встановлення індивідуальних теплових пунктів.
Україна випередить європейський досвід
Попит на енергоефективні проекти в Україні обумовлений в першу чергу високим рівнем споживання енергоносіїв та цінами на них. Така ситуація, відповідно, створює значні перспективи для подальшого розвитку енергоефективності.
«Я думаю, що ці перспективи безумовно є. Для їх реалізації вже представлені різні технології та «ноу-хау», крім того Фонд та міжнародні фінансові установи надають фінансову та технічну допомогу, отже, містам залишається лише мати відповідну організаційну структуру, бажання та здатність отримувати та сприймати допомогу та залучати різні фактори та зацікавлені сторони», - зазначив менеджер Фонду.
Тема енергоефективності нерозривно пов’язана з децентралізацією, оскільки саме остання може наділити мерів міст необхідними та достатніми повноваженнями для ініціації та впровадження проектів з енергоефективності.
«А у разі, якщо мер не зможе вирішити проблеми міста, використовуючи свої повноваження, то його можуть не обрати на цю посаду на наступних виборах. Також слід зазначити, що на сьогодні міста не мають достатнього рівня компетенції у роботі з міжнародними донорами, а також достатнього рівня здібностей та експертних можливостей у підготовці проектів», - зазначив Лунд.
За його словами, міжнародні донори не залишать місцеві органи влади сам на сам із проблемою недостатнього рівня здібностей. Для вирішення цих питань, в межах кожного проекту під егідою Е5Р, є підрозділ із впровадження проекту, технічної допомоги та інституційного розвитку його складових. Також слід відзначити той факт, що коли одне місто вже реалізувало перші енергоефективні проекти, тоді воно вже має необхідні здібності і наступного разу співпраця з міжнародною фінансовою установою відбуватиметься набагато легше.
Також Лунд прогнозує, що Україна зможе за досить короткий період впровадити багато нових технологій, що вже були апробовані в інших країнах. На його думку, ряд європейських країн, наприклад Швеція, розвивались у напрямі енергоефективності еволюційним шляхом, тоді як Україні зможе подолати ці виклики набагато швидше.
Поради українцям
Вивчаючи уже отриманий досвід, Лунд радить українцям брати більш активну участь у заходах з енергоефективності.
«Якщо є така можливість, ви маєте самі інвестувати кошти, в такому разі ви більше не будете залежним лише від вашого муніципалітету. Цей процес дещо схожий на вибір та використання мобільного, а не стаціонарного, телефону: ви платите лише за те, чим ви користуєтесь. Якщо ви приймете рішення не використовувати або менше використовувати опалення, то рахунок за теплопостачання ґрунтуватиметься на тому, що ви спожили, а не на стандартній нормі», - зазначив Лунд.
На його думку, серед найкращих заходів для будинків серед виділити інвестиції у сучасні вікна, термоізоляційні матеріали та обладнання, а також у встановлення теплових лічильників. Саме тому Е5Р фінансує гранти для власників квартир та будинків на впровадження теплозбереження за допомогою програми IQ Energy, яка передбачає перелік компаній та матеріалів, які вже перевірені часом.
«Самі українські споживачі мають зменшити споживання тепла у своїх оселях. Лише працюючи разом, ми зможемо покращити економічну ситуацію у всій країні. IQ Energy – це дуже важлива програма для E5P, що надає шанс споживачу та ОСББ безпосередньо впливати та інвестувати. Кожна окрема ініціатива зробить свій внесок до суттєвого загального результату», - підкреслив Лунд.